Na jakie choroby narażone są krowy w okresie laktacji?
Może dochodzić nie tylko do problemów z układem rozrodczym, ale i stanów zapalnych racic czy chorób metabolicznych.
Prawidłowe wprowadzenie zwierzęcia w okres okołoporodowy to odpowiednie dawki energii i białka. Przygotowując krowy do porodu i okresu poporodowego, należy zwrócić szczególną uwagę na czas, w którym zwierzę musi zostać ponownie rozkarmione i przyzwyczajone do pobierania znacznie większych objętości pożywienia. Chodzi tu szczególnie o kukurydzę i pasze sypkie lub granulowane.
- Często rolnik podaje pasze ze zbyt dużą ilością białek, a o zbyt małej ilości energii, co skutkuje problemami metabolicznymi po porodzie, np. ketoza, kwasica, przemieszczenie trawieńca - wyjaśnia Kamil Olender, lekarz prywatnej praktyki w Dobrzycy (powiat pleszewski).
Dodaje, że wyhodowanie zwierząt wysokomlecznych skutkuje, niestety, różnymi problemami. Chodzi tu głównie o wydłużenie się pojawiania pierwszej rui po porodzie oraz zwiększenia metabolizmu krów. - Przez co poziom estrogenów wolnych we krwi, spada pojowych, jak i wystąpienia owej pierwszej rui po porodzie - tłumaczy specjalista. Zwraca również uwagę na to, że u krów, które dają coraz więcej mleka, można zauważyć spadek energii.
- Taki zbieg wszystkich przyczyn razem powoduje bardzo często zmniejszenie skuteczności krycia w pierwszych miesiącach po porodzie (zalecane do 60 dnia 1 krycie, a w niektórych przypadkach nawet w pierwszych 45 dniach) - tłumaczy Kamil Olender.
Dodaje, że standardowo okres międzywycieleniowy powinien wynosić około 365 dni, czyli 12 miesięcy. - Lecz - niestety - ze względu na wydajność krów (około 10 tys. litrów) już dawno przesunął się nawet w okolice 500 dni - ubolewa. Zaznacza, że warto próbować inseminacji zwierzęcia już na pierwszej widocznej rui po porodzie, ponieważ zostanie jeszcze czas na ewentualne korekty lub próby na tzw. hormonalnych programach.
Czytaj także: Jak ograniczyć stres cieplny u krów?
Do czynników wpływających na prawidłowość przebiegu okresu poporodowego należą: wiek krów. Im młodsze stado tym łatwiej utrzymać je w należytym porządku, a dodatkowo młode krowy w pierwszej laktacji z zasady dają mniej mleka niż krowy w 3-4 laktacji. - Produkcyjność krowy - czyli, jak dużo mleka jest wstanie wyprodukować w szczycie laktacji i jak szybko jest w stanie dojść do szczytu laktacji - mówi lekarz weterynarii.
W okresie laktacji krowy narażone są na różne choroby. - Będą się tu ważyły nie tylko problemy z samym układem rozrodczym, ale również stany zapalne racic, choroby metaboliczne, stany zapalne wymion czy nawet takie sytuacje jak złamanie ogona - wymienia Kamil Olender.