PZPBM zabrało głos w sprawie uboju "chorych krów"
- Nie może być zgody na świadome budowanie narracji, iż pochodząca z Polski wołowina pochodzi z „chorych krów”. Ukazany w materiale proceder stanowi marginalną patologię - komentuje Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.
Chodzi o materiał wyemitowany w ostatnim czasie w telewizji, na którym widać jak chore bydło ubijane jest w rzeźni na mięso. Stanowisko w tej sprawie zabrało Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. - Mówimy stanowczo NIE złym praktykom w pokazanym w materiale telewizyjnym - tak brzmi początek pisma wystosowanego przez zrzeszenie.
Organizacja skupiająca wokół siebie wielu producentów bydła mięsnego przekonuje, że od lat przykładają ogromną wagę do podnoszenia poziomu dobrostanu utrzymywanych zwierząt. - Dokładamy wszelkich starań, aby w pełni realizować manifestowane przez nie potrzeby, otaczamy je opieką zootechniczną i weterynaryjną. Dlatego nie ma i nie będzie naszej zgody na prowadzenie uboju niezgodnie z elementarnymi zasadami umocowanymi prawnie! - tłumaczy Jerzy Wierzbicki, prezes PZPBM.
W opinii Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego "wszystkie przypadki tego typu powinny być napiętnowane i ścigane, ponieważ bezsprzecznie leży to w dobrze pojętym interesie społecznym. Kompetentne w tym zakresie służby takie jak inspekcja weterynaryjna, inspekcja transportu drogowego, policja oraz prokuratura powinny bezwzględnie dbać o respektowanie przepisów obowiązującego, restrykcyjnego prawa".
- Jednocześnie z całą stanowczością informujemy iż nie może być zgody na świadome budowanie narracji, iż pochodząca z Polski wołowina pochodzi z „chorych krów”. Ukazany w materiale proceder stanowi marginalną patologię a nie zasadę funkcjonowania polskiego sektora produkcji mięsa wołowego - zaznacza PZPBM.
Producenci bydła przekonują, że od lat pracują nad wypracowaniem marki polskiej wołowiny - produktu o wysokiej jakości, a nie jedynie atrakcyjnego cenowo. Tradycyjne metody chowu i hodowli bydła mięsnego, stosowanie pasz z własnych gospodarstw, troska i dbałość na każdym etapie produkcji mięsa są ich domeną.
Czytaj także: Wagi inwentarzowe - skupy świń i bydła zaniżają wagę
- Należy zaznaczyć, że nasz sektor nie funkcjonuje w próżni. Działamy na podstawie prawodawstwa obowiązującego w Unii Europejskiej. Niestety w Polsce, podobnie jak w każdym innym państwie, mogą trafić się ludzie chciwi oraz bez skrupułów. Takie postawy należy bezwzględnie eliminować z praktyki produkcyjnej. Ze swojej strony deklarujemy pełną gotowość do pracy nad wypracowaniem rozwiązań dyskwalifikujących nieuczciwych przedsiębiorców. Należy podjąć działania wyjaśniające, rozszerzyć kontrole oraz zwiększyć dotkliwość możliwych do zastosowania sankcji. Razem z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prowadzimy prace na rzecz wzmocnienia rozwiązań systemowych - informuje PZPBM.
Zobacz film o hodowli krów mlecznych rasy simental