Pogoda długoterminowa od lutego do maja 2025. Najnowsze prognozy IMGW
Najnowsze prognozy długoterminowe IMGW opublikował na swojej oficjalnej stronie oraz w serwisie X. Obejmują one okres od lutego do maja oraz dane dotyczące prognozowanych anomalii średniej temperatury powietrza i sumy opadu atmosferycznego.
Pogoda na luty 2025
Temperatura w lutym na przeważającym obszarze kraju będzie o 1,5 do 2 stopni Celsjusza powyżej normy z lat 1991–2020. Na północnym wschodzie anomalia wyniesie od 2 do 2,5 stopni Celsjusza powyżej normy.
Z kolei średnia suma opadów w lutym będzie niższa od normy na przeważającym obszarze kraju o 5 do 10 milimetrów, natomiast na południowym wschodzie oraz zachodzie – niższa o 10 do 20 milimetrów.
W marcu będzie wyjątkowo ciepło?
Prognoza IMGW anomalii średniej temperatury wskazuje, że czeka nas ciepły marzec. Jedynie na zachodnim krańcu kraju średnia temperatura w tym miesiącu wyniesie od 1,5 do 2 stopni Celsjusza powyżej normy z lat 1991–2020, natomiast na pozostałym obszarze będzie wyższa od normy o 2 do 2,5 stopni.
Suma opadów w porównaniu do lat 1991–2020 będzie z kolei mniejsza – na północnym krańcu kraju 5 do 10 milimetrów poniżej normy, a na pozostałym obszarze – 10 do 20 milimetrów poniżej normy.
Czytaj też: Marzysz o kwitnących hortensjach? Musisz dbać o nie również zimą
Pogoda długoterminowa: Co czeka nas w kwietniu?
Kwiecień również będzie cieplejszy od normy, jednak nie tak, jak luty czy marzec. Na południu i południowym zachodzie średnia temperatura wyniesie od 0,5 do 1 stopnia Celsjusza powyżej normy, natomiast na pozostałym obszarze – od 1 do 1,5 stopnia powyżej normy.
Opady w maju będą w normie w całym kraju.
Pogoda na maj 2025
Także w maju anomalia średniej temperatury będzie powyżej normy. W niemal całym kraju wyniesie od 1 do 1,5 stopnia powyżej normy, natomiast na północnym krańcu będzie wyższa – od 1,5 do 2 stopni powyżej normy.
Opady głównie w normie, tylko na zachodzie i na północno wschodnim krańcu kraju średnia suma wyniesie od 5 do 10 milimetrów poniżej normy.
Jak interpretować prognozy długoterminowe?
Jak wyjaśnia IMGW, kiedy prognozowana średnia temperatura lub suma opadów są w normie, wówczas można zakładać, że dany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991–2020. „Poniżej normy” oznacza, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy lub bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy we wskazanym powyżej okresie, natomiast „powyżej normy” – że będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy.
- Tagi:
- pogoda
- pogoda długoterminowa