25-lecie Joskin Polska. Fabrykę w Trzciance czekają kolejne inwestycje [ZDJĘCIA]
Joskin Polska świętuje w tym roku swoje 25-lecie.
Dokładnie ćwierć wieku temu – w 1999 roku – na bazie przejętych terenów i budynków po upadającej fabryce w miejscowości Trzcianka – Victor Joskin, wspólnie z rodziną, zdecydował o budowie dużego, „wschodniego” zaplecza dla swojej firmy w Europie - znanej dziś doskonale m.in. z wozów asenizacyjnych, rozrzutników czy przyczep. Obecnie Joskin Polska to jeden z głównych filarów całej grupy.
Historia Joskin Polska. Zaczęło się 25 lat temu od starej fabryki w Trzciance
Viktor Joskin rozpoczął swoją działalność – a tym samym historię firmy - w Belgii w 1968 roku. Zaczynał od świadczenia usług rolniczych.
W 1973 roku wystartował z naprawą sprzętu i sprzedażą lokalną, a od 1974 z importem maszyn.
Przełomem był rok 1984 roku – wówczas uruchomił produkcję pierwszych przyczep i wozów asenizacyjnych marki Joskin w swojej belgijskiej fabryce. Już wtedy także, właśnie w latach 80., zaczął fascynować się terenami zza „żelaznej kurtyny”.
- Europa wschodnia zawsze budziła pewną fascynację w nas, Europejczykach z Zachodu – wspominał Victor Joskin, podczas tegorocznych uroczystości 25-lecia Joskin Polska.
Jak opowiadał, po raz pierwszy przyjechał do Polski jeszcze w latach 80. minionego wieku.
- Polskę odwiedziłem wówczas wraz z Polakiem – Lechem Filipiakiem, który mieszkał w Belgii i był pracownikiem firmy Joskin, którym pozostał zresztą aż do emerytury. Te mało znane obszary, ukryte za murem, wywoływały u mnie chęć poznania, z uwagi na wasze rolnictwo – dysponującym dużym areałem, ale słabo wyposażone – opowiadał nestor rodu Joskin.
fot. Victor Joskin podczas uroczystości 25-lecia zakładu w Polsce.
Jak dodawał, geneza historii otwarcia polskiego zakładu wynikała poniekąd z niedoboru spawaczy w Belgii.
- W Polsce od początku lat 90. szukałem odpowiedniego sprzętu rolniczego w atrakcyjnej cenie, by go sprzedawać w Belgii. I o ile atrakcyjną cenę łatwo było znaleźć, to w kwestii odpowiedniego produktu, dostosowanego do naszych potrzeb i techniki rolniczej – było to już skomplikowane. Zdawałem sobie jednak sprawę, że w Polsce istnieje ogromny potencjał wykwalifikowanych i zdolnych pracowników w zawodach takich jak spawacz. Narodził się więc pomysł: zamiast szukać sprzętu, dlaczego nie wykorzystać siły roboczej do produkcji własnej marki Joskin – opowiadał podczas uroczystości 25-lecia Joskin Polska założyciel firmy.
Tak też się stało – wraz z rodziną zdecydowali o rozpoczęciu inwestycji w Polsce.
fot. Rodzina Joskin podczas uroczystości 25-lecia Joskin Polska.
Po intensywnych poszukiwaniach znaleziono firmę w Pile, która zaoferowała starą fabrykę w Trzciance. I tak narodziła się jednostka: Joskin Polska. - A wraz z nią pojęcie „Grupy Joskin” - zaznacza dziś Victor Joskin.
25 lat rozwoju zakładu Joskin Polska
Rozwój firmy następował etapami. Rozpoczynano od produkcji spawanych elementów, które trafiały następnie do centrali firmy w Belgii. Firma się rozwijała, a kolejny przełom nastąpił w roku 2004 – gdy Polska weszła do Unii Europejskiej.
- Dzięki dopłatom unijnym rozszerzył się rynek na wschodzie, sprzedaż grupy rosła, co musiało wiązać się ze zwiększeniem mocy produkcyjnych, ewolucją sieci dealerów – wspomina założyciel firmy.
Rozwój zapewniał także sam klimat inwestycyjny w Polsce. O ile w przypadku planów rozbudowy w Belgii napotykano pewne problemy np. w pozwoleniach na budowę, o tyle w Polsce – właśnie w Trzciance - można było szybciej zrealizować kilka dużych inwestycji.
– I to trwa nadal. Obecnie w Trzciance mamy prawie 30 hektarów, z czego wkrótce będzie prawie 10 ha powierzchni zabudowanej – wyliczał Victor Joskin.
