Kwieciste królestwo w Pleszewie
Państwo Małgorzata i Mirosław Grzechowiak z Pleszewa śledzą wszelkie nowinki i trendy w branży ogrodniczej i również polecają rośliny w kolorze energetycznej czerwieni. Producenci w centrum Pleszewa prowadzą gospodarstwo ogrodnicze, w którym zajmują się produkcją roślin rabatowych, balkonowych, chryzantem, hortensji i bylin.
Zajmujecie się Państwo uprawą roślin rabatowych i balkonowych. Proszę przybliżyć Czytelnikom, jak wygląda produkcja w państwa gospodarstwie? Kiedy rozpoczyna się produkcja roślin balkonowych, które zdobią nasze miejsca wypoczynkowe?
Mirosław Grzechowiak: Od 2017 roku prowadzimy gospodarstwo, w którym uprawiamy rośliny balkonowe i rabatowe. Wcześniej rodzice Małgosi zajmowali się uprawą pomidorów i ogórków. Jednak po przejęciu gospodarstwa postanowiliśmy zmienić asortyment i zrezygnowaliśmy z uprawy warzyw na rzecz kwiatów. Nasze rośliny uprawiane są w szklarniach i tunelach na matach podsiąkowych. W gospodarstwie mamy szeroki wachlarz roślin rabatowych, balkonowych i chryzantem. Chcąc poszerzyć asortyment oferowanych roślin, postanowiliśmy zająć się również produkcją bylin. Wydawać by się mogło, że kwiaty rosną tylko wiosną i latem, niestety praca przy nich jest przez cały rok. Już w lipcu zaczyna się uprawa chryzantem, która jest w bardzo dużym stopniu uzależniona od panujących warunków pogodowych. Należy tak „sterować” chryzantemami, aby zakwitły w odpowiednim momencie i klienci na 1 listopada mieli gotowy produkt. W miesiącu sierpniu wysiewamy bratki, a we wrześniu je doniczkujemy. Jakość jest dla nas bardzo ważna. Przez tyle lat zajmowania się tą dziedziną wiemy, że klienci są coraz bardziej wymagający. Zdając sobie z tego sprawę, dokładamy wszelkich starań, aby oferować produkt najwyższej jakości. Sezon dla roślin balkonowych w gospodarstwie rozpoczyna się na początku lutego. Wtedy przychodzą wcześniej zamówione sadzonki oraz wysiewane są rośliny jednoroczne, takie jak niecierpki czy aksamitka. W okolicach marca i kwietnia rozpoczyna się sadzonkowanie.
Rośliny rabatowe i balkonowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Bardzo chętnie ozdabiamy nimi ogrody, tarasy i balkony. Asortyment jest tak szeroki, że mnie wszystkie zachwycają bogactwem kolorów, kształtów i zapachów. Jakie rośliny polecacie? Którymi warto zainteresować się?
Faktycznie asortyment jest bardzo duży. Każdego roku wybieramy i sprawdzamy różne nowości odmianowe. Jedne przyjmują się, a inne nie. Są też takie odmiany, które są „sprawdzone” i z upływem lat nie zmieniają się, a klienci ciągle o nie dopytują. Musimy być cały czas na bieżąco zarówno z nowymi trendami, jak i preferencjami klientów. Bo to oni nam często podpowiadają, jakie mają oczekiwania w naszej branży. Co do polecanych roślin? Kończymy sezon bratków i stokrotek, a wchodzimy w rośliny balkonowe. Niezwykle dekoracyjnie prezentuje się begonia odmiany Solenia. Rośliny mają zwarty, mocny pokrój oraz bardzo ładne, efektowne zwieszające się pędy kwiatowe o ciekawej gamie kolorystycznej od jasnożółtej do czerwonej. Bardzo ciekawie wygląda w skrzynkach jako samodzielna ozdoba lub w kompozycjach. Ma bardzo dużą odporność na niesprzyjające warunki pogodowe. Begonia Solenia polecana jest na słoneczne miejsca. Wielu zainteresuje również begonia Dragon, która jest bardzo dekoracyjną rośliną o ozdobnych błyszczących liściach i drobnych kwiatach w kolorze czerwonym, białym i różowym Pelargonie to kolejna grupa bardzo popularnych roślin. Mamy je dostępne w przeróżnych kolorach, odmianach i formach. Wśród kupujących bardzo szybko „przyjęła” się pelargonia o pokroju stojącym i zwisającym o nazwie Caliope. Wykształca bardzo piękne, duże kwiaty zwieszające się nawet do 60 cm. Ta pelargonia nie sprawia większych problemów w uprawie. Jest tolerancyjna na wysokie temperatury i wygląda niezwykle efektownie. W gospodarstwie produkuje się ją w 4 kolorach. Bardzo dekoracyjnie wygląda i śmiało można polecić. Wiele osób docenia petunie i surfinie, które długo i obficie kwitną. Supertunia Vista wyróżnia się bardzo obfitym kwitnieniem od momentu kupienia sadzonki do pierwszych przymrozków. Duże, dekoracyjne kwiaty i błyszczące liście posiada Sundawilla. Jest to roślina z grupy pnączy, która nadaje się do obsadzeń skrzynek balkonowych i wiszących koszy. Kwitnie bardzo obficie od wiosny do pierwszych przymrozków. Ciekawie prezentują się również werbeny, lobelie, smagliczki, gazanie, aksamitki oraz niecierpki, które można łączyć z innymi roślinami.
