Wyjazdy rolników do sanatorium KRUS. "Jedni jadą od razu, inni czekają latami"

Kwestia skierowań na rehabilitację leczniczą do sanatorium KRUS wciąż budzi sporo dyskusji.
Przypomnijmy: jeszcze kilka lat temu ze świadczenia rehabilitacyjnego mogli korzystać tylko czynni rolnicy. To zmieniło się jednak w 2023 roku - wówczas taką możliwość zyskali także rolnicy na emeryturze - pisaliśmy o tym swego czasu szerzej na naszym portalu:
Skąd więc wspomniane wyżej dyskusje?
Przydzielanie miejsc do sanatorium KRUS. Czy są różnice wobec rolników aktywnych a emerytów?
Jak opisywaliśmy również w ubiegłym roku, rolnicy na emeryturze mają bowiem podejrzenia, że są traktowani "mniej priorytetowo" - jeśli chodzi o przydział miejsc do sanatorium.
Mówiąc wprost: nie brakuje głosów, że emeryci muszą czekać dłużej na decyzję o wyjeździe, a gdy już ta decyzja nadejdzie - terminy sanatorium są dla nich bardzo odległe.
Przypomnijmy: przedstawiciele KRUS informowali nas wówczas, że status osoby (rolnik/osoba uprawniona do emerytury rolniczej) nie ma wpływu na decyzję o terminie wyjazdu.
Czy jednak rzeczywiście?
W tym roku do naszej redakcji zgłosiła się w tej sprawie kolejna osoba, która podała konkretny - swój - przykład.
Emerytka KRUS: "Na wyjazd do sanatorium mam czekać 10 lat"
Jak opisuje nasza Czytelniczka, emerytką jest od 2024 roku. Na początku tego roku, po wcześniejszym złożeniu wniosku, otrzymała informację, że może pojechać na wspomnianą rehabilitację leczniczą. Jest jednak jedno "ale". Czas oczekiwania wynosi bowiem w jej przypadku... 10 lat!
- Słownie: dziesięć lat. Dowiedziałam się, że jest rozróżnienie na czynnego rolnika i emeryta rolnika - opisuje przy tym wprost nasza Czytelniczka.
Jak dodaje, obecnie, w przypadku jej oddziału KRUS, były przypadki, że czynny rolnik mógł pojechać do sanatorium po kilku tygodniach od złożenia dokumentów. A ona - emeryt - otrzymuje wspomnianą decyzję o 10-letnim oczekiwaniu... Dlatego wprost prosi o wyjaśnienie tej sytuacji.
W jej imieniu zapytaliśmy więc w KRUS: czy procedury przyznawania świadczenia rehabilitacyjnego różnią się w przypadku emerytów-rencistów oraz czynnych rolników? Czy rzeczywiście preferowana jest jedna grupa - kosztem drugiej?
KRUS: procedura taka sama, ale są różne limity
Biuro Rehabilitacji KRUS poinformowało nas na wstępie, że zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2022 r., poz. 1155) na rehabilitację leczniczą Kasa może kierować osoby uprawnione do emerytury rolniczej - od 1 stycznia 2023 r.
KRUS jednak jednocześnie przypomina, że we wspomnianej wyżej ustawie zostały określone konkretne środki finansowe, jakie Kasa może przeznaczyć na rehabilitację leczniczą dla osób uprawnionych. Mówiąc wprost: są limity.
Maksymalny limit wydatków funduszu prewencji i rehabilitacji KRUS (lata 2023-2031)
Jeśli wgłębimy się w ustawę, zobaczymy następujące liczby, które określają limity wydatków na poszczególne lata:
- 2023 r. – 2 234 400,00 zł;
- 2024 r. – 2 436 000,00 zł;
- 2025 r. – 2 536 800,00 zł;
- 2026 r. – 2 620 800,00 zł;
- 2027 r. – 2 704 800,00 zł;
- 2028 r. – 2 788 800,00 zł;
- 2029 r. – 2 872 800,00 zł;
- 2030 r. – 2 956 800,00 zł;
- 2031 r. – 3 040 800,00 zł;
- 2032 r. – 3 124 800,00 zł.
