Kukurydza. Jaką odmianę wybrać?
IGP Polska:
Quentin (M) - nowoczesny mieszaniec dwuliniowy (SC) kukurydzy o FAO 240 stworzony do najwyższej wydajności w plonie niezależnie od warunków siedliskowych. Do odmiany QUENTIN należy najwyższa, maksymalna nota 9/9 w plonie ziarna w niemieckich badaniach urzędowych BSA 2017. Natomiast plon ziarna odmiany QUENTIN w krajowych badaniach urzędowych COBORU/PZPK 2016-17 to 103% wzorca [do 16,13 t/ha suchego ziarna]. QUENTIN tworzy silnie ulistnione rośliny o mocnym pokroju oraz efekcie „stay-green”. Doceniany jest za znakomite, wyrównane wschody i szybki wzrost. Plon zielonki w badaniach urzędowych COBORU/PZPK 2018 wynosił do 78,1 t/ha, a plon suchej masy [103%] wzorca do 29,27 t/ha. QUETNIN to również znakomite parametry jakościowe kiszonki w tym zawartość energii i najwyższa strawność.
Codizouk (M) nowy mieszaniec dwuliniowy (SC) kukurydzy o FAO 270 i przeznaczeniu do uprawy na kiszonkę oraz ziarno z gigantycznym pokrojem roślin i wysokim udziałem kolb zarejestrowany w 2017 roku. W krajowych urzędowych badaniach COBORU/PZPK 2018 osiągnął średni plon suchej masy 22,37 t/ha. Odmiana ta charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na wyleganie i silnym efektem stay-green, nawet w warunkach skrajnej suszy. Bardzo gruba łodyga oraz wybitnie wydajny system korzeniowy sprawiają, że odmiana CODIZOUK sprawdza się również na słabszych stanowiskach glebowych – na takich była prowadzona również jej selekcja w twórczym procesie hodowlanym. W przypadku uprawy na ziarno odmiana CODIZOUK w trudnym roku 2018 uzyskała plon 14,06 t/ha suchego ziarna w gospodarstwie Rolmax w Rysiowicach, jako najlepsza ze wszystkich 112 porównywanych odmian! CODIZOUK charakteryzują wybitne parametry jakościowe kiszonki w tym najwyższa strawność a co z tym związane niski udział włókien ADF i NDF, co również czyni ją wyjątkową w tej grupie wczesności. Odmiana należy do grupy odmian Supreme Silage, czyli odmian spełniających najwyższe wymagania producentów i hodowców bydła.
BAYCHAKA (Z) – najwcześniejszy dent o FAO 220 to mieszaniec trójliniowy (TC), zarejestrowany w 2016 z przeznaczeniem do uprawy na ziarno. Ta wydajna i wczesna odmiana charakteryzuje się dużymi, regularnymi kolbami wypełnionymi ziarnem w typie dent. Jest to niezwykle unikatowa cecha w tej grupie wczesności, pozwala cieszyć się niskimi kosztami suszenia i silnym efektem dry-down, który do tej pory zarezerwowany był dla odmian znacznie późniejszych. Wyniki urzędowe w plonie ziarna COBORU/PZPK 2018 to nawet do 16,49 t/ha suchego ziarna, co w przypadku tak wczesnego FAO 220 sprawia, że odmiana BAYCHAKA jest znakomitym przykładem łamacza korelacji pomiędzy potencjałem plonotwórczym a wczesnością. Wydajne plony ziarna i szybki zbiór pozwalają zazwyczaj na siewy rośliny następczej w jej optymalnym terminie agrotechnicznym. Odmianę BAYCHAKA cechuje stabilność plonu w różnych warunkach siedliskowych, również na glebach słabszych. Jak wskazuje praktyka rolnicza odmiany w typie ziarna dent są również mniej chętnie atakowane przez dziki. Odmiana BAYCHAKA to prawdopodobnie najwcześniejszy mieszaniec kukurydzy o ziarnie w typie dent dostępny w Europie.