Kto w końcu ma prawo do dopłat bezpośrednich - właściciel czy dzierżawca ziemi?
Prawo do gruntu odnosi się do prawa posiadania, użytkowania i dysponowania - w naszym przypadku - działką rolną. W ramach prawa cywilnego, właściciel gruntu ma prawo do czerpania z niego korzyści, takich jak pobieranie dochodów z dzierżawy, sprzedaży, czy też korzystanie z nieruchomości w celach prywatnych lub komercyjnych. Ale czy ma prawo do pobierania dopłat bezpośrednich?
Kim jest dzierżawca w myśl kodeksu cywilnego?
Aby przejść do analizy wspomnianej ustawy - o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 - musimy najpierw wyjaśnić sobie, kim jest dzierżawca w myśl kodeksu cywilnego.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, w art. 336. definuje dwa ważne pojęcia - posiadacza zależnego i posiadacza samoistnego. Jaka jest różnica w tych pojęciach?
Posiadacz samoistny to ten posiadacz rzeczy, który nią faktycznie włada jako właściciel. Natomiast posiadacz zależny to ten posiadacz rzeczy, który nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą.
Krótko rzecz ujmując, właściel gruntu to posiadacz samoistny a rolnik, który dzierżawi pole, żeby je uprawiać, to posiadacz zależny.
Zatem kto ma prawo ubiegać się o dopłaty?
Ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 to obowiązujący od niedawna akt prawny, który reguluje m.in. podstawowe zasady przyznawania dopłat bezpośrednich. W art. 23. znajdujemy bardzo precyzyjne wskazanie, kto może ubiegać się m.in. o dopłaty bezpośrednie.
- Jeżeli warunkiem przyznania pomocy jest posiadanie gruntu lub zwierzęcia, a ten grunt lub to zwierzę stanowi przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, pomoc przysługuje posiadaczowi zależnemu - jednoznacznie wskazuje przywołana ustawa.
Ujmując to w prostych słowach - ustawa wyraźnie wskazuje, że rolnik, który uprawia wynajmowane lub dzierżawione pole, ma prawo do wnioskowania i odebrania pomocy np. w postaci dopłat bezpośrednich. Natomiast osoba czy firma, która rolnikowi użycza tego pola - w takim przypadku nie ma prawa występować o tę pomoc.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Czy rolnik może wylegitymować kontrolera z ARiMR? - o tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
- Tagi:
- rolniczy kącik prawny