Jak to się ma w praktyce do wyjazdów?
Ile rolników na emeryturze wyjechało do sanatorium KRUS na rehabilitację w latach 2023 i 2024?
Według danych przekazanych nam przez KRUS, przez ostatnie dwa lata doszło do następującej liczby wyjazdów rolników-emerytów na rehabilitację do sanatorium:
- 717 osób wyjechało w roku 2023
- 800 osób wyjechało w roku 2024
Wyjazdy do sanatorium KRUS. Są limity skierowań dla emerytów
Co z kolei z samą procedurą przydziału miejsc do sanatorium? Czy rzeczywiście inaczej wygląda sprawa dla emerytów a inaczej dla rolników "czynnych"?
Jak odpowiadają nam przedstawiciele KRUS - sama procedura jest identyczna dla oby grup. Jednocześnie faktem jest jednak, że są różne limity skierowań dla wspomnianych grup.
- Procedura dotycząca kierowania rolników i osób uprawnionych do emerytury rolniczej jest taka sama, jednak różnią się limity skierowań dla obu tych grup - informuje "Wieści Rolnicze" Elżbieta Oppenauer, wicedyrektor Biura Komunikacji.
Skąd wspomniane różnice? Jak informuje KRUS - podstawą są bowiem te działania, które mają na celu przywrócenie zdolności danej osoby do pracy w gospodarstwie.
- Jednym z podstawowych zadań Kasy jest podejmowanie działań na rzecz osób zagrożonych całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym albo wykazujących całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym, ale rokujących jej odzyskanie w wyniku leczenia i rehabilitacji, dlatego też na rehabilitację leczniczą rolników są przeznaczone większe środki finansowe - wyjaśnia nam wicedyrektor Biura Komunikacji.
Oczekiwanie na rehabilitację w sanatorium KRUS. Dlaczego tak długo to trwa?
Co z kolei z przypadkami tak długiego oczekiwania na rehabilitację? Czy są jakieś minimalne lub maksymalne okresy oczekiwania na wyjazd?
- Nie ma określonego minimalnego ani maksymalnego okresu oczekiwania na wyjazd na turnus, związane jest to z limitem skierowań, który może zostać zrealizowany w ramach posiadanych środków finansowych przeznaczonych na zakup świadczeń rehabilitacji leczniczej - informują nas przedstawiciele KRUS.
I wprost przyznają, że czas oczekiwania - czasami bardzo długi - jest wypadkową ograniczonych środków oraz ogromnego zainteresowania.
- Z uwagi na bardzo ograniczone środki na rehabilitację leczniczą osób uprawnionych do emerytury rolniczej oraz bardzo duże zainteresowanie czas oczekiwania dla tej grupy osób jest wydłużony w stosunku do czasu oczekiwania dla rolników - opisuje nam wprost Elżbieta Oppenauer, wicedyrektor Biura Komunikacji.
Wyjazdy na rehabilitację do sanatorium KRUS. Ile wniosków złożyli rolnicy i emeryci w roku 2024? Ile było wyjazdów?
Według danych, które podała nam Kasa w związku z wyjazdami do sanatorium, w 2024 roku zostało zarejestrowanych:
- 18.409 wniosków o skierowanie na rehabilitację leczniczą dotyczących rolników
- 4.424 wnioski o skierowanie na rehabilitację leczniczą dotyczące osób uprawnionych do emerytury rolniczej.
Ostatecznie na rehabilitację leczniczą w 2024 roku skierowano:
- 12.164 rolników
- 800 osób uprawnionych do emerytury rolniczej zgodnie z limitem środków.
- Łącznie w 2024 roku we wszystkich Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS odbyło się 87 turnusów dla rolników oraz 74 turnusy dla osób uprawnionych do emerytury rolniczej - informują "Wieści Rolnicze" przedstawiciele Kasy.
- Tagi:
- sanatorium
- rehabilitacja KRUS
- KRUS