Kwalifikujący się hektar - co trzeba wiedzieć, by otrzymać płatność bezpośrednią
Kontynuujemy nasz wieściowy słowniczek rolnika - tym razem wyjaśniamy pojęcie "kwalifikujący sie hektar".
Co to jest kwalifikujący się hektar?
Pojęcie "kwalifikujący się hektar" odnosi się do gruntów, które mogą zostać objęte wsparciem w ramach płatności bezpośrednich i oznacza wszelkie użytki rolne gospodarstwa, które w trakcie roku, na który wnioskuje się o wsparcie, są wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej lub – w przypadku gdy te użytki rolne wykorzystywane są także do prowadzenia działalności pozarolniczej – są w przeważającej mierze wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej pod warunkiem, że prowadzenie działalności pozarolniczej nie koliduje z działalnością rolniczą ze względu na swoją intensywność, charakter, okres trwania oraz harmonogram.
Jak długo kwalifikujący się hektar ma być w posiadaniu rolnika?
Według wytycznych ministerstwa rolnictwa, kwalifikujące się hektary muszą pozostawać w posiadaniu rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.
Jaki tytuł własności musi mieć rolnik do kwalifikowanego hektara?
Rolnik, który ubiega się o płatności musi posiadać prawo do użytkowania gruntów, do których ubiega się o przyznanie tych płatności.
- Warunek posiadania prawa do użytkowania gruntów może zostać spełniony poprzez wszystkie dopuszczone prawem formy, jak np. tytuł własności, czy umowa dzierżawy, w tym umowa ustna - podkreśla resort rolnictwa.
Ważne terminy, których trzeba przestrzegać
Jak zauważa ministerstwo rolnictwa, grunt, do którego mogą zostać przyznane płatności musi spełniać definicję kwalifikującego się hektara od dnia złożenia wniosku o przyznanie tych płatności do końca danego roku lub do dnia zakończenia danej działalności wykonywanej na tym gruncie wskazanej w tym wniosku, nie krócej niż przez większą cześć okresu wegetacyjnego.
Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne a kwalifikujący się hektar
Za kwalifikujące się hektary mogą zostać uznane grunty rolne, które objęte są płatnościami rolnośrodowiskowo-klimatycznymi, jeżeli wymogi przewidują możliwość wykonywania zabiegów agrotechnicznych co drugi rok (jako praktyka korzystna dla danego siedliska). Dotyczy to interwencji:
- Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000;
- Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków poza obszarami Natura 2000;
- oraz Wariantu Wieloletnie pasy kwietne.
Jakie jeszcze obszary obejmuje kwalifikujący się hektar?
Jak informuje resort rolnictwa, kwalifikujący się hektar obejmuje również obszar:
- na którym występują inne elementy krajobrazu, zaliczane do całkowitej powierzchni działki rolnej, takie jak: rowy, nieutwardzone drogi dojazdowe, pasy zadrzewień, żywopłoty oraz ściany tarasów, pod warunkiem, że całkowita szerokość tych elementów nie przekracza 2 m, a także oczka wodne oraz zadrzewienia śródpolne o łącznej powierzchni mniejszej niż 100 m²;
- na którym występują rozrzucone drzewa, o ile działalność rolniczą można prowadzić w podobny sposób jak na działkach bez drzew położonych na tym samym obszarze oraz liczba drzew na kwalifikujący się hektar co do zasady nie przekracza 100 drzew (nie dotyczy to wybranych wariantów w ramach interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych dotyczących ochrony cennych siedlisk i gatunków). Do wskazanej liczby drzew nie wlicza się drzew owocowych.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Wieściowy słowniczek rolnika - Co to są użytki rolne - przeczytasz tutaj
- Tagi:
- słowniczek rolnika