Czy wiosną wapnować glebę? Jeśli tak, to jak?

Jak pokazują wyniki analiz przeprowadzanych przez Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze, na które wskazuje Krzysztof Graf z OSChR w Poznaniu, 70% polskich gleb wymaga wapnowana, a dla 40% zabieg ten powinien być nieodzownym elementem agrotechniki. Jak zrobić to dobrze?
Kiedy najlepiej wapnować glebę?
Krzysztof Graf podkreśla, że nawozy wapniowe należy stosować zasadniczo w okresie lata pod podorywkę lub też jesienią pod orkę przedzimową. - Termin pożniwny jest najlepszy, gdyż można wówczas lepiej wymieszać wapno z glebą oraz dłuższy jest okres od jego zastosowania do siewu roślin. Wysiew na ściernisko gwarantuje doskonałe wymieszanie wapna z glebą podczas podorywki i orki zimowej i tym samym największą efektywność wapnowania - wymienia nasz rozmówca. Zaznacza jednocześnie, że wczesnowiosenny okres wapnowania jest najmniej dogodny ze względu na mokre gleby, powstające głębokie koleiny oraz zbyt duże spiętrzenie robót.
Kiedy wiosną można wapnować glebę? Jak zrobić to dobrze?
Ekspert zwraca uwagę na to, że glebę można wapnować wiosną pod warunkiem, że na przeprowadzenie odpowiednich zabiegów przeznaczy się 3-4 tygodnie. - W przypadku wczesnowiosennego zastosowania nawóz wapniowy najlepiej rozsiewać tuż przed zapowiadaną odwilżą. Dobrą porą są godziny poranne ze względu na to, iż wierzchnia warstwa jest na tyle jeszcze przemarznięta, że wjazd ciężkiego sprzętu na pola jest bezproblemowy. W trakcie dnia gleba rozmarza, a nawóz powoli wchodzi w reakcję z pojawiającą się wodą, rozpoczynając proces powierzchniowego odkwaszania. Nie ma konieczności mieszania go z glebą od razu. Woda rozpuszcza nawóz i przemieszcza jony wapnia na kilka centymetrów w głąb warstwy ornej - tłumaczy Krzysztof Graf. Zwraca jednocześnie uwagę, że wiosenne uprawki pod rośliny jare spowodują nieco głębsze rozprowadzenie nawozu. - Wapnowanie bezpośrednio pod orkę jest możliwe, ale po uprzednim zabronowaniu bronami ciężkimi lub kultywatorem celem wymieszania wapna z glebą. Nieprzybronowane wapno miesza się słabo z glebą podczas orki i umieści się zbyt głęboko, głównie na dnie bruzdy - mówi ekspert. - Należy pamiętać, że wapna nie należy wysiewać na bardzo wilgotną glebę, a także podczas pogody deszczowej - dodaje.
Krzysztof Graf przypomina też o tym, że w przypadku nawożenia sadów w wiosennym terminie wapno nawozowe rozsiewa się, gdy powierzchniowa warstwa gleby jest rozmarznięta, a drzewa, czy krzewy nie wytworzyły jeszcze liści. - Zabieg wapnowania użytków zielonych powinien być z kolei wykonany poza okresem wegetacji wiosną lub późną jesienią, ponieważ nawóz wapniowy jest stosowany na darń i nie może być wymieszany z glebą - z tego względu należy wykorzystać możliwość połączenia tego zabiegu z renowacją użytków zielonych - radzi ekspert.
Krzysztof Graf uczula także na to, że intensywne stosowanie nawozów mineralnych, szczególnie azotu przyczynia się również do zakwaszenia gleby. - Większość nawozów wymaga (na co często nie zwracamy uwagi) równoważnego stosowania wapna do zniwelowania ich zakwaszającego działania - uczula specjalista.
Podczas wapnowania należy pamiętać również o kilku podstawowych zasadach związanych z tym zabiegiem:
• jednorazowa dawka wapna nie powinna przekraczać dwóch ton CaO na gleby lekkie i użytki zielone oraz trzech i pół tony wapna nawozowego na gleby średnie i ciężkie (celem uzyskania szczegółowych zaleceń można zwrócić się do pracownika Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej) ,
• na glebach lekkich lepiej stosować łagodnie działające wapno węglanowe na glebach ciężkich można zastosować nawóz wapniowy tlenkowy,
• wapnowania nie należy łączyć z zastosowaniem obornika jak również nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych nie wolno mieszać z innymi nawozami mineralnymi,
• wapnowanie gleb organicznych o pH powyżej 5 jest niekorzystne gdyż przyspiesza rozkład materii organicznej ,
• po roku od zastosowania należy skontrolować odczyn i w razie potrzeby zabieg wapnowania powtórzyć.
Źródło: mgr inż. Krzysztof Graf, OSChR w Poznaniu
- Tagi:
- wiosna
- wapnowanie gleb