Nawałnice. Poszkodowanych ponad 6,5 tys. gospodarstw rolnych
Resort rolnictwa przedstawił najnowsze dane na temat gospodarstw, które ucierpiały w wyniku sierpniowych nawałnic.
Ze wstępnych szacunków grupy zadaniowej, działającej pod kuratelą MRiRW, wynika, że w czterech województwach: wielkopolskim, pomorskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim poszkodowanych zostało ponad 6,5 tys. gospodarstw rolnych. Szacuje się, że w uprawach rolnych szkody dotyczą powierzchni około 32 tys. hektarów.
W produkcji zwierzęcej z kolei zidentyfikowane straty dotyczą około 700 świń, 24 krowy, około 200 gęsi i okołó 450 kg ryb. Ponadto inspekcja weterynaryjna oszacowała, że w skutek nawałnicy zniszczeniu lub pogorszeniu jakości uległo ponad 51 tys. kg mięsa i wędlin.
Minister rolnictwa wystąpił z pismem do wojewodów: wielkopolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego o zintensyfikowanie działań w zakresie powoływania i prac komisji do szacowania strat w rolnictwie.
MRiRW informuje, że poszkodowani farmerzy po oszacowaniu strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich oraz środkach trwałych wykorzystywanych do produkcji rolnej będą mogli (poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń), ubiegać się o kredyt preferencyjny obrotowy m.in. na zakup kwalifikowanego materiału siewnego, inwentarza żywego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, a także o kredyt preferencyjny na odbudowę lub remonty zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich, magazynowo-składowych, szklarni, tuneli foliowych i innych budynków i budowli służących do produkcji rolniczej oraz na remont lub zakup - w miejsce zniszczonych - ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych.
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z kolei, na indywidualny wniosek rolnika, będzie udzielał pomocy w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenia w całości lub w części bieżących składek. - Pracownicy placówek terenowych KRUS będą docierać do poszkodowanych rolników, informując ich o takich możliwościach - zapewnia szef KRUS-u.
To nie wszystko. Poszkodowani rolnicy mogą występować również z wnioskami do prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, a od 1 września 2017 r. do dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, o odroczenie lub rozłożenie na raty płatności z tytułu umów sprzedaży lub dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także o umorzenie czynszu z tytułu umów dzierżawy. Na wniosek producenta rolnego złożony do urzędu gminy mogą być też udzielane ulgi w podatku rolnym.