CETA - kiedy będzie stanowisko rządu i parlamentu?
Posłowie obradowali wczoraj nad uchwałą w sprawie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) między Kanadą i UE.
Przedstawiciele poszczególnych klubów wyrazili swoje stanowisko. Negatywnie o CETA wypowiedzieli sie posłowie PSL i Kukiz 15. W łagodniejszym tonie o umowie z Kanadą mówili natomiast posłowie PO i PiS. Zdecydowanym zwolennikiem zawiązania ścisłej współpracy handlowej z Kanadą jest z pewnością Klub Nowoczesna.
Czytaj także: 100 tys. osób podpisało się pod petycją przeciwko CETA KLIK
Debatę rozpoczął poseł Dominik Tarczyński z PiS. Złożył wniosek o poprawkę do uchwały, by została ratyfikowana systemem 2/3 głosów. Komisja do Spraw Unii Europejskiej wniosek przyjęła. Podczas swego wystąpienia poseł Tarczyński zwrócił uwagę na fakt, iż negocjacje w sprawie CETA trwały 5 lat i zakończyły się w 2014 r.
- Mówię o tym dlatego, że głównymi politycznymi krytykantami tej umowy, a żeby sprawy były jasne, ja nie jestem ogromnym sceptykiem, są posłowie obecnej opozycji PO i PSL, aczkolwiek PO jest umiarkowana w tej krytyce - zaznaczył Dominik Tarczyński.
Poseł Tarczyński dodał, iż Polska w 2015 r. wyeksportowała do Kanady towar o wartości 1,2 mld dolarów. Dzięki CETA, jego zdaniem, nasz kraj może osiągnąć jeszcze większy poziom eksportu.
Czytaj także: Protest przeciwko CETA 15 października w Warszawie
Polityk zaznaczył, że w kwestii CETA nie ma jeszcze stanowiska rządu.
Piotr Apel z Klubu Kukiz 15 skrytykował umowę CETA. - Nie ma stanowiska rządu, pytanie, czyje stanowisko w związku z tym polski rząd przedstawił w Bratysławie? Za chwile usłyszymy, że CETA to tania żywność, wzrost eksportu, PKB, płac, 800 milionów osób, które będą mogły korzystać z przepływu dóbr i 11 mld euro, które w ciągu 7 lat mogą zasilić rynek europejski. Jeśli jest tak to ciekawe, dlaczego w Bratysławie wszystko odbyło się po cichu? - pytał poseł Apel.
Przedstawiciel klubu Kukiz 15 przedstawił zagrożenia wynikające z podpisania umowy z Kanadą.
- Dlaczego nie ma cały czas stanowiska rządu? Dlaczego wszystko odbywa się w tajemnicy przed polskim społeczeństwem? Może dlatego, że nie wiemy jaka część z tego wpłynie do Polski? A może dlatego, że chcemy przemilczeć zagrożenie takie jak pogorszenie jakości żywności, osłabienie konkurencyjności polskich rolników, przedsiębiorców, możliwość inwigilacji obywateli - powiedział poseł Piotr Apel.
Zupełnie inne stanowisko w sprawie CETA przedstawiła Marta Golbik, Klub Nowoczesna.
- Demagogia, jaką słyszymy z ust klubu Kukiz15 jest wręcz niesamowita. (...) Z przyjemnością będziemy w koalicji z PiS, jeśli sprawa tego wymaga. A stanowisko PiS, które dziś usłyszeliśmy jest dla nas dobre. (...) Na pewno nie powinno być takiej debaty w przestrzeni publicznej, kiedy opieramy się na nieprawdziwych informacjach. Dlaczego klub Kukiz 15 mówi o tym, że będzie wspierało się korporacje, a będzie niszczyło się średnie i małe przedsiębiorstwa? Przecież duże korporacje są w stanie sobie poradzić na tak dużym rynku, jak Kanada. (...) A małych i średnich przedsiębiorstw nie stać na to. W kiedy wejdzie w życie umowa CETA, będą równe zasady i obrona dla wszystkich - wyjaśniała posłanka Marta Golbik.
Marek Sawicki z PSL podczas swej wypowiedzi odparł zarzuty, że będąc ministrem rolnictwa, akceptował zapisy umowy CETA.
- Mamy trio PO, PiS i Nowoczesnej chwalące zalety tej umowy. (...) Pan poseł Tarczyński raczył poświęcić mi wiele uwagi. Panie pośle! Umowa zarówno CETA, jak i TTIP była negocjowana przez urzędników unijnych i państwa członkowskie i poszczególni ministrowie w tych negocjacjach nie brali udziału. Warto, by pan znalazł stanowiska, jakie prezentował minister rolnictwa przez poprzednie 8 lat i stanowisko ministra rolnictwa obecnego PiS. Zobaczy pan, że te stanowiska nie różnią się między sobą. I do dziś nie mamy uzgodnionego stanowiska wewnątrz rządu. Inne podejście do umowy CETA ma minister rolnictwa, inne podejście ma minister sprawiedliwości, a jeszcze inne ma wicepremier Morawiecki - powiedział poseł Marek Sawicki.
Sejm będzie głosował nad uchwałą ws. umowy handlowej z Kanadą (CETA) w najbliższych dniach.