100 hektarów i 24 godziny owijania bel bez przerwy. Padł rekord świata [ZDJĘCIA]
Wspomniana próba bicia rekordu świata miała miejsce podczas tegorocznych wakacji na farmie Bro Godås w pobliżu Säffle w Szwecji.
Cel był konkretny: osiągnięcie jak największej liczby owiniętych bel w ciągu 24 godzin ciągłej pracy.
Prasoowijarka pracowała przez 24 godziny. Kverneland Group Sweden ogłosił rekord świata
Jak informują przedstawiciele Kvernelad - wszystko rozpoczęło się o godz. 17.00, 2 lipca 2024. Pracowano na ok. 100 hektarach.
- W ramach przygotowań wstępnie skoszono 100 hektarów gęstej trawy. O godzinie 17:00 Oscar Svantesson Mander rozpoczął wyzwanie, używając ciągnika o mocy 240 KM i najnowszej prasoowijarki Kverneland Non-Stop - „Kverneland FastBale Premium” - relacjonują przedstawiciele Kvernelad.
Rekord świata prasoowijarki Kverneland. Owinięto 1587 bel w ciągu 24 godzin
Ostatecznie próba zaowocowała rekordem świata wynoszącym 1.587 owiniętych bel.
I - co najważniejsze - rekord został osiągnięty w pełnych warunkach praktycznych - czyli liczono m.in. przejazd między polami, konserwację maszyny i wymianę siatki / folii.
Podczas bicia rekordu bardzo pomagał system Farm Centre, który pozwala monitorować pracę w czasie rzeczywistym.
- Dzięki FarmCentre można monitorować Kverneland FastBale w czasie rzeczywistym za pomocą terminala Isobus w ciągniku lub z komputera w domu. Oznacza to, że możesz zobaczyć, jak dobrze działa, dokonać regulacji w celu poprawy wydajności i nadążyć za konserwacją bez opuszczania gospodarstwa - wyliczają przedstawiciele Kverneland.
Rekord świata Kverneland. Ponad 66 bel na godzinę
Warto dodać, że świadkiem bicia rekordu był Per Frankelius profesor nadzwyczajny, docent na Uniwersytecie w Linköping i lider innowacji w Agtech Sweden. Jak wylicza, produkowano średnio ponad 66 bel na godzinę.
- W maju 2024 r. firma Kverneland zainicjowała działania mające na celu udowodnienie zalet prasoowijarki Kverneland FastBale. Maszyna zarówno beluje, jak i owija bez konieczności zatrzymywania się, dzięki opatentowanej koncepcji, w której bela jest formowana w dwóch komorach. Obliczając liczbę bel uzyskanych w każdym dziesięciominutowym okresie, można wyciągnąć następujący wniosek: dokładnie 24 godziny, które upłynęły między 2 lipca o godzinie 17:00 a 3 lipca o godzinie 17:00, wykazały, że wyprodukowano 1.587 bel. Oznacza to 66,125 beli na godzinę i mniej niż jedną minutę na belę lub 54 sekundy na belę - opisuje profesor.
CZYTAJ TAKŻE: Ciągnik na Antarktydzie. Jak w ekstremalnych warunkach pracuje Valtra z serii T?