Austria zamyka granice. Powodem jest pryszczyca na Węgrzech i w Słowacji

O decyzji zamknięcia mniejszych przejść granicznych - dwóch na granicy ze Słowacją i 21 - na granicy z Węgrami austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w czwartek. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od soboty i potrwać do 20 maja. Lista przejść została ustalona wspólnie z tamtejszym ministerstwem rolnictwa i samorządem rolniczym.
Zamknięte przejścia graniczne ze Słowacją i Węgrami
Zamknięcie przejść granicznych ma przynieść Austrii większą oszczędność, niż gdyby przeprowadzano tam kontrole – podaje onet.pl. Przejezdne mają zostać najbardziej uczęszczane trasy komunikacyjne, gdzie kontynuowane są kontrole graniczne, które prowadzą policja i służba celna.
Strefy zagrożona i buforowa na terenie Austrii w związku z pryszczycą
W związku z wystąpieniem ognisk na Węgrzech oraz na Słowacji również na terytorium Austrii (w strefach przygranicznych) wyznaczona jest strefa zagrożona oraz strefa buforowa. Wszystkie zwierzęta z gospodarstw w obszarze zagrożonym zostały przebadane z wynikiem ujemnym. Obecnie trwa badanie zwierząt w strefie buforowej. Strona austriacka planuje prowadzenie cyklicznie cotygodniowo wszystkich zwierząt w obszarze zagrożonym. Dodatkowo w Austrii obowiązuje zakaz importu z Węgier i Słowacji, który dotyczy nie tylko żywych zwierząt z gatunków podatnych na chorobę, takich jak bydło, świnie, czy owce, ale i przywóz świeżego mięsa czy surowego mleka. Ograniczenia te dotyczą również płynnego obornika i odchodów, a także trofeów myśliwskich i dziczyzny z krajów dotkniętych chorobą.
Jakie objawy daje pryszczyca?
Pryszczyca to bardzo poważna i wysoce zaraźliwa choroba, która stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt parzystokopytnych. Jej wystąpienie wiąże się z ryzykiem ogromnych strat ekonomicznych dla producentów mięsa oraz hodowców. Do tej pory pryszczycę wykryto w Niemczech, Słowacji i na Węgrzech. Ujawniono łącznie 10 ognisk tej choroby.
Choroba może przebiegać u zwierząt w różny sposób, w zależności od wieku osobnika, jego indywidualnej odporności oraz gatunku. Wiele zależy również od tego, jaki był kontakt z wirusem. Na skutki śmiertelne w największym stopniu narażone są młode zwierzęta. Chorobę diagnozuje się poprzez badania laboratoryjne. W jaki sposób objawia się pryszczyca? U zakażonych zwierząt można zaobserwować: ślinotok, gorączkę,kulawiznę, wychłodzenie, ograniczenie laktacji, zgrzytanie zębami, niewydolność krążeniową, obecność pęcherzy na błonach śluzowych z płynem surowiczym i na częściach kończyn, nagłe poronienia u kóz i owiec.
Warto dodać, że u niektórych osobników choroba przebiega bezobjawowo. U bydła może również wystąpić deformacja racic oraz stany zapalne wymienia, co skutkuje zmniejszeniem produkcji mleka. Poza tym zwierzęta tracą masę ciała, a niektóre stają się niepłodne.
- Tagi:
- pryszczyca