ASF. NIK negatywnie o działaniach MRiRW oraz weterynarii
Program walki z ASF jest źle przygotowany oraz nierzetelnie realizowany. Tak wynika z kontroli, jaką w ostatnim czasie przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli.
NIK nie pozostawił suchej nitki na ministerstwie rolnictwa oraz inspekcji weterynaryjnej. Jej zdaniem to właśnie te podmioty są odpowiedzialne za ciągle rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń w Polsce.
Pod lupę szczegółowo wzięto wdrażany program bioasekuracji w latach 2015-2016 i w I półroczu 2017 r. - Program okazał się nieskuteczny, bo nie osiągnięto jego podstawowych celów. Przede wszystkim nie zahamowano rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce - podaje NIK.
Czytaj także: ASF. Nowy program zwalczania na 2018 rok
Do października 2017 r. liczba przypadków ASF u dzików wzrosła do 567, a ognisk u świń do 103, z czego 80 ognisk odnotowano w samym 2017 r. Liczby te, jak dalej podaje NIK, z dnia na dzień rosną, przekraczając obecnie 1128 przypadków ASF u dzików. Dlatego dwukrotnie rozszerzono obowiązywanie programu o kolejne gminy. Według zdaniem NIK reagowano zbyt wolno.
- Mimo wystąpienia w 2016 r. przypadków ASF u dzików w kolejnych powiatach, to dopiero w lipcu następnego roku podjęto decyzje o objęciu programem gmin województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. W listopadzie 2017 r. wirus przekroczył linię Wisły - odnotowano wystąpienie zakażenia dzików w okolicach Lasek - zaznacza Najwyższa Izba Kontroli.
Według instytucji kontrolnej, wirus rozprzestrzenia się, bo nie spełniono także drugiego celu programu, czyli nie osiągnięto stanu, w którym świnie utrzymywane są wyłącznie w gospodarstwach o najwyższym poziomie bioasekuracji. - Wystąpienie od czerwca 2017 r. masowych ognisk ASF świadczy o tym, że w dalszym ciągu wiele gospodarstw nie jest właściwie zabezpieczonych - w 2018 r. odnotowano 3 dalsze ogniska tej choroby - twierdzi NIK.
Jak alarmuje NIK, skuteczność wyeliminowania ASF zależy przede wszystkim od zabezpieczenia gospodarstw i świadomego działania rolników. Bardzo ważne jest również radykalne zmniejszenie populacji dzików.
Ze względu na szczególne zagrożenie dla produkcji świń w Polsce i negatywne skutki dla krajowej gospodarki, niezbędne jest podjęcie zdecydowanych, a nawet rygorystycznych działań. NIK wnioskuje do:
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o:
- podejmowanie działań przeciwepizootycznych, wyprzedzających wystąpienie wirusa na nowych obszarach, oraz rozważenie objęcia programem bioasekuracji całego terytorium kraju,
- wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej jako kluczowego organu administracji realizującego i nadzorującego bioasekurację w stadach świń,
- wzmocnienie nadzoru nad Głównym Lekarzem Weterynarii w zakresie efektywnej realizacji programu bioasekuracji,
Głównego Lekarza Weterynarii o:
- zwiększenie nadzoru nad powiatowymi lekarzami weterynarii realizującymi program bioasekuracji oraz wyegzekwowanie prowadzenia przez nich prawidłowych rejestrów podmiotów utrzymujących trzodę chlewną,
- rygorystyczne egzekwowanie wymogów bioasekuracji od wszystkich właścicieli gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.