Mleczne simentale na wypasie [ZDJĘCIA I VIDEO]
Rolnicy przekonują, że z hodowli krów rasy simentalskiej wynika wiele pozytywów. - Nie przestawilibyśmy się na HF-y - komentują. Dlaczego? - Przede wszystkim simentale mają lepszą żywotność. W tej chwili są w czwartej laktacji. A mówi się, że najlepiej zaczynają doić właśnie wtedy. I będą tutaj jeszcze 3-4 lata. A krowy rasy holsztyńsko - fryzyjskiej często po trzeciej laktacji już są do wymiany - tłumaczy Sławomir Antczak i dodaje, że spośród 120 krów, które gospodarstwo zakupiło 4 lata temu, w stadzie jest 110.
- Do rzeźni sprzedaliśmy około 10. Dwie nie chciały się zacielić i była mała ilość mleka. Gdyby to były HF-y, wielu z nich już w przyszłym roku tutaj by nie było - stwierdza Sławomir Antczak.
Poza tym simentale są mniej płochliwe i nie ma żadnych problemów z porodami czy zdrowotnością wymienia oraz racic. - Często nie wiemy, że są porody. 100-kilogramowy cielak sam się rodzi na pastwisku, wstaje i od razu sobie radzi. Jeśli się pójdzie skontrolować bydło, to niczego się nie zauważy, po 2 godzinach jest cielak, a po następnych 2 - cielak pije od krowy. To bydło jest bardzo samodzielne. Nie trzeba na nie chuchać i dmuchać - mówi Henryk Antczak. Co ważne, jest też wyższa cena za żywiec oraz bydło do odchowu niż w przypadku rasy HF.
- Sprzedajemy 2-3 tygodniowe cielaczki oraz jałówki. W tej chwili wszystkiego mamy za dużo. Nie ma ubytków, a jest dużo przybytku - dodaje rolnik.
Za kilkuletnią krowę rasy simental w rzeźni mogą uzyskać nawet 5 tys. zł.
Minus to mniejsza wydajność mleczna. W tej chwili średnia roczna od krowy z obory w Szczodrowie wynosi 7200 litrów. Rolnicy zdają sobie sprawę, że więcej surowca nie są w stanie pozyskać. Mimo to simentale są, według nich, bardziej opłacalne. - Są mniej obsługowe, ale wielu rolników zapomina o kosztach, jakie dodatkowo ponosi, których my unikamy. I co z tego, że ktoś uzyskuje 15 tys. litrów, skoro w ogólnym rozrachunku i tak my mamy większy zysk - zapewnia Henryk Antczak. Hodowla jest pod oceną Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.