Kukurydza. Jaką odmianę wybrać?
Saatbau:
Brigado (K) - to odmiana charakteryzująca się FAO 250 i ziarnie typu flint-dent. Została ona zarejestrowana na kiszonkę w Polsce w 2018 r. Wśród wszystkich 23 odmian badanych w grupie średnio-wczesnej COBORU w latach 2016-2017 uzyskała najlepszy wynik plonu suchej masy, który wyniósł około 22 t z ha. Potencjał plonotwórczy tej odmiany potwierdziły badania porejestrowe w bardzo suchym 2018 roku. Kukurydza posiada bardzo mocny wigor początkowy, przez co bardzo szybko rusza wiosną i buduje bardzo wysokie rośliny z dobrym udziałem kolb i bardzo dobrą odpornością na wyleganie. Posiada ona również bardzo dobrą tolerancję na chłody, co umożliwia jej wykorzystanie także w rejonach Polski trudnych klimatycznie do uprawy kukurydzy. Aby uzyskać wysokie plony należy wysiewać ją na glebach średnich i lepszych, a przy zbiorze na kiszonkę obsada roślin powinna wynosić 9-9,5 sztuki na m2.
Ligato (M) - wczesna o FAO 230 odmiana przeznaczona do uprawy na wysokoenergetyczną kiszonkę oraz ziarno. Wyróżnia się wybitnym wczesnym wigorem i tolerancją na wiosenne chłody. Wykształca bardzo wysokie i zdrowe rośliny z długą, w pełni zaziarnioną kolbą. W doświadczeniach wewnętrznych potwierdziło bardzo dobry potencjał do uprawy na ziarno, szczególnie w Niemczech i w Polsce. Odmiana polecana do uprawy w całej Polsce, również w rejonach niekorzystnych termicznie oraz na glebach ciężkich i zlewnych.
Casandro (Z) - odmiana ziarnowa o FAO 240–250 zarejestrowana w kraju w 2017r. W ciągu trzech lat badań wyróżniała się bardzo wysokim i stabilnym plonowaniem w zróżnicowanych warunkach glebowo-klimatycznych. Znakomicie spisała się w suchych latach 2015 i 2018 plonując na poziomie 9-12 t/ha „na sucho”, nawet w rejonach o dużych niedoborach wody. Fenotypowo CASANDRO to odmiana o średnio-wysokich roślinach, dobrym stay-green, długiej smukłej kolbie z cienką osadką i wysokim udziałem szklistego ziarna, przydatnego do wykorzystania na grys. Toleruje słabsze stanowiska.