10 największych gospodarstw świata. Poznaj niewyobrażalne potęgi
Największe farmy świata znajdują się w Chinach i Australii. Ich areały są tak gigantyczne, że aż trudno sobie je wyobrazić. Wzrost wielkości gospodarstw jest widoczny na całym globie.
Chiny to najludniejsze państwo świata o liczbie mieszkańców przekraczającej 1,4 mld, co stanowi 18,4% populacji świata. Oznacza to również, że kraj potrzebuje bardzo produktywnego rolnictwa, aby zapewnić wszystkim żywność. To główny powód tego, że to właśnie w tym kraju występują największe gospodarstwa świata. Chinom dorównuje tylko Australia, która również jest potężnym producentem rolnym. W przypadku kontynentu, na którym żyją kangury, większość zbiorów jest jednak później eksportowana. Wielkie gospodarstwa istnieją również w Rosji i na Ukrainie, ale nie mogą się one równać z rozmiarami, jakie osiągają te z Chin i Australii.
W rankingu 10 największych gospodarstw świata wyróżnić należy to, że są to farmy hodujące bydło. Nie ma w nim ani jednego plantatora zbóż. Przy tak gignatycznych rozmiarach, opłacalność tego typu produkcji może być niemożliwa. Wzrost wielkości gospodarstw na całym świecie to wyraźny trend, który można zaobserwować w niemal każdym kraju. Powodem są rosnące koszty produkcji i mniejsze zyski, co zmusza rolników do zwiększania produkcji, aby osiągać oczekiwane przychody i sprostać przy tym rosnącemu popytowi na owoce, warzywa, zboża, produkty mleczne i mięso.
Ranking 10 największych gospodarstw opublikowały w ostatnim czasie kilkukrotnie zagraniczne portale internetowe: AgronoMag, Worldatlas oraz Agrarheute. Zestawienie różni się nieznacznie w zależności od kryteriów oceny, ale większość gospodarstw znalazło się we wszystkich rankingach. Podanych tam informacji nie sposób jednak szczegółowo sprawdzić.
10 największych gospodarstw świata. Dwie Chińskie farmy mleczne na szczycie
Zdecydowanie największym gospodarstwem na świecie pod względem powierzchni jest "Mudanjiang City Mega Farm" zlokalizowane w Heilongjiang w Chinach. Farma znajduje się w słabo zaludnionej północno-wschodniej części kraju, przy granicy z Rosją. Według oficjalnych informacji, gospodarstwo zajmuje powierzchnię 22 500 000 akrów, czyli około 9 109 312 hektarów. Nie jest jednak jasne, jaka część ogromnego obszaru jest faktycznie wykorzystywana rolniczo. Mimo to tak ogromny areał jest trudny do wyobrażenia. Aby go zobrazować wystarczy napisać, że to prawie 1/3 powierzchni naszego kraju. "Mudanjiang City Mega Farm" specjalizuje się w produkcji mleka i utrzymuje około 100 tys. krów mlecznych - 50 razy więcej niż w największej farmie mlecznej w Europie. Według portalu AgronoMag, rozbudowa tej mega-farmy miała miejsce w 2015 roku. Była to bezpośrednia rekacja na rosyjski zakaz importu produktów mlecznych z UE. W tamtym czasie Chiny próbowały eksportować produkty mleczne do Rosji, ale teraz produkują głównie na własny, szybko rozwijający się rynek.
Druga co do wielkości farma świata również znajduje się w Chinach i również specjalizuje się w produkcji mleka. Gospodarstwo "Modern Dairy" jest położone w Anhiu i zajmuje powierzchnię 11 000 000 akrów, czyli 4 453 441 hektarów (w przybliżeniu). Anhiu to prowincja śródlądowa, w południowo-wschodnich Chinach nad rzeką Jangcy. Farma została założona w 2011 roku i była wtedy największa na świecie z 40 tys. krów.
ZOBACZ TAKŻE: TOP 10 najbogatszych rolników na świecie
10 największych gospodarstw świata. Gigantyczne australijskie rancza
Wszystkie pozostałe gospodarstwa z rankingu TOP 10 największych na świecie znajdują się na terenie Australii. Są to głównie ekstensywne hodowle bydła.
Trzecim co do wielkości gospodarstwem rolnym na świecie jest farma "Anna Creek Farm" położona w południowej części kontynentu. Anna Creek uprawia 6 000 000 akrów ( 2 429 150 ha) i utrzymuje ponad 17 tys. sztuk bydła. Czyni to firmę największym producentem bydła mięsnego na świecie. Całe bydło w gospodarstwie jest monitorowane za pomocą wszczepianych w ciało czipów. Kierownik hodowli codziennie sprawdza dane stada i zbiera dane, które są przekazywane do centrali firmy.
Numer cztery na liście największych farm to "Clifton Hills Farm". Gospodarstwo zlokalizowane również w południowej części Australii działa na 4 200 000 akrów (1 700 405 ha). To ogromne ranczo dla bydła istnieje od 1876 roku. Była to jedna z pierwszych firm, które oprócz transportu kolejowego, wykorzystywały transport drogowy jako środek transportu dla bydła.
Piąte miejce w zestawieniu należy do "Alexandria Farm". Gospodarstwo to uprawia 4 000 000 akrów (1 619 433 ha) i znajduje się na północy Australii, będąc własnością North Australian Pastoral Company - dużej, prywatnej firmy produkującej bydło, która prowadzi łącznie 13 stacji hodowli bydła o powierzchni ponad 60 000 km². W "Alexandria Farm" mieszka około 50 pracowników, którzy opiekują się stadem około 55 tys. sztuk bydła utrzymywanych na pastwiskach.
Kolejne farmy w zestawieniu to również gospodarstwa utrzymujące bydło. Należą do nich: "Davenport Downs" w Queensland o powierzchni 3 700 000 akrów (1 497 975 ha), "Home Valley Farm" w Australii Zachodniej z 3 500 000 akrów (1 417 004 ha), "Innamincka" w Australii Południowej o powierzchni 3 340 000 akrów (1 352 227 ha), "Wave Hill" na Terytorium Północnym z 3 330 000 akrów (1 348 178 ha) i farma "Marion Downs" w Queensland z 3 070 000 akrów (1 242 915 ha).
ZOBACZ TAKŻE: Gospodarstwo o powierzchni 1,65 miliona hektarów sprzedane [VIDEO]
- Tagi:
- TOP 10
- bydło mleczne
- bydło