Tak wygląda produkcja wozów i przyczep. Fabryka Joskin Polska od środka [VIDEO]
Polska fabryka Joskin zlokalizowana jest w Trzciance w województwie wielkopolskim. Powstała w 1999 roku na bazie przejętych wówczas terenów i starych budynków. Dziś zakład znajduje się na niemal 30 hektarach i jest jednym z filarów całej grupy Joskin.
Produkowane są tu zarówno elementy maszyn jak i całe gotowe produkty.
ZOBACZ WIDEO:
Fabryka Joskin Polska. Jak wygląda historia?
Jak wspomina sam założyciel grupy – Victor Joskin – przyczynkiem stworzenia dużego, „wschodniego” zaplecza dla jego firmy w Europie - znanej dziś doskonale m.in. z wozów asenizacyjnych, rozrzutników czy przyczep – był poniekąd ówczesny niedobór spawaczy w Belgii.
- Zdawałem sobie sprawę, że w Polsce istnieje ogromny potencjał wykwalifikowanych i zdolnych pracowników w zawodach takich jak spawacz. Narodził się więc pomysł. Zamiast szukać sprzętu, dlaczego nie wykorzystać siły roboczej do produkcji własnej marki? – opowiadał podczas niedawnej uroczystości 25-lecia Joskin Polska założyciel firmy.
Warto zaznaczyć, że zakład Joskin Polska przez ostatnie dziesięciolecia przeszedł ogromną metamorfozę. I ogromnie się rozwinął.
Fabryka Joskin Polska. Tysiące ton stali i kilometry drutu spawalniczego
Sama produkcja opiera się zarówno na wysoce zautomatyzowanej pracy maszyn, ale także niezwykle precyzyjnej pracy rąk ludzkich. Te najbardziej precyzyjne prace spawalnicze wykonują właśnie ludzie.
Do zapewniania ciągłości produkcji do fabryki trafiają rocznie tysiące ton różnych profili, blach, także koła, osie oraz kilometry drutu spawalniczego.
Wszystko składowane jest w odpowiednich miejscach w magazynie – by być gotowym w każdej chwili do obróbki.
Fabryka to także cała linia montażu. Wykwalifikowana kadra montuje tu na bieżąco części maszyn - według wybranej przez klienta specyfikacji.
Ocynkowania Joskin Polska
Warto podkreślić, że zakład w Trzciance to nie tylko sama fabryka, ale także nowoczesna ocynkowania, która powstała w roku 2010. W roku 2020 doszło z kolei do pierwszej wymiany wanny cynkowniczej. Wszystko ma duże wymiary - pozwala to więc na cynkowanie ogniowe nawet dużych gabarytów.
Proces odbywa się w temperaturze 450 st. C. W trakcie niego na powierzchni stali powstaje warstwa stanowiąca mieszankę stali i cynku oraz nawierzchniowa warstwa czystego cynku. To z kolei pozwala doskonale zabezpieczyć części przed uszkodzeniami oraz - generalnie - przed skutkami eksploatacji maszyny (zwłaszcza gdy mówimy np. o przewożeniu nawozów).
Proces cynkowania wpływa znacznie na wydłużenie żywotności każdej z części maszyny.
Po wszystkim trafiają do „stygnięcia” i kolejnej strefy – gdzie poddawane są dalszej obróbce – m.in. szlifowaniu.
Fabryka Joskin Polska - planowana jest dalsza rozbudowa
Każdy wóz czy maszyna, zanim opuści fabrykę, przechodzi szereg kontroli. Sprawdzane są m.in. wszystkie układy, ustawienia, funkcjonalność. Mówiąc krótko – przechodzą one cały proces testów – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz fabryki.
Po wszystkim gotowe produkty mogą być już bezpośrednio transportowane – czy to do dealera czy bezpośrednio do klienta. Fabryka posiada m.in. własną stację benzynową, by logistyka działała na jak najsprawniej.
Na koniec warto przypomnieć, że plany – odnośnie Joskin Polska – są jeszcze bardziej ambitne.
W przygotowaniu jest już bowiem kolejny projekt budowlany, który zakłada budowę nowej hali, w której docelowo znaleźć ma się m.in. nowoczesna wycinarka laserowa do rur, do blach oraz cała linia do malowania proszkowego i piaskowania. Dzięki temu Trzcianka może stać w niedalekiej przyszłości największym zakładem w całej grupie Joskin.
- Tagi:
- fabryka
- Joskin
- Joskin Polska