Mieczysław Łuczak - zrezygnował ze świń na rzecz roślin [ZDJĘCIA]
Materiał siewny poddany rygorowi
Właściwy dobór odmian zbóż do warunków klimatyczno-glebowych gospodarstwa to połowa sukcesu.
- Corocznie przybywa wiele odmian w Krajowym Rejestrze Odmian. Przy wyborze odmiany nie można dać się zwieść pozornym oszczędnościom i warto zainwestować w dobrej jakości kwalifikowany materiał siewny, mając pewność, że inwestuje się w nasiona o wysokiej wartości genetycznej, poddanej wysokiemu rygorowi produkcji polowej, szeregu działań kontrolnych i uszlachetniających - podkreśla rolnik.
Dodaje, że materiał siewny ma dostarczyć rolnikom wartość siewną, która gwarantuje uzyskanie jak najwyższych plonów, a w konsekwencji najwyższy przychód z hektara. - Nowoczesne odmiany tworzone przez hodowców zapewniają dostosowanie do lokalnych warunków glebowych, a wartość biologiczna jest wnikliwie oceniana w procesie całej produkcji – przekonuje Mieczysław Łuczak.
Czytaj także: Łukasz Michalczak - w rolnictwie widzi przyszłość
Gospodarstwo ma podpisaną umowę na produkcję kwalifikowanego materiału siewnego z największą firmą oferującą odmiany wszystkich zbóż, czyli Danko - Hodowla Roślin Sp. z o.o. oraz z Poznańską Hodowlą Roślin w Tulcach. - Aktualnie prowadzę uprawę między innymi żyta populacyjnego Dańkowskie Diament, najnowszych odmian pszenżyta ozimego Trapero oraz Rotondo, najnowszej odmiany łubinu żółtego Baryt, cenionego od wielu lat przez rolników jęczmienia jarego Nagradowicki – wymienia.
Rośliny wysokiej jakości i najnowocześniejsze maszyny
Mieczysław Łuczak przez cały czas wyposaża swoje gospodarstwo w najnowocześniejsze maszyny. Jako jeden z pierwszych w powiecie kaliskim skorzystał ze środków przedakcesyjnych. Najwięcej maszyn udało się właśnie zrealizować z programu „Sapard” oraz środków unijnych. - W 100% wymieniłem cały park maszynowy, a w ostatnim czasie gospodarstwo wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt do uprawy oraz do czyszczenia ( Petkus Technologie GmbH) i zaprawiania nasion. Na każdym etapie produkcji z najwyższą starannością pielęgnuję uprawy, aby ostatecznie dostarczyć rolnikom materiał siewny o najlepszych parametrach. Ziarno zaprawiane są wysokiej klasy zaprawą nasienną KINTO DUO 080 FS oraz zaprawą donasienną PRIMUS B – wyjaśnia.
W ostatnim czasie pojawiła się inicjatywa powołania spółki pod nazwą „Polskie Nasiona”. – Żeby przeciwstawić się ekspansji zachodniego materiału siewnego, który wpływa do Polski. A te zachodnie odmiany nie do końca sprawdzają się w danych warunkach klimatyczno-glebowych. Polecam przede wszystkim nasze krajowe odmiany, które są badane w Centralnym Ośrodku Badania i Oceny Roślin i w danych warunkach klimatycznych – podkreśla Mieczysław Łuczak.