Co z usuwaniem folii rolniczych z gospodarstw? Czy program wróci w 2025 roku?
Rolnicy, którzy mają na terenie swoich gospodarstw takie odpady jak folia, worki big bag, czy zużyte siatki po balotach - od dłuższego czasu mają problem.
Wszystko w związku z tym, że nie mają możliwości przekazywania ich ani firmom przetwarzającym odpady, ani nawet do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów) działających w poszczególnych gminach.
Jak pisaliśmy już wcześniej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie ogłosił bowiem kolejnego naboru wniosków na rok 2024 w ramach programu usuwania folii rolniczych i innych odpadów.
Czy sytuacja zmieni się w roku 2025?
Czy w roku 2025 będzie program usuwania folii rolniczych z gospodarstwa?
O takie działania apeluje wprost resort rolnictwa - wysyłając stosowne prośby do ministerstwa środowiska i klimatu.
- Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wystąpił do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloska z prośbą o kontynuację programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania folii rolniczych oraz rozszerzenie zakresu programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania wyrobów zawierających azbest o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu - informuje resort rolnictwa.
Jak argumentuje ministerstwo, wspomniany program "ma kluczowe znaczenie dla rolników w całym kraju" - sprawa jest zresztą często poruszana podczas spotkań z rolnikami w terenie. Od przywrócenie programu usuwania folii rolniczych apelują zresztą także środowiska i organizacje rolnicze.
- Program ten jest niezwykle istotny zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska, jak i wspierania zrównoważonego rolnictwa - zaznaczają przedstawiciele resortu rolnictwa.
I - jak dodaje - konieczne są działania w tej sprawie.
- W ocenie MRiRW konieczne jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli na ponowne uruchomienie tego programu - zaznaczają wprost, w piśmie do minister Hennig-Kloska, minister Czesław Siekierski.
To nie koniec.
Propozycja resortu rolnictwa w sprawie wymiany pokryć dachowych z azbestu
Jednocześnie, mając na uwadze, że w kolejnych latach nie będzie możliwe finansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) wymiany pokryć dachowych wykonanych z azbestu, ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby takie wsparcie było kontynuowane w ramach obecnie realizowanego przez NFOŚiGW programu „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”.
- Dodanie do tego programu zadania polegającego na wymianie pokrycia dachowego z azbestu zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i budynkach gospodarskich, położonych na obszarach wiejskich niewątpliwie przyczyni się do zrealizowania celów określonych w Programie Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032 oraz w obecnie procedowanym projekcie ustawy o wyrobach zawierających azbest (UC60), zgodnie z którymi azbest należy usunąć najpóźniej do 31 grudnia 2032 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w korespondencji skierowanej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska zadeklarowało gotowość ścisłej współpracy w celu wypracowania najlepszych rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla rolników, jak i dla środowiska - czytamy w komunikacie ministrstwa rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Minister rolnictwa: Protesty będą. Chcemy rozmawiać z rolnikami
- Tagi:
- folie rolnicze
- NFOŚiGW