Amerykańskie korporacje i GMO w Europie? Opublikowano tajne dokumenty!
Negocjowana umowa o wolnym handlu między UE a USA (nazwana TTIP) obniży bezpieczeństwo żywności i standardy środowiskowe - ogłosił w poniedziałek Greenpeace, ujawniając część poufnego tekstu negocjowanego dokumentu.
Greenpeace jest przeciwnikiem TTIP. Razem z innymi krytykami umowy uważa, że przekazuje ona zbyt wiele uprawnień wielkim korporacjom. Organizacja krytykuje także poufne prowadzenie negocjacji za zamkniętymi drzwiami.
Holenderski oddział Greenpeace opublikował w internecie 248 stron tekstu, 13 rozdziałów umowy, czyli mniej więcej połowę wszystkich rozdziałów (wciąż nie jest znana ich ostateczna liczba).
Dokumenty, pełne (nieuzgodnionych) zapisów w nawiasach, datowane są na początek kwietnia, co oznacza, że nie uwzględniają zmian wprowadzonych w ubiegłym tygodniu podczas rundy negocjacyjnej w Nowym Jorku.
- Zrobiliśmy to, żeby rozbudzić dyskusję - mówił na konferencji prasowej w Berlinie Juergen Knirsch, ekspert Greenpeace ds. handlu. - Na podstawie dokumentów można stwierdzić, że negocjacje powinny zostać wstrzymane, ponieważ zagrażają europejskim standardom dotyczącym bezpieczeństwa konsumentów i ochrony środowiska. Najlepsza rzecz, jaką Komisja Europejska mogłaby teraz zrobić, to powiedzieć: sorry, popełniliśmy błąd.
Szersze dopuszczenie na unijny rynek amerykańskich produktów rolnych wiąże się z obawą wprowadzenia żywności genetycznie zmodyfikowanej (GMO).
W związku z tą publikacją rozgorzała dyskusja.
Cecilia Malmstroem , unijna komisarz ds. handlu na swoim blogu odniosła się do opublikowanych dokumentów. - Nie powinno być niespodzianką, że są obszary, gdzie UE i USA mają różne punkty widzenia - napisała.
- Nie zgodzimy się na nic, co oznaczałoby konieczność zmian w naszym reżimie prawnym dotyczącym GMO" - zapewnił główny negocjator Unii Europejskiej - Inatio Garcia Bercero.
Jak informuje PAP, także niemieckie ministerstwo gospodarki zapewniło w poniedziałek, że Niemcy nie zgodzą się na żadne obniżenie standardów bezpieczeństwa obowiązujących w wymianie handlowej.
Amerykański minister przyznaje: TTIP stwarza szanse i zagrożenia, ponieważ porozumienie o wolnym handlu pozwoli na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.
- Tagi:
- Greenpeace
- Cecilia Malmstroem
- TTIP