Żniwa 2025. Jak wykorzystać potencjał słomy? EKSPERCI RADZĄ

Jaki produkt do rozkładu resztek pożniwnych i dlaczego? Zapytaliśmy ekspertów z firm
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marta Wyganowska
NaturalCrop
Stosowanie kwasów humusowych, które są naturalnymi związkami organicznymi, poprawia strukturę gleby i wspomaga rozwój mikroorganizmów, przyczynia się do stabilizacji zawartości próchnicy - kluczowego składnika żyzności gleby. W następstwie, procesy humifikacji i mineralizacji zachodzą w sposób zrównoważony, co sprzyja długoterminowej poprawie jakości gleby. Stymuluje tworzenie mezo- i makroporów w glebie, które dostarczają korzeniom i mikroorganizmom niezbędnego powietrza i wody. Dzięki temu mikroorganizmy mają więcej miejsca, które mogą zasiedlić w glebie.
UltraHumus18+ jest łatwy w aplikacji, doskonale rozpuszcza się w wodzie i dobrze przenika w profil glebowy.
Po żniwach zaleca się zastosowanie 4-5 l/ha UltraHumus18+ SL na powierzchnię resztek pożniwnych. Minimalna ilość wody to 200 l/ha, zalecana to 300 l i więcej. Produkt nie wymaga natychmiastowego wymieszania z glebą i może być stosowany w ciepłe, słoneczne dni.
Skład UltraHumus 18+:
180 g w litrze biologicznie aktywnych kwasów huminowych i fulwowych pochodzących z leonardytów
Węgiel organiczny - 10%
Tlenek potasu - 3%
Paweł Cierlaczyk
doradca agrotechniczny Hurtownia Rolno Ogrodnicza Janiak/Plantini
By uzupełnić mikrobiologię, warto stosować produkty bakteryjne i humusowe pod nazwami; Humi 2.0 oraz Bacter 2.0. (Dawkowanie itd. na stronie agranatura, możecie siągnąć). Podano powyżej dwa czynniki, ale one nie zadziałają, jeżeli mamy niskie ph w glebie, dlatego jest zalecane przy niskim ph podawanie po żniwach nawozów wapniowych. W naszej ofercie znajduje się szeroka gama wapien z firmy Polcalc.
Tomasz Szanciło,
product manager
Polsil Biopreparaty Sp. z o.o.
Polecamy MICROHUMUS Solid. Zawiera bakterie saprotroficzne z rodzaju Bacillus spp. w koncentracji 1x109 CFU/g. Dawka: 1 kg/ha. Postać: proszek do rozpuszczenia w wodzie. Opakowania: 0,5kg/0,5ha i 2,5kg/2,5ha. Łatwy w stosowaniu. Po zastosowaniu należy wykonać podorywkę, talerzowanie lub inny zabieg prowadzący do przykrycia ziemią resztek pożniwnych opryskanych preparatem MICROHUMUS Solid. Zabieg naszym użyźniaczem można przeprowadzić w każdych warunkach pogodowych, ponieważ bakterie w MICROHUMUSIE w niekorzystnych warunkach (mróz, susza) wytwarzają endospory, dzięki którym są zdolne przeżyć brak wody, zbyt wysokie lub niskie temperatury.
Wojciech Samela
doradca rolniczy
Ergoplon
Myrazonit Rozkład Ścierniska N+ to specjalistyczny preparat mikrobiologiczny zawierający aktywne szczepy bakterii: Bacillus circulans, Bacillus megaterium, Azotobacter chroococcum, Pseudomonas putida - w koncentracji 4 × 10⁸ jtk/cm³. Wspomaga on szybki rozkład resztek, poprawia aktywność biologiczną gleby i udostępnia roślinom składniki pokarmowe już w tym samym sezonie.
Dawkowanie: 10-20 l/ha. Preparat należy rozcieńczyć wodą – 30–60 l/ha przy aplikacji z agregatem lub 100-300 l/ha przy użyciu opryskiwacza polowego – i wymieszać z glebą na głębokość 10-25 cm.
Monika Figlewska
Technical Manager
Chemirol Biologiczny
Sprawdzone i przebadane rozwiązanie oparte na aplikacji produktu Bakto Kompleks solo lub w mieszaninie z kwasami humusowymi, gwarantuje sprawny zwrot składników ze słomy, oraz poprawienie żyzności gleby poprzez syntezę próchnicy, a nie jej rozkład.
Bakto Kompleks to przebadany mikrobiologiczny produkt, który dla efektywności działania oraz ułatwienia aplikacji, zawiera formy przetrwalnikowe (endospory) 5 szczepów bakterii z rodzaju Bacillus. Dzięki temu z powodzeniem może być stosowany łącznie ze środkami ochrony roślin, nawozami mineralnymi oraz innymi produktami biologicznymi. Zastosowana technologia, umożliwia wykonywanie zabiegu w ciągu dnia, podczas operacji promieni słonecznych, a także niskiej wilgotności gleby bez ryzyka obniżenia skuteczności działania.
Zalecana dawka: 1 l/ha. Aplikacja zalecaną dawką 1l/ha, wprowadza na 1 cm2 gleby aż 10 000 „uśpionych” bakterii, z których każda po aktywacji, poprzez namnażanie, tworzy całą mikrobiologiczną kolonię. Następnie, co około 20 minut, liczba bakterii się podwaja i podwaja.
Paulina Gregorowicz
opiekun produktów mikrobiologicznych, firma Elvita
Samo zastosowanie azotu lub wapna nie wystarcza. Azot stymuluje mikroorganizmy, wapno poprawia pH, ale nie rozkłada resztek. Najlepsze efekty przynoszą specjalistyczne preparaty mikrobiologiczne, zawierające bakterie i grzyby produkujące enzymy rozkładające celulozę, ligninę czy skrobię. Wspomagają mineralizację, humifikację i odbudowują mikrobiom gleby.
Rekomendujemy zestaw: Elbio Palis + Elvita Carbo. Elbio Palis to preparat mikrobiologiczny zawierający Bacillus sp. i Trichoderma sp. (min. 1x10⁹ JTK/g), który skutecznie rozkłada resztki i stymuluje glebę. Elvita Carbo to nawóz organiczny z azotem, potasem, aminokwasami (10%) i węglem organicznym (14%), który odżywia mikroorganizmy i przyspiesza ich działanie. Zalecana dawka na ha: 1 kg Elbio Palis + 1 l Elvity Carbo.
Piotr Lubaszka
INTERMAG
Do rozkładu resztek polecamy nasz produkt o nazwie BACTIM SŁOMA na sezon 2025 zmodyfikowane o technologię Safe NPK.
Bakterie zawarte BACTIM SŁOMA działają w szerokim zakresie temperatur doświadczenia i wdrożenia polowe wykazały ich efektywne działanie temperaturach od 4 nawet do 42°C. BACTIM SŁOMA stosowany jest formie oprysku gleby i resztek pożniwnych w dawce 2 l na hektar w pierwszym roku jego stosowania w kolejnych latach dawkę można zmniejszyć do 1 l na hektar. BACTIM SŁOMA można stosować razem z RSM lub mocznikiem, wtedy polecam obniżyć dawkę do 1 l/ha. BACTIM SŁOMA szybko i skutecznie rozkłada materię organiczną, uwalniając zawarte w niej składniki pokarmowe, zwiększa efektywność wykorzystania azotu, fosforu i potasu, zwiększa zawartość próchnicy w glebie co wpływa na lepsze wykorzystanie składników pokarmowych oraz zmniejsza presję patogenów na rośliny.