Claas prezentuje pięć nowych ładowarek teleskopowych Scorpion [ZDJĘCIA]
Claas zaprezentował pięć nowych ładowarek teleskopowych Scorpion - w klasie 3 i 4 ton.
Nowe ładowarki teleskopowe Claas
Przypomnijmy: gama ośmiu ładowarek teleskopowych Claas Scorpion obejmuje obecnie zakres od 3,3 do 6,0 ton udźwigu i od 6,7 do 10 m wysokości podnoszenia.
Pięć nowych modeli - o udźwigu od 3,3 do 4,2 tony – Scorpion 733, 1033, 638, 738 i 742 – odmłodziło obecnie portfolio produktów z wieloma nowymi rozwiązaniami - zwiększającymi wydajność i komfort.
Większy udźwig Claas Scorpion
Nowe ładowarki teleskopowe Scorpion dzięki wyższemu ciśnieniu hydraulicznemu oferują do 300 kg większy udźwig, dzięki czemu w modelach podstawowych 1033 i 733 wynosi on teraz 3,3 tony, a w modelu Scorpion 742 - 4,2 tony.
- Aby jednocześnie zapewnić typową dla maszyn Claas stabilność i równowagę, zwiększono rozstaw osi o 100 mm i odpowiednio dostosowano przeciwwagę z tyłu - wyliczają przedstawiciele marki Claas.
Nowy układ sterowania hydraulicznego z elektronicznym sterowaniem wstępnym umożliwia obecnie korzystanie z funkcji SMART LOADING w tej klasie maszyn. Tym samym operatorzy mają teraz do dyspozycji następujące funkcje automatyczne i systemy wspomagania:
- Automatyczny powrót narzędzia do wcześniej zapisanej pozycji: znaczna oszczędność czasu i wzrost komfortu podczas powtarzających się cykli pracy blisko ziemi.
- Automatyczna funkcja potrząsania: siłowniki wysypu nawet w przypadku bardzo lepkiego materiału zapewniają niezawodne opróżnianie łyżki lub równomierne rozprowadzanie wysypywanego materiału.
- Automatyczne chowanie ramienia teleskopowego (nie dotyczy modelu Scorpion 1033): podczas opuszczania ramienia teleskopowego maszt jest automatycznie chowany, co znacznie ułatwia pracę operatorowi.
Silnik Claas Scorpion
Czterocylindrowy silnik wysokoprężny Liebherr o mocy 105 kW/143 KM i momencie obrotowym 550 Nm osiąga maksymalną wydajność hydrauliczną 160 l/min przy cichych i ekonomicznych obrotach 1900 obr/min.
Podczas ładowania Dynamic Power automatycznie dostosowuje liczbę obrotów silnika do wychylenia joysticka i tym samym do żądanej prędkości podnoszenia i ładowania. Wszystkie te cechy sprawiają, że cykle ładowania są jeszcze szybsze i wydajniejsze.
VARIPOWER 2 i VARIPOWER 3: precyzyjne dozowanie siły uciągu JAGUAR
Wszystkie modele są napędzane hydrostatem Varipower 2, który od wielu lat zapewnia mocny, wydajny i niezawodny napęd w sieczkarniach polowych Claas Jaguar.
Ponadto jako opcja dla modeli Scorpion 738 i 742 dostępny jest nowy napęd jezdny Varipower 3. Dzięki większemu podwójnemu silnikowi hydraulicznemu przenosi on na koła do 68 kN siły uciągu, czyli o około 20 procent więcej w porównaniu z modelem VARIPOWER 2 (57 kN).
Pomimo zwiększonej mocy nadal możliwe jest precyzyjne dozowanie napędu. Prędkość transportowa w przypadku napędów VARIPOWER 2 i VARIPOWER 3 wynosi do 40 km/h.
Kabina Claas Scorpion
Kabina modeli SCORPION 733 - 742 została całkowicie przeprojektowana.
Kratka ochronna znajduje się nad kabiną. Okno w drzwiach wejściowych można teraz obracać o pełne 180 stopni, a także uchylić, aby poprawić wentylację kabiny. Nowe półki i schowki z siatki w drzwiach bocznych oferują mnóstwo miejsca do przechowywania. Ponadto wzmocniono między innymi izolację w drzwiach, aby zmniejszyć poziom hałasu w kabinie.
