Efektywne nawożenie startowe rzepaku ozimego
Planując siew rzepaku, zdaniem Piotra Kotowskiego z firmy Timac Agro Polska, w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać wyboru odmiany. Ta powinna być dostosowana do stanowiska, na jakim zamierzamy ją zasiać. - Następnie należy przeanalizować ostatnie badania gleby i na ich podstawie określić potrzeby nawozowe, przy czym najpierw realnie musimy określić, jakiego plonu możemy oczekiwać - wyjaśnia ekspert. Z podobnego założenia wychodzi Daniel Dąbrowski, specjalista ds. roślin zbożowych i rzepaku z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu: - W wynikach powinniśmy skupić się na wskaźniku pH gleby i warto dodatkowo zbadać również zawartość materii organicznej - radzi ekspert z PODR-u. Piotr Kotowski zaznacza, że kalkulacji dokonujemy, licząc dawkę na 1 t nasion plus słoma, uwzględniając zasobność stanowiska. Daniel Dąbrowski z kolei zwraca uwagę na to, że rzepak ozimy w przeliczeniu na 1 t nasion pobiera przeciętnie (w kg): 55-60 azotu (N) i potasu (K2O), 24 fosforu (P2O5), 60 wapnia (Ca), 12 magnezu (MgO) i siarki (S), a mikroelementów (w g): 60 boru (B), 25 miedzi (Cu), 100 manganu (Mn), 120 żelaza (Fe), 80 cynku (Zn) i 3 molibdenu (Mo).
Rola makroskładników w nawożeniu rzepaku
Ekspert z firmy Timac Agro Polska przypomina o tym, że na starcie rzepaku z całą pewnością musimy pamiętać o fosforze - to podstawowy składnik gwarantujący dobry start, przede wszystkim rozwój systemu korzeniowego. - Nie należy go pomijać niezależnie od zawartości tego składnika w glebie, ponieważ jest on bardzo mało mobilny i dostępny w wąskim zakresie pH - zaznacza Piotr Kotowski.
Dla zbudowania odpowiedniej rozety konieczna jest też odpowiednia ilość azotu i potasu. - Rzepak, aby zbudować przed zimą 12 liści pobiera 60 - 80 kg N, a niekiedy do 100 kg N. Oczywiście to nie jest ilość, jaką trzeba dostarczyć w nawozie, ale musi być dostępny z gleby - mówi specjalista z firmy Timac Agro Polska. W jesiennym nawożeniu nie powinniśmy też pomijać wapnia i siarki. Na ten aspekt uczula, zwłaszcza jeśli chodzi o drugi z wymienionych składników pokarmowych, również Daniel Dąbrowski: - Siarka jako składnik pokarmowy odpowiada za produkcję aminokwasów siarkowych (metioniny i cysteiny), bez których rośliny nie są w stanie samodzielnie produkować białka, a tym samym prawidłowo rosnąć. W momencie deficytu siarki w glebie, pobieranie azotu zostanie ograniczone i tym samym również jego udział w budowie białek - wyjaśnia ekspert z PODR-u
A co z potasem jesienią w rzepaku? Piotr Kotowski uważa, że potas z reguły nie jest problemem jesienią, zwłaszcza jeśli cyklicznie pozostawiamy na polu słomę - Jednak jeśli w badaniach glebowych mamy go na niskim poziomie, należy koniecznie go uzupełnić - uczula Piotr Kotowski.
Rolna mikroskładników w nawożeniu rzepaku
W okresie jesiennym w odżywianiu rzepaku, jak podkreśla Julia Zalewska z firmy Agrosimex, szczególne znaczenie odgrywają dwa mikroelementy - mangan i bor. Pierwszy z nich wypływa na gospodarkę azotową roślin oraz na budowę systemu korzeniowego, stymulując jego rozwój w głąb profilu glebowego. - Niedobór B prowadzi do zakłócenia procesu transportu wody i składników mineralnych - zwraca uwagę specjalistka. - Warto, zastosować B w formie oprysku w fazie od 5 liścia. Rośliny, dobrze zaopatrzone w B są w efektywny sposób pobrać fosfor z gleby. Roślina dobrze odżywiona B i P, nabiera większej odporności na mrozy. Rekomendowana dawka B na jesieni to 300-400g/ha - radzi Julia Zalewska.
Mangan działa toksycznie na niektóre patogeny glebowe. - Jesienna dawka rekomendowana to ok. 100g/ha, jeśli składnik będzie w postaci chelatu - wskazuje ekspertka.
Czym na starcie nawozić rzepak ozimy?
Piotr Kotowski
dyrektor Marketingu Technicznego
Timac Agro Polska
Rzepak, aby zbudować przed zimą 12 liści pobiera 60 - 80 a niekiedy do 100 kg N. Oczywiście to nie jest ilość jaką trzeba dostarczyć w nawozie, ale musi być dostępny z gleby. Potas z reguły nie jest problemem jesienią, zwłaszcza jeśli cyklicznie pozostawiamy na polu słomę, jednak, jeśli w badaniach glebowych mamy go na niskim poziomie, należy koniecznie go uzupełnić. Istotne składniki dla optymalnego wzrostu to wapń, siarka i bor. Nie pomijajmy ich w kalkulacji często są decydujące.Polecam do nawożenia przedsiewnego rzepaku Eurofertil Top 49 NPS oraz mikrograulat Pink Start Boron. Gwarantują optymalny start, równe wschody i silny system korzeniowy.
Julia Zalewska
product manager Dział Nawozów
Agrosimex
Aby dobrze zaopatrzyć kiełkujące rośliny w niezbędne makroelementy, możemy zastosować siew punktowy z jednoczesną aplikacją nawozu mikrogranulowanego Microstar PMX z borem. Nie zapominajmy, o odpowiednim zaopatrzeniu rzepaku w azot (nie może głodować jesienią). Najbardziej odpowiednią formą będzie forma amonowa (siarczan amonu, fosforan amonu), ponieważ nie zwiększa ona wrażliwości roślin na mróz.
Polecamy ASX Complex Mangan Forte (6% Mn), płynny nawóz, skompleksowany kwasem cytrynowym, posiadającym w swoim składzie również bor oraz inne mikroelementy.
Polecamy Bolero również - nawóz z borem 9,2% 120g/l, który występuje w postaci dziesięciowodnego pentaboranu sodu oraz zawiera sorbitol, który gwarantuje wysoką skuteczność oraz szybkie pobieranie przez rośliny.
Czytaj także:
Rynek nawozów. Dlaczego ceny rosną?
- Tagi:
- nawożenie startowe
- rzepak