Kiedy będzie można wjechać w pole z nawozami?
Jednak nowelizacja jeszcze nie weszła w życie. 16 stycznia projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczenia przyjął Stały Komitet Rady Ministrów. Dziś dokument trafił pod obrady Komisji Prawniczej. Jeszcze musi przejść akceptację Rady Ministrów oraz być podpisany przez premiera rządu. Rozporządzenie zacznie obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Nowy "Program azotanowy" w trakcie procedowania
Rolnicy chcieliby, aby proces procedowania przebiegł bardzo sprawnie. Od tego bowiem będzie zależało, czy w tym roku pierwsze dawki azotu zaaplikują jeszcze przed 1 marca. A to z kolei będzie miało wpływ na ich finanse. Projekt rozporządzenia wprowadza bowiem zmiany dotyczące zastosowania elastycznego wiosennego terminu nawożenia. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami prawa, rolnicy nie mogą wjechać w pola z nawozami wcześniej niż 1 marca. Gdy tylko wejdzie w życie nowelizacja "Programu azotanowego", jeśli pogoda pozwoli, będą mogli to zrobić już 1 lutego.
Zastosowanie nawozu na polach przed 1 marca - warunki
Kiedy będzie możliwe wcześniejsze wysianie nawozów? Jeśli nastąpi przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C (w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych) lub przez próg 5°C (w przypadku pozostałych roślin).
Jako przejście przez próg danej temperatury należy wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C.
Rolnicy apelują o przyspieszenie prac związanych z wejściem w życie nowelizacji "Programu azotanowego"
O uelastycznienie terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie od dłuższego czasu zabiega Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.
- Jak wiadomo w ubiegłym roku dokonano przeglądu i zaproponowano aktualizację przepisów programu azotanowego, co znalazło odzwierciedlenie w propozycji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia nowego „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”- podaje Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.
Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych w połowie stycznia zwrócił się do ministra infrastruktury z pytaniem: jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie rozporządzenia określającego warunki stosowania nawozów? Kiedy rolnicy doczekają się możliwości, zgodnego z prawem wcześniejszego zastosowania pierwszych, wiosennych dawek azotu jeśli tylko warunki pogodowe będą na to pozwalać ? Czy w tym roku nadal będą musieli czekać z tym zabiegiem na 1 marca?
PZPRZ obawia się, że przedłużające się prace nad nowelizacją spowodują, iż początek 2023 roku będzie kolejnym sezonem, gdy rolnicy będą mieli znów związane ręce, jeśli chodzi o decyzję kiedy zastosować azot.
- Przepisy nie przystają do zasad prawidłowej agrotechniki. Tegoroczne warunki pogodowe są w większej części naszego kraju takie, że w zasadzie już w styczniu być może warto byłoby podać roślinom uprawnym azot - stwierdził Stanisław Kacperczyk.
Powstanie wykaz powiatów, w których będzie można stosować nawozy przed 1 marca
Wykaz powiatów, w których będzie możliwe wcześniejsze stosowanie nawozów, po uwzględnieniu średniej dobowej temperatury powietrza, będzie publikowany codziennie, od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Na stronę Instytutu możesz wejśc klikając tutaj.