Dodatkowa pomoc dla rolników? Nawet 3 tys. zł do hektara. Jest projekt
Zgodnie z rządowym projektem rozporządzenia rolnicy będą mogli liczyć na dopłaty nawet w wysokości do 3 tys. zł/ha.
Projekt rozporządzenia – pomoc dla rolników z terenów nieobjętych stanem klęski żywiołowej
Wspomniany projekt to projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rozporządzenie ma umożliwić udzielenie pomocy rolnikom z terenów nieobjętych stanem klęski żywiołowej, którzy ponieśli szkody w związku z wrześniową powodzią.
W uzasadnieniu projektu rozporządzenia można przeczytać, że „Na terenie kraju są obszary zniszczonych w wyniku powodzi upraw rolnych, a które to obszary nie zostały objęte stanem klęski żywiołowej. Ponadto zasadne jest objęcie pomocą również producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w wyniku deszczu nawalnego po 10 września br.”.
Czytaj także: Sołtysi otrzymają więcej uprawnień? Sejm pracuje nad ustawą
Na jaką pomoc będą mogli liczyć rolnicy z terenów nieobjętych stanem klęski żywiołowej?
Rolnicy będą mogli liczyć na pomoc w formie dotacji do powierzchni uprawy. Stawki pomocy mają być zróżnicowane w zależności od wysokości szkód i wynosić mają od 1000 do 3000 zł/ha.
Ponadto dzięki rozporządzeniu rolnicy z terenów nieobjętych stanem klęski żywiołowej mają otrzymać pomoc w postaci opłacenia podatku rolnego. Będzie to pomoc wypłacana w wysokości równowartości III i IV raty podatku rolnego za 2024 rok.
Pomoc ma być przyznawana na wniosek rolnika w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), który będzie właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Do 31 stycznia 2025 roku – jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia – na stronie ARiMR ma zostać udostępniony odpowiedni formularz umożliwiający złożenie wniosku.
Czytaj też: Jak złożyć wniosek o emeryturę z KRUS? Masz trzy opcje do wyboru
Nawet do 3000 zł/ha. Na tyle będą mogli liczyć rolnicy z terenów nieobjętych stanem klęski żywiołowej
Zgodnie z projektem rozporządzenia wysokość pomocy dla rolników z terenów nieobjętych stanem klęski żywiołowej, ma być iloczynem stawki pomocy i powierzchni uprawy „na której zgodnie z protokołem oszacowania szkód […] powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2024 r. deszczu nawalnego lub powodzi w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich”. Wspomniana wysokość stawki pomocy ma być uzależniona od wysokości szkód i ma wynosić:
- 3000 zł/ha powierzchni upraw rolnych, na których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70 proc. plonu;
- 2000 zł/ha powierzchni upraw rolnych, na których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 50 proc. plonu, jednak mniej niż 70 proc. plonu;
- 1000 zł/ha powierzchni upraw rolnych, na których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 30 proc. plonu, jednak mniej niż 50 proc. plonu.
To jednak nie wszystkie ograniczenia, które zakłada projekt ustawy. Łączna wysokość wspomnianej pomocy dla rolników z terenów nieobjętych stanem klęski żywiołowej nie będzie mogła bowiem przekroczyć:
- 80 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej;
- 90 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej – w przypadku gospodarstw rolnych położonych na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami.
Poza tym, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, pomoc będzie pomniejszana o 50 proc., jeśli rolnik nie ma ubezpieczonych przynajmniej 50 proc. powierzchni swoich upraw.
Czytaj także: Jak wyliczana jest emerytura z KRUS? Tyle wyniesie po 25, 30, 35, 40 latach
Zwrot podatku rolnego za 2024 roku: Kolejna forma pomocy dla rolników
Rolnicy z terenów nieobjętych stanem klęski żywiołowej – zgodnie z projektem rozporządzenia – będą mogli liczyć również na pomoc w opłaceniu podatku rolnego za 2024 rok. Będzie to pomoc wypłacana w wysokości równowartości III i IV raty podatku rolnego za 2024 rok.
Pomoc ta ma być udzielana na takich samych zasadach, jak przyznawanie dotacji do hektara.
Rolnicy otrzymają pomoc jeszcze w tym roku?
Jak wynika z informacji i dokumentów zamieszczonych 28 listopada na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, projekt rozporządzenia jest wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. 25 listopada Stały Komitet Rady Ministrów przyjął go w trybie obiegowym razem z autopoprawką. Natomiast 27 listopada Rządowe Centrum Legislacji poinformowało, że nie wymaga rozpatrzenia przez komisję prawniczą.
Aktualnie projekt rozporządzenia stanowi przedmiot prac Rady Ministrów. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciło się do Rady Ministrów z prośbą o bardzo pilne jego rozpatrzenie w trybie odrębnym, aby umożliwić jeszcze w tym roku rozpoczęcie naboru wniosków oraz wypłatę pomocy rolnikom.