Banki przygotowane na potrzeby rolników
Rolnicy, chcąc inwestować za środki unijne, będą musieli wesprzeć się kredytami. Banki są na to przygotowane.
Nowe programy unijne skierowane dla rolników, a tym samym środki, zakładają, że właściciele gospodarstw powinni inwestować. I nie chodzi tu o zakup maszyn, ale przede wszystkim powstawanie m.in. nowych obór czy chlewni. Wiadomo, że rolnik, który chce inwestować, musi wesprzeć się kredytem. Na pomoc rolnikom przygotowane są instytucje finansowe. Banki Spółdzielczej Grupy Bankowej w swojej ofercie szeroki mają szeroki wachlarz kredytów na finansowanie wszelkich inwestycji w rolnictwie. - A więc na realizację różnego rodzaju nakładów inwestycyjnych ponoszonych na rozwój gospodarstwa rolnego czy działu specjalnego produkcji rolnej, m.in. dedykowany, przez dużą grupę banków, segmentowiAgro kredyt inwestycyjny SGB Agro, który może zostać przeznaczony na zakup majątku trwałego, służącego produkcji rolnej, w tym: zakup gruntów rolnych, maszyn, urządzeń, pojazdów, samochodu dostawczego, stada podstawowego zwierząt, nasadzeń wieloletnich, zakup, budowę, modernizację budynków gospodarskich - wymienia Anita Zaremska-Trzaska z SGB.
Rolnik, chcąc otrzymać kredyt, musi spełnić warunki. Po pierwsze posiadać rachunek bieżący w jednym z banków SGB. Następnie złożyć wniosek o kredyt wraz z dokumentacją wymaganą przez dany bank. Ważne, aby posiadał zdolność kredytową oraz spełniał warunki otrzymania dopłat bezpośrednich. Na jakie oprocentowanie zobowiązania może liczyć klient banku? - Są to kredyty szyte na miarę potrzeb rolnika. Zazwyczaj stosowane jest oprocentowanie zmienne, ustalane w oparciu o stawkę WIBOR 3M, powiększoną o marżę banku. Maksymalny okres kredytowania dostosowany jest do danej sytuacji i może wynosić nawet 20 lat, a kredytobiorcom do 40 roku życia (wg stanu na dzień złożenia wniosku) kredyt może zostać udzielony na okres dłuższy - nawet do 25 lat - zaznacza przedstawicielka SGB.
Wśród kredytów oferowanych rolnikom są również te z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Tak więc wybór finansowania leży w gestii rolnika. Banki SGB współpracują z ARiMR w tym zakresie od początku jej istnienia. Pomoc ARiMR w formie dopłat do oprocentowania zakłada możliwość realizacji szeregu inwestycji w rolnictwie, rybactwie śródlądowym oraz przetwórstwie produktów, może być finansowany m.in. zakup, budowa, przebudowa, remont połączony z modernizacją budynków lub budowli służących do prowadzenia działalności rolniczej; zakup lub instalacja maszyn, urządzeń lub wyposażenia służącego do prowadzenia działalności rolniczej; zakup użytków rolnych; zakładanie lub wyposażenie sadów lub plantacji wieloletnich; zakup i instalacja lub budowa elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej. Z kolei pomoc ARiMR w formie częściowej spłaty kapitału stosowana jest do kredytów na zakup użytków rolnych nabywanych przez młodych rolników - wyjaśnia Anita Zaremska-Trzaska.
Kredyty z pomocą ARiMR na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym udzielane są w ramach: linia MRcsk - kredyt z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników, linia RR - kredyt na inwestycje w rolnictwie i w rybactwie śródlądowym, linia Z - kredyt na zakup użytków rolnych. - Natomiast inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów realizowane mogą być przy udziale kredytu z linii PR. Kredyt na budowę chlewni lub obory może być finansowany w ramach linii RR. Kwota kredytu z linii RR nie może przekroczyć 80% wartości nakładów inwestycyjnych w gospodarstwie rolnym i wynosić więcej niż 5 mln zł, a w przypadku inwestycji w dziale specjalnym produkcji rolnej lub rybactwie śródlądowym 70% wartości nakładów inwestycyjnych, nie więcej niż 8 mln zł. Wymagany wkład własny to 20-30% nakładów inwestycyjnych - tłumaczy specjalistka.
Z kredytu mogą skorzystać osoby fizyczne (niebędące emerytami i rencistami mającymi ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy), osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej podejmujące lub prowadzące określoną przepisami działalność w rolnictwie, rybactwie śródlądowym lub działach specjalnych produkcji rolnej. - Oprocentowanie kredytów jest zmienne (w okresach kwartałów kalendarzowych) i nie może wynosić więcej niż stopa referencyjna WIBOR 3M powiększona o nie więcej niż 2,5 p.p., przy czym należne bankowi odsetki kredytobiorca płaci w wysokości 0,67 ogólnego oprocentowania, jednak nie mniej niż 3%, pozostałą część płaci ARiMR. Wysokość opłat i prowizji na rzecz banku związanych z kredytem nie może przekroczyć w całym okresie kredytowania 1,85% kwoty udzielonego kredytu. Maksymalny okres kredytowania wynosi 15 lat, okres karencji 2 lata - mówi. Dodaje, że kredyt może zostać udzielony, jeżeli pomoc ARiMR w formie dopłat wywołuje efekt zachęty, tj. realizacja inwestycji nie może rozpocząć się przed dniem złożenia wniosku o kredyt.
- W celu ubiegania się o kredyt wnioskodawca powinien złożyć w banku: dokumenty wymagane przez bank, w tym dotyczące oceny zdolności kredytowej, plan inwestycji, oświadczenia wynikające z zasad udzielania kredytów preferencyjnych i kosztorysy, oferty handlowe lub inne dokumenty uzasadniające koszty planowane do sfinansowania kredytem - wymienia Anita Zaremska-Trzaska.
Na potrzeby rolników przygotowany jest m.in. Bank Spółdzielczy w Pleszewie, który posiada w ofercie kredyty inwestycyjne przeznaczone na finansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych z udziałem funduszy pomocowych tzw. „kredyty unijne”. - Oprocentowania WIBOR 3M + marża 3,3 p.p, a prowizja 1,6 % - wyjaśnia Łukasz Kałużny, Naczelnik Wydziału Kredytów w BS Pleszew. Klient musi złożyć wymagane dokumenty. - Są to: dokumenty finansowe dla celów oceny zdolności – wzory bankowe do wypełnienia, zaświadczenia o niezaleganiu w podatku od nieruchomości, KRUS-ie, US oraz nakaz płatniczy i polisa OC gospodarstwa rolnego oraz dokumenty dotyczące zabezpieczenia - tłumaczy naczelnik.