Z przykrywką czy bez? Jak gotować rosół? Zasada jest jedna
Podstawą rosołu są warzywa oraz dowolnie wybrane mięso, które należy gotować długo, aby bulion był aromatyczny i pyszny. Choć przepis wydaje się prosty, uzyskanie odpowiedniego smaku i klarowności bywa trudne. Różnicę może robić nawet to, czy zupę gotować będziemy z przykrywką, czy bez.
Z przykrywką czy bez? Jak gotować rosół?
Przede wszystkim, aby uzyskać esencjonalny rosół, który zachwyci smakiem, należy go gotować na małym ogniu przez długi czas. Ważne są również użyte warzywa, przyprawy i mięso, a także to, czy rosół jest klarowny. Na mętność i aromat może wpłynąć między innymi użycie przykrywki.
Czy przykrywać rosół podczas gotowania? Tak, ale tylko na początku gotowania – dzięki pokrywce woda szybciej zacznie wrzeć. Kiedy jednak zobaczysz, że bulion się gotuje, pokrywkę należy zdjąć. Może ona bowiem sprawić, że rosół będzie mętny, a smak zupy – niezadowalający. Ponadto dzięki temu, że bulion podczas gotowania nie będzie przykryty, można uniknąć jego wykipienia, które wiąże się nie tylko z utratą zawartości, lecz także sporym bałaganem.
Czytaj też: Dzięki tym trikom ugotujesz rosół idealny. Będzie klarowny i pyszny
Jakie przyprawy do rosołu? Nadadzą smak i kolor
Ważnym elementem przygotowania rosołu jest także użycie odpowiednich przypraw, które wpłynąć mogą nie tylko na smak i aromat, lecz także na kolor bulionu. Przede wszystkim rosół należy posolić i popieprzyć – te dwie przyprawy to podstawa i niektórzy decydują się tylko na nie. Jednak idealnie do wywaru pasuje również ziele angielskie i liść laurowy, a także lubczyk, który podkręca smak. Co ciekawe, do rosołu można dodać także kurkumy, która co prawda nie wpłynie szczególnie na aromat, ale nada zupie piękną, złocistą barwę.
Czytaj też: Ważne zmiany dotyczące ROD. Nowe obowiązki dla działkowców
Mętny rosół pod przykrywką – jak go uratować?
Gotowanie rosołu pod przykrywką może sprawić, że rosół stanie się mętny. Co zrobić, by przywrócić mu klarowność? Znanych jest co najmniej kilka sposobów.
- Przede wszystkim, jeśli na powierzchni rosołu pojawią się szumowiny, można je zebrać łyżką. Najlepiej poczekać na moment, kiedy bulion przestanie szumieć i pozbyć się całości.
- Do mętnego rosołu po zebraniu szumowin, jeśli jego klarowność nadal nie będzie zadowalająca, można wrzucić obranego, surowego ziemniaka.
- Jeśli i to nie pomaga, do zupy należy wlać szklankę zimnej wody i gotować ją nadal bez przykrycia na wolnym ogniu. Szumowiny nie znikną, ale spadną na dno garnka, dzięki czemu rosół odzyska klarowność.
- Niektórzy decydują się również na dodanie do bulionu w temperaturze około 60 do 70 stopni lekko ubitego białka kurzego. Następnie wywar podgrzewamy i delikatnie mieszamy, czekając, aż białko się zetnie i zbierze w sobie całą mętność. Po ugotowaniu rosołu z białkiem zupę należy przecedzić.
Czytaj też: Te prace w ogrodzie musisz wykonać już w lutym. Nie przegap terminów