Od 1 stycznia Polska ma nową gminę. Będzie uzdrowiskiem?
Rozporządzenie w sprawie utworzenia nowej gminy zostało przyjęte przez Radę Ministrów w październiku 2024 roku. Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformowano wówczas, że za pomysłem utworzenia nowej gminy Szczawa stoi przede wszystkim plan uzyskania w najbliższej przyszłości statusu uzdrowiska. W komunikacie podkreślono również, że nowa jednostka administracyjna chce w pełni wykorzystać "udokumentowane zasoby wód leczniczych", zlokalizowanych na terenie gminy.
CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty do działalności gospodarczej na wsi. Kto może je uzyskać?
Ustanowienie nowej gminy Szczawa
O powstaniu nowej jednostki administracyjnej na terenie Małopolski informuje również Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. W komunikacie z 31 grudnia 2024 r. poinformowano o wydzieleniu nowej jednostki z gminy Kamienica. Nowo utworzona gmina Szczawa liczy 1830 mieszkańców i posiada obszar o wielkości ponad 4238 hektarów. W komunikacie potwierdzono również, że obsługa mieszkańców nowej gminy rozpocznie się z dniem 2 stycznia 2025 r. Tymczasową siedzibą urzędu nowej gminy ma być budek ośrodka zdrowia. Od początku nowego roku obowiązki wójta i rady gminy Szczawa pełni dotychczasowy pełnomocnik ds. utworzenia gminy Szczawa Janusz Marek Opyd.
Pełniący obowiązki wójta nowej gminy wyjaśnił na łamach portalu regiony.rp.pl, że starania o wydzielenie nowej jednostki administracyjnej trwały ponad 20 lat. Pierwsze podejście do wydzielenia gminy Szczawa przeprowadzono jeszcze w 2015 roku, ale wówczas nie udało się sfinalizować pomysłu. Poinformował również, że nowa gmina będzie mieć docelowo 15 radnych. Rozporządzenie w sprawie organizacji wyborów zostało wydane 3 stycznia przez Prezesa Rady Ministrów. Od momentu powstania nowej gminy wybory radnych muszą zostać przeprowadzone w terminie do trzech miesięcy.
CZYTAJ TAKŻE: Jakie warzywa można sadzić w styczniu? Te gatunki kiełkują już w zimie
Plany nowej gminy: Uzyskanie statusu uzdrowiska?
- Utworzenie nowej jednostki da możliwość rozwoju miejscowości, da możliwość wykorzystania jej walorów i surowców, które znajdują się u nas. A chodzi przede wszystkim o wody lecznicze - wyjaśnia na łamach portalu regiony.rp.pl Janusz Marek Opyd. I dodaje, że obecnie na terenie gminy zlokalizowane są cztery podstawowe źródła wód leczniczych ("Hanna", "Dziedzilla", "Szczawa I" i "Szczawa II"), ale może być ich więcej, ponieważ nie wszystkie zostały przebadane i opisane. Pierwsze podejście do uzyskania statusu uzdrowiska – w tym potwierdzenie potencjału wód leczniczych – wykonano w 2016 roku. Obecnie wiadomo już, że zbadane źródła wykazują pozytywny wpływ m.in. na układ pokarmowy i oddechowy. Pełniący funkcję wójta gminy Szczawa zakłada, że proces ubiegania się gminy o status uzdrowiska może rozpocząć się podczas najbliższej kadencji samorządu. Przyszłe władze nowej gminy czeka jednak szereg dodatkowych prac – od uzupełnienia infrastruktury po wykonanie badań środowiskowych. Według wstępnych szacunków pełny proces ubiegania się o status uzdrowiska może potrwać nawet do kilku lat.
- Tagi:
- gmina
- uzdrowisko
- Małopolska