Kwiaty w środku zimy? Te rośliny kwitną podczas mrozów i są łatwe w uprawie
Gatunki zimowe mogą rozkwitnąć praktycznie z dnia na dzień. Ich kwiaty zwykle są dość małe, jednak pięknie prezentują się na tle śniegu, a niektóre ładnie pachną. Które rośliny poradzą sobie w niesprzyjających warunkach?
Ciemiernik
Ciemiernik, znany również jako róża Bożego Narodzenia, kwitnie od listopada do maja (w zależności od gatunku). W Polsce uprawia się głównie ciemiernika czerwonawego oraz zielonego. Są to byliny, które dorastają do 30-70 cm wysokości. Mają grube, skórzaste i nierzadko zimotrwałe liście oraz okazałe kwiaty o średnicy 4-6 cm w różnych kolorach - białym, różowym, fioletowym lub zielonym.
Te rośliny najlepiej czują się wśród innych bylin oraz w okolicy drzew lub krzewów. Warto sadzić je w grupach. Nie zaleca się przesadzania ciemiernika, gdyż w nowym miejscu słabo rośnie. Gatunek jest mało wymagający, a przez to idealny dla początkujących ogrodników. Toleruje praktycznie każdą ziemię, jednak idealne warunki zapewni mu gleba próchnicza. Najlepiej posadzić go w półcieniu i umiarkowanie podlewać. W okresie kwitnienia wystarczy nawozić raz lub dwa. Konieczne jest też przynajmniej jednokrotne ściółkowanie.
Oczar pośredni
Oczar pośredni to krzyżówka oczaru omszonego i japońskiego. Kwitnie od grudnia do marca. Kwiaty przypominają swoim wyglądem frędzelki. Zwykle mają żółty, pomarańczowy lub lekko czerwony kolor. W okresie jesiennym liście oczaru przebarwiają się na pomarańczowo-czerwono. Roślina lubi stanowiska słoneczne lub w półcieniu. Preferuje żyzną glebę i umiarkowane podlewanie. Oczar ma formę wysokiego krzewu lub małego drzewka i dorasta do 2-3 m wysokości. Bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie iglaków. Oczary lubią ściółkowanie, bowiem zapobiega ono szybkiemu wysychaniu ziemi. Zaleca się też nawożenie 2-3 razy w sezonie.
Czytaj też: Karczownik przypomina szczura. Trzeba jak najszybciej pozbyć się go z ogrodu
Wrzosiec
Wrzosiec ma formę małych i gęstych krzewinek, które dorastają do 15-40 cm. Przy dobrej pogodzie roślina może zakwitnąć już w grudniu, nawet pod śniegiem, jednak zazwyczaj kwitnie w lutym. Wrzosiec ma zimozielone liście i bardzo drobne, ale liczne kwiaty, które utrzymują się do kwietnia. Najczęściej spotyka się kwiaty w kolorze różowym, fioletowym i białym. Mają one delikatny zapach, który bywa wyczuwalny w słoneczne zimowe dni.
Wrzosiec preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz lekko kwaśne i próchnicze gleby. Można posadzić go na skarpach i skalniakach od południowej strony ogrodu. Zaleca się umiarkowane podlewanie. Podczas bardzo surowych zim warto okryć roślinę, gdyż może przemarznąć. Wrzośce najlepiej nawozić wiosną.
Kalina wonna
Kalina wonna to krzew, który dorasta do 2-3 m wysokości. Ma luźny i rozłożysty pokrój. Jej największą ozdobą są drobne, białoróżowe kwiaty o mocnym zapachu. Jeśli w okresie jesienno-zimowym utrzymują się dodatnie temperatury, kalina może zakwitnąć nawet w listopadzie. W przypadku bardzo mroźnych zim, na kwiaty trzeba będzie poczekać do marca.
Kalina wonna preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska osłonięte od wiatru, z żyzną, próchniczą i przepuszczalną glebą. Powinna być ona stale lekko wilgotna. Roślina nie przepada za przycinaniem. Jeśli nadmiernie się rozrośnie, najlepiej skracać pędy zaraz po kwitnieniu.
Czytaj też: Jak suszyć pranie w zimie? Cztery ważne zasady
Śnieżyczka - przebiśnieg
Śnieżyczka, znana również jako przebiśnieg, nieodłącznie kojarzy się z wiosną, choć zaczyna kwitnąć już w styczniu. To roślina cebulowa mająca białe kwiaty z zielonymi plamkami. Zazwyczaj utrzymują się one do marca. Podczas chłodniejszych dni kwiaty zamykają się i stulają, a rozchylają, gdy świeci słońce. Przebiśniegi dorastają do 15-20 cm.
Śnieżyczki najlepiej rosną w ogrodach, w których nie grabi się liści, gdyż preferują próchniczą glebę. Warto posadzić je w okolicach drzew lub krzewów, na nasłonecznionym lub półcienistym stanowisku. W sezonie należy ściółkować rośliny korą. Nawóz stosuje się na przełomie zimy i wiosny oraz lata i jesieni. Przebiśniegów nie trzeba podlewać.
Zimokwiat wczesny
Zimokwiat wczesny to roślina, która przypomina swoim wyglądem forsycję lub oczar pośredni. Ma dzwonkowate kwiaty o średnicy około 3 cm. Zazwyczaj pojawiają się one w lutym. Zewnętrzne płatki są w kolorze żółtym, zaś wewnętrzne w purpurowym. Mają też bardzo intensywny zapach, który można wyczuć nawet z dużej odległości. Zimokwiat dorasta zwykle do 2 m wysokości i ma postać rozłożystego krzewu. Jego liście na długo pozostają zielone i utrzymują się nawet do zimy.
Zimokwiat kwitnie najlepiej na słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Jest w stanie wytrzymać temperaturę nawet do -20 stopni Celsjusza. Preferuje lekko wilgotne, przepuszczalne i żyzne podłoże. Co kilka lat warto tuż po kwitnieniu wykonać silne cięcie, aby zachować gęsty i ładny pokrój.