Z jakich zniżek może korzystać rolnik na emeryturze? Tę listę warto znać

Legitymacja emeryta to dokument, który otrzymuje każdy rolnik wraz z przejściem na emeryturę. Nie każdy jednak wie, jakie korzyści wiążą się z jej posiadaniem.
Legitymacja emeryta. Na jakie zniżki może liczyć były rolnik?
Jak przypomina KRUS, korzystanie z legitymacji wiąże się m.in. ze sporymi oszczędnościami, ponieważ uprawnia ona posiadacza do wielu zniżek. Jakich konkretnie?
Oto lista:
- w miejskim transporcie publicznym – w wielu miejscowościach można skorzystać z biletów ulgowych, a osobom powyżej 70 lat przysługuje darmowa komunikacja miejska;
- w transporcie kolejowym – emeryci są uprawnieni do dwóch przejazdów koleją rocznie ze zniżką 37%, Koleje oferują także osobom powyżej 60 lat bilet seniora ze zniżką 30%;
- w niektórych międzymiastowych liniach autobusowych;
- w abonamencie RTV – jeśli emerytura nie jest wyższa niż 50 % średniego wynagrodzenia, a seniorzy powyżej 75 lat są całkowicie zwolnieni z płacenia abonamentu RTV;
- w placówkach kultury i rekreacji – senior może korzystać z niższych cen biletów do kin, teatrów czy muzeów, tańszych zajęć w domach kultury i ośrodkach sportu i rekreacji;
- w aptece – do korzystania z bezpłatnych leków na receptę po ukończeniu 65 lat;
- na pobyty w uzdrowiskach;
- na wyrobienie paszportu – 50 % zniżki dla emerytów i rencistów, bezpłatnie dla osób powyżej 70 roku życia.
Co trzeba zrobić, by otrzymać legitymację emeryta? Czy trzeba składać wniosek? KRUS odpowiada
Jak informuje KRUS, rolnicy, którzy uzyskali prawo do emerytury, nie muszą składać specjalnego wniosku o wystawienie legitymacji emeryta. Dokument zostanie im wydany z urzędu. Warto pamiętać, że legitymacje emeryta KRUS wydawane są tylko w formie papierowej.
Ogólnopolska Karta Seniora. KRUS informuje
To nie koniec.
- Starsi rolnicy, niebędący emerytami, po ukończeniu 60 lat mogą ubiegać się także o Ogólnopolską Kartę Seniora. Nie jest ona tym samym, co legitymacja emeryta. To autorski program Stowarzyszenia MANKO z Krakowa. W odróżnieniu od legitymacji emeryta, karta seniora jest darmowa dla rolników tylko wtedy, gdy mieszkają oni na terenie jednej z 290 gmin, które dotychczas przystąpiły do Programu Gmina Przyjazna Seniorom i współfinansują wydawanie karty - informują przedstawiciele KRUS.
W innych przypadkach koszt jej uzyskania to 35 zł za roczną lub 50 zł za dwuletnią składkę członkowską w stowarzyszeniu.
- W programie uczestniczy wiele przychodni, aptek, sanatoriów, firm usługowych, sklepów, restauracji, teatrów czy muzeów, także z gmin, które nie przystąpiły jeszcze do programu. Coraz więcej gmin uczestniczy w programach wsparcia seniorów, dlatego warto dowiadywać się w lokalnych instytucjach, czy działa w nich system zniżek lub udogodnień dla seniorów - tłumaczą przedstawiciele KRUS.
Karta Dużej Rodziny. Jakim emerytom przysługuje? KRUS informuje
Emeryci i renciści, którzy osiągnęli wiek 65 lat i wychowali co najmniej trójkę dzieci mogą się ubiegać o Kartę Dużej Rodziny, która daje możliwość korzystania z:
- ulg w komunikacji publicznej;
- rabatowych taryf na energię elektryczną i gaz u wybranych dostawców;
- bezpłatnych porad prawnych i podatkowych;
- usług medycznych w preferencyjnych cenach;
- promocyjnych cen w aptekach;
- zniżek w instytucjach kultury, sztuki, sportu i rekreacji;
- niższych kosztów pobytów sanatoryjnych, w tym noclegów, wyżywienia i rekreacji;
- tańszych zakupów w wybranych sklepach i centrach handlowych;
- zniżek przy zakupie paliwa na wybranych stacjach benzynowych;
- różnego rodzaju programów socjalnych i wsparcia finansowego;
- Karta Dużej Rodziny jest bezpłatna, możesz ją wyrobić w urzędzie miasta lub gminy. Wniosek o wydanie karty możesz pobrać bezpośrednio ze strony internetowej urzędu lub odebrać osobiście w siedzibie urzędu. Miejsca oferujące zniżki i ulgi dla seniorów z Kartą Dużej Rodziny, znajdziesz na stronie internetowej programu “Senior+” lub na platformie Emp@atia. Możesz także skontaktować się bezpośrednio z instytucją lub firmą, w której chcesz dokonać zakupu lub skorzystać z usługi - wyjaśniają przedstawiciele KRUS.
- Tagi:
- legitymacja emeryta
- KRUS
- emerytura