Najlepsza karma dla kota - jak ją znaleźć?
Wiele osób nie przywiązuje zbyt dużej wagi do kupowanej karmy dla swojego pupila. Tymczasem ten wybór ma niebagatelne znaczenie. Prawidłowe żywienie kota lub psa procentuje bowiem w przyszłości. Nasz zwierzak może się dzięki temu cieszyć zdrowym i długim życiem. Która mokra karma dla kota będzie zatem odpowiednia? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Karmy mięsne i rybne - którą wybrać?
W sklepach zoologicznych można znaleźć różne rodzaje karm. Dostępne są zarówno te mięsne, jak i rybne. Kotki natomiast podobnie jak ludzie - mają swoje własne preferencje żywieniowe. Znajdziemy zatem fana mięsnych kąsków. Jemu przypadną z pewnością do gustu karmy bazujące na wołowinie, kurczaku, indyku, kaczce, króliku, cielęcinie albo jagnięcinie. Istnieją jednak również koci zwolennicy karm rybnych. Mokra karma dla kota może bowiem bazować również na łososiu, pstrągu, a nawet owocach morza. Najczęściej kocie jedzenie zawiera także różnorodne dodatki ziołowe, warzywne lub owocowe. One z kolei dbają o prawidłową pracę układu trawienia. Paradoksalnie bowiem, chociaż kot jest typowym mięsożercą, czasem potrzebuje odrobiny zieleniny dla oczyszczenia jelit i żołądka.
Warto czytać etykietę danego produktu
Kupując mokrą karmę dla kota należy zwrócić uwagę na jej skład. To on jest bowiem wyznacznikiem tego, czy dane jedzenie jest wysokiej jakości czy też nie. W pierwszym lepszym markecie można znaleźć puszkę kociej karmy z zawartością mięsa na poziomie… 5 procent. Czy jednak taka karma jest zdrowa dla naszego pupila? Oczywiście, że nie. Solidna, wysokiej jakości mokra karma dla kota powinna zawierać przynajmniej 60 procent mięsa. Oczywiście ten składnik nie musi występować w postaci czystej, w tym chociażby piersi z kurczaka. Cenionym dodatkiem są również podroby albo chrząstki. W naturze bowiem polujący kot, który dorwie myszkę, pożre ją w całości. Nie będzie natomiast starannie jej filetował i pozbawiał ogona albo jelit.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Wybierając karmę dla kota należy też kierować się preferencjami naszego zwierzaka. Na początek warto postawić na kilka, a może nawet kilkanaście rodzajów karmy w opakowaniach o niewielkich pojemnościach. W ten sposób można zaobserwować co zwierzakowi smakuje bardziej, a co mniej. Oczywiście nie należy też nastawiać się wyłącznie na jeden rodzaj karmy. Zdrowo jest serwować kotu przynajmniej 2-3 karmy na zmianę. Wówczas nie będzie tragedii, gdy producent nagle zdecyduje się na zmianę składu. Mokra karma dla kota może być też uzupełniona karmą suchą. Ta druga bowiem świetnie ściera płytkę nazębną i dba o prawidłową higienę jamy ustnej naszego pupila.