Będzie kolejna rozbudowa zakładu Joskin Polska w Trzciance
Warto podkreślić, że dziś zakład w Trzciance to nie tylko sama fabryka, ale także nowoczesna ocynkowania.
fot. Ocynkownia w Joskin Polska
A – zgodnie z zapowiedziami – za jakiś czas powstać może kolejna hala, która wyniesie Joskin Polska na jeszcze wyższy poziom.
- Mamy jeszcze w przygotowaniu kolejny projekt budowlany – w nowej hali znajdzie się wycinarka laserowa do rur, do blach oraz linia do malowania proszkowego i piaskowania. Dzięki temu Trzcianka stanie się wkrótce największym zakładem w grupie Joskin – zaznaczał podczas 25-lecia Victor Joskin.
fot. Zakład Joskin Polska
Joskin Polska w liczbach
Warto podkreślić, że polski rynek odgrywa cały czas znaczącą rolę w działalności całej grupy.
- Z zafakturowanymi obrotami za sprzęt marki Joskin w wysokości 15 mln euro, czyli prawie 66 mln zł odnotowaliśmy znaczący wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem – wyliczał podczas 25-lecia Didier Joskin, syn Victora.
Jak z kolei zaznacza Nicole Herbrand, która kieruje działem sprzedaży Joskin Polska, po ostatnich latach wyzwań – związanych z pandemią czy wojną w Ukrainie – widać, że sytuacja na rynku zaczyna się powoli stabilizować.
- Szereg wskaźników zapowiada obiecującą przyszłość, choć nadal istnieją wyzwania, którym należy sprostać, szczególnie w zakresie zarządzania zapasami – zaznaczała.
fot. Zespół Joskin Polska - uroczystości 25-lecia.
Wracając jeszcze na chwilę do liczb – warto spojrzeć także na wzrost zatrudnienia w ostatnim ćwierćwieczu w całej grupie.
- 25 lat temu mieliśmy ok. 130 pracowników. Obecnie, w roku 2024 zatrudniamy prawie 900 osób w zakładach produkcyjnych – w tym 370 w Polsce – opowiadała podczas 25-lecia Joskin Polska Vinciane Joskin, córka Victora.
Maszyny Joskin sprzedawane są z kolei obecnie w 90 krajach, z czego w 60 – odbiorcy są stali. Warto też dodać, że trwa budowa nowego – szóstego już zakładu w Europie – w Luksemburgu.
- Joskin zawsze opierał się na wartościach rodzinnych – to wartości, które nadal będą nadawać ton. Joskin Polska musi się dalej rozwijać, a jest nawet wysoce prawdopodobne, że za kilka lat Joskin Polska stanie się tak ważny a nawet ważniejszy jak zakład w Soumagne w Belgii – dodawała Vinciane Joskin.
Jak z kolei zaznaczała Murielle Joskin, gdy „rozpoczynała się przygoda w Polsce” - sama firma Joskin miała nieco ponad 30 lat, jednak produkcję można liczyć było dopiero od lat 15. Summa summarum – zakład w Trzciance był więc bardzo ważnym ogniwem w rozwoju całej marki.
- Był to punkt zwrotny w ewolucji grupy – zaznacza wprost Murielle Joskin, córka Victora.
Uroczysta gala podczas 25-lecia Joskin Polska
Warto zaznaczyć, że uroczystości, jakie zorganizowano podczas obchodów 25-lecia Joskin Polska były szerokie i trwały w sumie dwa dni. Odbyła się m.in. uroczysta gala.
Podziękowania podczas 25-lecia Joskin Polska
Nie zabrakło jednak także szeregu podziękowań – nie tylko dla przedstawicieli samego zakładu, ale także dla rozległej sieci dealerów (w sumie 34), którzy zapewniają na co dzień rolnikom dostępność do różnych maszyn firmy: rozrzutników, wozów asenizacyjnych, przyczep i wielu innych. Podczas uroczystej gali zostali docenieni poprzez pamiątkowe statuetki (zdjęcia na dole artykułu).
Nie zabrakło oczywiście także przedstawienia pełnej oferty maszyn Joskin oraz zwiedzania fabryki.
Wideo z pokazów w fabryce Joskin Polska:
Będzie można zwiedzać fabrykę z okazji 25-lecia Joskin Polska
Warto jednocześnie przypomnieć, że z okazji 25-lecia – Joskin Polska organizuje dni otwarte dla wszystkich pasjonatów rolnictwa czy studentów i uczniów. 6 i 7 grudnia w godzinach 9.00-17.00, w siedzibie Joskin Polska w Trzciance każdy będzie miał okazję zapoznać się z tajnikami procesu produkcyjnego, od projektu aż po montaż końcowy.
Zdjęcia z wręczania podziękowań z okazji 25-lecia Joskin Polska
- Tagi:
- Joskin
- Joskin Polska