A co z dodatków o ciekawych formach dekoracyjnych możecie Państwo zaproponować do aranżacji balkonowo-ogrodowych? W jakie kompozycje warto takie dodatki wkomponować?
Bardzo efektownie wyglądają różne dodatki w kompozycjach. Warto zwrócić uwagę na roślinę o nazwie Ipomoea inaczej wilec, która wykształca „burzę” dekoracyjnych liści w kolorze bordowym, jasnozielonym, brązowym lub fioletowo granatowym. Zwisające pędy mogą osiągać długość do 1 metra. Ciekawie wyglądają także zwisłe kocanki, komarzyce, sutery i bakopy. W zależności od doboru roślin głównych takie dodatki bardzo uatrakcyjniają stworzone kompozycje i wnoszą często niepowtarzalny efekt dekoracyjny w postaci ciekawego koloru.
Posiadacie Państwo w swojej ofercie także rośliny wieloletnie, które są atrakcyjne przez cały sezon wegetacyjny, a niektóre nawet zimą. Myślę, że takie rośliny mogą stanowić kanwę całej kompozycji.
Chcąc poszerzyć asortyment swoich roślin, postanowiliśmy zająć się także produkcją bylin. Klienci sami, podczas różnych targów czy bezpośrednio u nas na miejscu dopytywali o różne rośliny wieloletnie. Zaczęliśmy od wprowadzenia do produkcji skalnicy, floksów i jeżówki. Bardzo ciekawie prezentuje się kolekcja żurawek o różnorodnej gamie kolorystycznej i ozdobnych liściach. Warto zainteresować się tymi roślinami, które w zależności od odmiany charakteryzują się dekoracyjnymi liśćmi barwy zielonej, złotawej, rudej lub w odcieniach bordo, często we wzorki. Lubią słońce i półcień. Potrzebują żyznej przepuszczalnej gleby. Ciekawie wygląda bergenia sercowata. Roślina ma duże mięsiste liście, które w łagodne zimy pozostają na roślinie. W maju rozwijają się różowe kwiaty. Najlepiej rośnie w rozproszonym świetle a przy tym dobrze znosi suszę. Ciekawą grupę roślin stanowią funkie, które najlepiej rosną w półcieniu i w cieniu. W miejscach jaśniejszych obficiej kwitną, w cienistych mają ładniej wybarwione liście. Potrzebują żyznego i wilgotnego podłoża. Mają piękne liście w białe lub żółte smugi i w paski. Warto do nasadzeń wybrać rozchodniki i rojniki, które zadowalają się niewielką ilością podłoża i dobrze znoszą suszę. Powinny rosnąć w pełnym słońcu. Byliny są roślinami droższymi, ale często „głos” klienta jest dla nas wskazówką do dalszych działań.
W Państwa asortymencie pojawiła się oferta roślin tzw. zapomnianych, które kojarzą się z wiejskimi ogródkami. Jest to taki „come back” babcinych roślin. Skąd pomysł, aby wprowadzić do nasadzeń takie rośliny?
Zauważyliśmy, że ludzie coraz bardziej dopytują się o rośliny zapomniane, które kojarzą się z wiejskością, dlatego w asortymencie naszych roślin znalazły swoje miejsce na przykład ostróżki i floksy. Do łask wróciły popularne przez lata, a trochę zapomniane łubiny, które występują w kilku kolorach. Pysznogłówki to kolejne ciekawe rośliny, które wyglądają jak barwne pióropusze w zestawieniu z jeżówkami, rudbekią i floksami. Bardzo ciekawie wyglądają również margaretki o pełnych kwiatach. Do nasadzeń warto polecić również szałwie, lwie paszcze, lobelie i lewkonie. Polecamy także anemony. Są to byliny z rodziny jaskrowatych, które w zależności od odmiany wymagają stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Polecane są na skalniaki. Ładnie wyglądają wysadzona grupowo. Lubią podłoże wilgotne i mają szybkie przyrosty. Asortyment tych roślin również jest bardzo ciekawy a samych kupujących z roku na rok przybywa.
Lubicie Państwo doradzać klientom w doborze roślin i podpowiadać jak najlepiej o nie dbać, aby efektownie i długo zdobiły wybrane dla nich miejsca. Wizytówką państwa pracy i oferowanego asortymentu jest ta piękna roślinność wokół domu oraz Wasz przydomowy ogród. Od wielu lat uczestniczycie w różnych targach i wystawach. Dzielicie się wiedzą w trakcie szkoleń, konferencji i audycji telewizyjnych. Skąd u państwa tyle energii i zapału?
Aspekt wizualny jest dla nas ważnym elementem naszej pracy. Lubimy łączyć przyjemne z pożytecznym i pokazać klientom odwiedzającym nasze gospodarstwo ciekawe aranżacje, które spodobają się i sami zapragną tak dobrać roślinki. Chętnie podpowiadamy naszym klientom co mają robić i jak pielęgnować rośliny, aby zdobiły ich strefę relaksu. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ uważamy, że jako producenci roślin powinniśmy dzielić się wskazówkami technologicznymi. Skąd ta energia? Bardzo lubimy swoją pracę, a pochlebne opinie i miłe słowa, które słyszymy od zadowolonych osób, są dla nas budujące i motywują do dalszej pracy. Czujemy się wtedy docenieni i wiemy, że nasze kwiaty sprawiają radość innym.
Czytaj także:
Przetwórstwo ekologiczne - o mleku, miodzie i winie
- Tagi:
- Grzechowiakowie
- Pleszew
- kwiaty