Pomoc dla osób poszkodowanych przez klęski żywiołowe, a także ASF
Przypominamy, że nabór wniosków o wsparcie rolników, którzy ponieśli straty, w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF kończy się 30 grudnia 2022 r.
Maksymalna kwota dofinansowania, jaką można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, to kwota 300 tys. zł na jedną osobę ubiegającą się o pomoc, oraz na jedno gospodarstwo. Szczególną kwestią jest to, iż należy pamiętać, że wsparcie nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych pokrytych na realizację danego kapitału (inwestycji).
Kto może otrzymać pomoc?
Pomoc skierowana jest do rolników :
- którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych m.in. deszczu nawalnego, powodzi, suszy, przymrozka, lawiny, gradu, huraganu, uderzenia piorunem.
- u których w hodowli wystąpiły szkody wywołane afrykańskim pomorem świń (ASF).
Kiedy można ubiegać się o dofinansowanie z tego tytułu?
Gdy w danym gospodarstwie, w uprawach rolnych lub hodowanych zwierzętach straty miały miejsce w danym roku, w którym jest składany wniosek lub w jednym z 2 poprzednich lat, wtedy można ubiegać się o przyznanie kwoty pomocy.
Należy pamiętać o tym, że wysokość wywołanej szkody musi wynosić maksymalnie 30% średniorocznej produkcji rolnej sprzed 3 lat poprzedzając rok, w którym dana szkoda wystąpiła lub z 3 lat w okresie pięcioletnim z wykluczeniem roku o najwyższej i najniższej produkcji w danym gospodarstwie. Jeżeli chodzi o wystąpienie ASF, o pomoc może ubiegać się rolnik, któremu powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie zwierzęcia lub zniszczenie zwłok. W tym przypadku także straty muszą wynosić 30% trzody chlewnej hodowanej przez beneficjenta.
Na co można przeznaczyć otrzymaną kwotę?
Otrzymaną pomoc finansową z tytułu powstałych szkód rolnik może przeznaczyć na odtworzenie ubytków w gospodarstwie, które uległy zniszczeniu lub zostały uszkodzone.
Wartość kwoty powinna zostać oszacowana przez specjalną komisję. Zakres kosztów podlegających rekompensacie musi być zgodny z kosztami kwalifikowanymi.
Gdy szkoda dotyczy maszyn rolniczych, rolnik może otrzymać dofinansowanie tylko na tę maszynę która, uległa szkodzie. Jeżeli przyczyna strat wynikła z powodu ASF, inwestycja realizowana z otrzymanego dofinansowania nie może być powiązana z produkcją trzody chlewnej.
Dokumenty w tej sprawie są przyjmowane przez biura powiatowe lub oddziały regionalne ARiMR. Można składać je osobiście bądź przesłać Pocztą Polską, a także elektroniczną skrzynką ePUAP.
- Tagi:
- dofinansowanie
- ASF
- ARIMR
- nabór wniosków