Nawozy podrożeją? Grupa Azoty odpowiada
Pomimo umiarkowanego popytu na nawozy ze strony rolników, Grupa Azoty przygotowuje się na wzmożone zakupy w najbliższych 2-3 tygodniach.
W sezonie wiosennym ceny nawozów będą stabilne
Grupa Azoty nie prognozuje zmian cen nawozów azotowych i wieloskładnikowych w sezonie wiosennym. Ma to związek głównie ze stabilizującymi się cenami surowców m.in. gazu ziemnego.
- Niemniej sytuacja na rynkach światowych w wymiarze geopolitycznym pozostaje niestabilna i zmienna, dlatego też nie można wykluczyć nagłej i nieprzewidywalnej zmiany trendów w cenach surowców i produktów chemicznych - informuje Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Grupy Azoty.
Popyt na nawozy jest umiarkowany. Jednak sytuacja może zmienić się już niedługo
Aktualnie zbliża się wiosenny sezon aplikacji nawozów azotowych pod zboża ozime i rzepak. Jeżeli warunki pogodowe pozwolą to w niektórych regionach kraju aplikacja będzie mogła się rozpocząć już w lutym 2024. Pisaliśmy o tym TUTAJ
- Ceny na rynkach europejskich są stabilne, poza mocznikiem, który odnotowuje wyraźniejszy trend wzrostowy, co może mieć związek z napięta sytuacją na półwyspie Arabskim, skąd pochodzi znaczna cześć mocznika sprowadzana do Europy - informuje rzeczniczka.
Rolnicy podjęli zmiany w stosowaniu nawozów
Jak wiadomo, koszty środków do produkcji są ważnym elementem bilansu ekonomicznego gospodarstwa, na który dziś zwraca uwagę każdy producent.
Coraz więcej rolników zauważa, że aby skutecznie uprawiać rośliny, trzeba nie tylko mądrze nawozić, ale także stosować odpowiednie środki ochrony.
- Jak wiadomo, koszty środków do produkcji są ważnym elementem bilansu ekonomicznego gospodarstwa, na który dziś zwraca uwagę każdy producent. Każda złotówka jest wydawana świadomie, a producenci rolni traktują wysoką efektywność nawożenia, którą zapewniają nawozy Grupy Azoty jako priorytet - podaje Monika Darnobyt i dodaje - Ponadto w ostatnich dwóch sezonach można było zaobserwować, że część rolników (właściciele mniejszych gospodarstw uzyskujących dochody również poza rolnictwem) zdecydowała się na pewne oszczędności w stosowaniu nawozów.
Jak również zaznacza Monika Darnobyt - gospodarstwa rolne, chcące uzyskać gwarancję jakości, ilości i powtarzalności plonu, prowadzące odpowiedzialną i efektywną działalność gospodarczą nawożą swoje uprawy nawozami w sposób zabezpieczający pełne wymagania roślin.
Jakie są stany magazynowe nawozów w Grupie Azoty?
Firmy handlujące nawozami intensywnie pracują nad zabezpieczeniem dostępności nawozów dla swoich klientów na zbliżający się sezon.
- Poziomy zatowarania punktów handlowych, jak i samych rolników, są na poziomach zbliżonych do lat ubiegłych. Widać, że po dwóch latach destabilizacji rynku nawozowego i często nieudanych eksperymentów importowych z nawozami niewiadomego pochodzenia o niezweryfikowanej jakości, obecnie rynek wraca do wypróbowanych, efektywnych praktyk nawożenia i wybiera sprawdzone produkty m.in. z Grupy Azoty - wyjaśnia Monika Darnobyt.
Przeczytaj także: Rolniku! Nie otrzymałeś zapłaty? Staraj się o rekompensatę!
- Tagi:
- Grupa Azoty