Jak skutecznie nawozić kukurydzę azotem?
Azot jest niezbędny do produkcji aminokwasów, białek i chlorofilu. Co to oznacza w praktyce? - Determinuje tempo wzrostu i rozwoju roślin przez cały okres wegetacji. Nie bez przyczyny w okresie ok. 6-8 liścia do końca kwitnienia, podczas kiedy kukurydza kilkukrotnie zwiększa swoją biomasę, rozpoczyna się bardzo intensywne pobieranie tego pierwiastka. Co ważne, w okresie tym kształtuje się ostateczna struktura kolb, a wraz z nią liczba zawiązanych ziarniaków. Poza tym, jest on niezbędny również w późniejszym okresie podczas nalewania ziarna - tłumaczy Monika Figlewska, Technical Manager, Dział Biostymulatorów, Biokontroli, Nawozów Dolistnych i Adiuwantów PUH „Chemirol” sp. z o.o. W rezultacie azot warunkuje on wielkość plonu i skład chemiczny ziarna oraz strawność kiszonki.
Jakie czynniki uwzględnić przed przystąpieniem do nawożenia?
Przed przystąpieniem do nawożenia ekspertka radzić przeanalizować kilka podstawowych kwestii:
-
wysokość planowanego plonu,
-
aktualną zasobność i potencjał gleby (oprócz standardowej analizy gleby, zachęcam do oznaczenia Nmin),
-
formę nawożenia pogłównego (popularne w tej fazie mocznik czy RSM są nieefektywne ze względu na ryzyko suszy),
-
zmianowanie,
-
zastosowanie nawozów organicznych.
Zdaniem specjalistki warto wziąć także pod uwagę rodzaj i odczyn gleby, ponieważ będą one w dużym stopniu decydowały o potencjale plonowania oraz możliwościach uwalniania azotu z mineralizacji. - Oczywiście nawożenie azotem powinno być ściśle zbilansowane z pozostałymi makro i mikroskładnikami - przypomina ekspertka.
Ile azotu pod kukurydzę zastosować?
Dawka nawozu azotowego, co podkreśla Monika Figlewska, powinna być dobrana indywidualnie do stanowiska i wysokości zakładanego plonu. - Wg. oficjalnych danych szacuje się, że kukurydza na wyprodukowanie 1 t ziarna wraz ze słomą pobiera ok 20-30 kg N/ha lub 38-50 kg N na każde 10 t zielonki - wskazuje specjalistka. Z kolei dawka nawozu mineralnego, to wynik zapotrzebowania rośliny na azot minus wartość azotu glebowego z mineralizacji oraz nawozów organicznych. Znając poziom azotu mineralnego, zadniem naszej rozmówczyni, można łatwo wyliczyć potrzebną dawkę nawozową wg uproszczonego wzoru dla kukurydzy na ziarno:
Nn=(P x Pj) -Nmin (0-90 cm)
Nn- dawka nawozowa azotu kg N/ha
P - zakładany plon ziarna t/ha
Pj - pobranie jednostkowe azotu kg N/1 t ziarna + odpowiednia masa słomy
Nmin- zawartość azotu mineralnego w warstwie do 90 cm
Monika Figlewska zaznacza, że dobierając wartość pobrania jednostkowego, możemy przyjąć niższy zakres dla gleb żyznych, a wyższy dla słabszych. - Natomiast, ze względu na spory przypływ składników z mineralizacji na glebach żyznych, oznaczoną zawartość azotu mineralnego, mnożymy razy współczynnik 1,5 - tłumaczy ekspertka.
Jaki azot pod kukurydzę zastosować?
Specjalistka przypomina o tym, że poszukując najlepszych form nawozów azotowych do nawożenia przedsiewnego kukurydzy, trzeba wiedzieć, że nie jest ona zbyt wymagająca. - Wszystkie formy posiadają zalety i wady. Głównym kryterium doboru powinna być cena i skład - uważa Monika Figlewska. Uczula jednocześnie na to, by na krótko przed siewem nie stosować wysokich dawek form amonowych i amidowych, ponieważ mogłoby to się wiązać ze znacznymi stratami, a nawet zakłócić wschody. - Jedną z kwestii, którą warto poruszyć, jest siew rzędowy formy amonowej z fosforem. Wykorzystując synergizm pobierania obu składników, aplikacja ta będzie sprzyjać pobieraniu fosforu, który, jak wiadomo, jest mało mobilny, a jego pobieranie w niskich temperaturach znacznie ograniczone. Zważywszy na fakt, iż zapotrzebowanie kukurydzy na azot intensywnie wzrasta od fazy 8 liścia i trwa do końca wegetacji, to ważniejszą kwestią niż forma azotu przedsiewnego jest podział zaplanowanej dawki oraz wybór optymalnego rozwiązania do nawożenia pogłównego - podkreśla Monika Figlewska. Zwraca przy tym także uwagę na następującą rzecz: - Pojawiające się w okresie letnim bardzo wysokie temperatury wraz z suszą sprawiają, że efektywność drugiej dawki azotu jest bardzo niska. Brak odpowiedniego uwilgotnienia gleby, czy opadów uniemożliwia przemieszczenie nawozu w głąb gleby. Rozwiązaniem tego problemu jest innowacyjna technologia dostarczania azotu przez liście, dzięki wykorzystaniu wyspecjalizowanych mikroorganizmów wiążących azot z powietrza. Chodzi o unikatowy szczep Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T w preparacie BlueN, który w odróżnieniu od pozostałych bakterii wiążących azot w glebie, zasiedla część nadziemną roślin. - Wytwarzana w ten sposób amonowa forma azotu, jest uwalniana bezpośrednio w liściach, bez względu na stan wysycenia gleby wodą, aż do końca wegetacji - tłumaczy specjalistka. W ten sposób, przy ograniczonej dawce azotu, możemy liczyć na dostarczenie średnio 76 kg N na 1 hektar. - Zabieg ten wykonuje się w fazie 5-6 liścia, w dawce 0,333 kg/ha, łącznie z kofaktorem żelazowo-molibdenowym (dla sprawniejszej transformacji N) - wyjaśnia Monika Figlewska. Podkreśla jednocześnie, że przy klasycznym podziale nawożenia, w którym druga dawka stanowi 30-40 % ogółu azotu, technologia z użyciem BlueN może ją skutecznie zastąpić, uzupełniając tradycyjne nawożenie. Zabieg ten, nie tylko ograniczy straty azotu i nakłady finansowe z tym związane, ale jak dowodzą wieloletnie wyniki badań, przyniesie wymie.
Jakie są objawy niedoboru azotu w kukurydzy?
Poważne deficyty azotu już we wczesnych fazach rozwoju skutkują zakłóceniem w formowaniu liści, łodyg, a późniejszym etapie również kolb. - Wiąże się to z nieodwracalną redukcją ziarniaków oraz niewyrównanym pokrojem łanu - mówi Monika Figlewska. Zaznacza jednocześnie, że pierwsze objawy niedoboru to blednięcie i skręcanie się starszych liści. - W późniejszym etapie, cała roślina przybiera kolor jasnozielony - informuje ekspertka.
Czytaj także: