Pozyskaj pieniądze na wapnowanie - tylko do 31 października 2023 r.
Dlaczego w ogóle wapnujemy gleby? Dzięki temu wpływamy na parametr pH gleby. Gleby o niskim pH są kwasowe, co może wpływać negatywnie na wzrost i rozwój roślin.
Wapnowanie gleby polega na dodaniu wapna, zazwyczaj w postaci węglanu wapnia lub tlenku wapnia, do gleby. Wapno reaguje z kwasami obecnymi w glebie, zmniejszając ich ilość i podnosząc pH. W wyniku wapnowania gleba staje się bardziej zasadowa, co sprzyja lepszemu wykorzystaniu składników odżywczych przez rośliny, poprawia kondycję gleby i może zwiększyć plony.
Dofinansowanie tylko do 31 października 2023 r.
Jak informuje resort rolnictwa, zgodnie z przyjętymi przez NFOŚiGW założeniami, dofinansowaniem objęte są tzw. koszty kwalifikowalne poniesione przez producentów rolnych do dnia 31 października 2023 r. (data na fakturze dokumentującej zakup wapna nawozowego nie może być późniejsza niż 31.10.2023 r.).
Które koszty będą kwalifikowane?
Koszty kwalifikowane to koszty zakupu wapna nawozowego, z wyłączeniem kosztów transportu i wysiewu:
- wapna nawozowego odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U. Nr 183, poz. 1229),
- środka wapnującego, o którym mowa w przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiającego przepisy udostępniania na rynku produktów nawozowych UE, zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 2003/2003.
Jakie są zasady dofinansowania?
Zgodnie z przyjętymi zasadami (ust. 7.3 pkt 4 Programu) dofinansowanie będzie udzielane na realizację przedsięwzięć skutkujących poprawą jakości środowiska z wyłączeniem zabiegów agrotechnicznych, co zostanie potwierdzone pozytywną opinią właściwej miejscowo Okręgowej Stacji Chemiczno–Rolniczej. Dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki ewidencyjnej może być udzielone nie częściej niż raz na cztery lata (liczone od daty zawarcia umowy).
Uprawa buraka cukrowego “po nowemu” - szansa czy zagrożenie? O tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- wapnowanie gleb
- wapnowanie