Legowiska dla krów: piasek, maty, materace, łóżka wodne?
- 1/4
- następne zdjęcie
Czym kierować się przy wyborze legowisk dla bydła? Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?
Krowy w ciągu doby leżą około 12-14 godzin. Dlatego tak bardzo ważne jest stworzenie dla nich jak najbardziej komfortowych miejsc wypoczynku. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań stosowanych w oborach. Producentom bydła oferowane są maty gumowe, maty z tworzyw sztucznych, materace wapniowo - słomiane, materace wiórowe, piasek, separat czy łóżka wodne. Ciężko jest określić, które z proponowanych produktów są najlepsze. Okazuje się bowiem, że w jednym aspekcie lepiej sprawdzają się maty gumowe, a w innym piasek, wapno magnezowe czy łóżka wodne.
Czytaj także: Jak zapobiegać tężyczce pastwiskowej?
Beton
Z pewnością najtańsze, ale najmniej komfortowe rozwiązanie dla bydła mlecznego. Twarde podłoże skutkuje największą ilością dotkliwych urazów kończyn u krów. Jeśli betonu nie wyścielimy trocinami, słomą, nie wysypiemy piasku czy nie położymy maty, możemy być także pewni tego, że nasza krowa w ciągu doby będzie leżała krócej. Badania bowiem dowodzą, że krowy wolą powierzchnie miękkie. A krótszy okres wypoczynku krowy oznacza realne straty w produkcji mleka. Pamiętajmy o tym, że przepływ krwi w wymieniu u krów leżących, w porównaniu do stojących zwiększa się o 24 -28%, co sprzyja wyższej wydajności mlecznej oraz wpływa na lepsze dostarczanie składników odżywczych do wymienia.
Słoma i trociny
Ich zaletą może być dostępność i stosunkowo niski koszt. Wyściełanie posadzki słomą czy trocinami powoduje, że podłoże staje się miękkie i bardziej przytulne. Słoma jest elastyczna, łatwa w ścieleniu, posiada bardzo dużą możliwość wchłaniania płynnych odchodów zwierzęcych. Poza tym nie bez znaczenia jest, że słoma to materiał dość łatwo dostępny. W końcu każde gospodarstwo zajmujące się chowem bydła, uprawia również zboża na paszę oraz na ściółkę. Gdybyśmy brali pod uwagę tylko te czynniki - legowisko ze słomy czy trocin w naszym rankingu zajęłoby pierwsze miejsce. Jest jednak jedno znaczące „ale”. Podłoża organiczne, których klasycznymi przykładami są właśnie słoma i trociny, są największym zagrożeniem dla zdrowotności wymienia. Materiały te cechują się znacznie wyższym zanieczyszczeniem bakteriami, co tym samym skutkuje wyższym ryzykiem przenikania drobnoustrojów do kanałów strzykowych leżących zwierząt (i przenoszenia chorób między nimi).
- 1/4
- następne zdjęcie