Wejście do kabiny jest teraz łatwiejsze dzięki zmodyfikowanej kolumnie kierownicy, która zapewnia również operatorowi więcej miejsca na nogi podczas pracy.
Kierownica jest teleskopowa i posiada bezstopniową regulację nachylenia, dzięki czemu można ją optymalnie dostosować do potrzeb operatora. Wyświetlacz znajduje się teraz nad kierownicą, co zapewnia lepszą widoczność wskazań.
Lepszą ergonomię w obszarze stóp oferuje podwieszany pedał hamulca/sprzęgła, który dzięki większej powierzchni zapewnia optymalną pewność obsługi. Teraz można łatwiej wyjąć i włożyć matę podłogową w celu jej wyczyszczenia.
Po prawej stronie od kierownicy znajduje się umieszczony w nowym położeniu pulpit z wielokolorowym ekranem o przekątnej 3,5 cala (opcjonalnie z ekranem 7-calowym).
Przed nim znajduje się praktyczna półka na smartfon. Po lewej stronie znajduje się nowa jednostka obsługowa dla klimatyzacji i ogrzewania. Dmuchawa jest regulowana płynnie, a nie jak dotychczas 3-stopniowo. Za sprawą całkowicie nowej i większej jednostki klimatyzacji z przodu kabiny znacznie poprawiono wydajność chłodzenia, dzięki czemu w upalne dni we wnętrzu zawsze panuje przyjemny chłód.
Kolejnym plusem dla komfortu jest obsługa joysticka, który teraz jest zintegrowany z podłokietnikiem fotela. Joystick i inne ważne elementy obsługowe, takie jak kontrolery zakresu prędkości i obrotów, poruszają się teraz wraz z zawieszeniem fotela operatora, dzięki czemu prawe ramię podczas cykli ładowania zawsze spoczywa w najwygodniejszej pozycji na podłokietniku.
Po długich dniach pracy, zwłaszcza w ciemniejszych miesiącach roku, dodatkowy reflektor LED na lewym słupku A z funkcją Coming Home zapewnia teraz większe bezpieczeństwo podczas parkowania poza oświetlonymi halami lub placami.
Przed zaparkowaniem ładowarki Scorpion operator naciska jednokrotnie przycisk aktywacji Coming Home, a reflektor jeszcze przez 60 sekund po wyłączeniu silnika oświetla obszar po lewej stronie maszyny. Dzięki temu operator również nocą może liczyć na doskonałe oświetlenie, aby zamknąć drzwi kabiny i bezpiecznie opuścić obszar w pobliżu maszyny.
Kolejną nowością jest przycisk redukcji ciśnienia na lewym uchwycie tylnych świateł. Wystarczy nacisnąć przycisk, a tylne złącza hydrauliczne zostaną pozbawione ciśnienia – pozwala to na łatwe podłączanie i odłączanie wtyków hydraulicznych.
Czyszczenie i konserwacja ładowarki Claas Scorpion
Na potrzeby czyszczenia i konserwacji ładowarki Scorpion można również wyposażyć w wiele praktycznych elementów wyposażenia dodatkowego. Jeśli maszyna jest wyposażona w pneumatyczny układ hamulcowy, przy wejściu do kabiny znajduje się przyłącze dla pistoletu pneumatycznego. Umożliwia to czyszczenie i wydmuchiwanie zanieczyszczeń z zabrudzonych obszarów z dala od podwórza gospodarstwa i hali maszyn.
W kwestii czyszczenia: fabrycznie po lewej stronie z tyłu dostępny jest uchwyt na miotłę i łopatę do bezpiecznego przewożenia maksymalnie dwóch narzędzi. Po przeciwnej stronie można natomiast umieścić wyjmowany 5-litrowy zbiornik na wodę, który pozwala na szybkie umycie rąk w miejscu pracy.
CZYTAJ TAKŻE: Młody rolnik potrafi wyżyć z 23 krów. Z dofinansowania kupił ciągnik [WIDEO]
CZYTAJ TAKŻE: Od zera do 400-hektarowego gospodarstwa. Historia braci z Podlasia [WIDEO]