Więcej sołtysów otrzyma dodatek. Kiedy ustawa wejdzie w życie? Gdzie są wnioski?
O ważnych zmianach odnośnie dodatku dla sołtysów pisaliśmy niedawno szeroko na łamach portalu wiescirolnicze.pl
CZYTAJ WIĘCEJ: Dodatek dla sołtysów. Odrzucone wcześniej wnioski będą zaakceptowane!
Przypomnijmy: w lipcu prezydent podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w przyznawaniu świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
W praktyce oznacza to, że ok. 2,5 tys. osób, którym odmówiono wcześniej tego świadczenia - będzie mogło jednak je otrzymać.
KRUS podaje datę wejścia w życie ustawy odnośnie dodatku dla sołtysów
Warto zaznaczyć, że zmienione przepisy wejdą w życie już niebawem. Jak informuje KRUS - odbędzie się to we wrześniu.
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 16 września 2024 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - informują przedstawiciele KRUS.
Najważniejsze zmiany odnośnie dodatku do sołtysów
Przypomnijmy: przyjęta regulacja zakłada dwie najważniejsze zmiany:
- Prawo do ubiegania się o świadczenie pieniężne uzyskają także sołtysi, którzy pełnili tę funkcję przed 27 maja 1990 r. tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
- Skróceniu ulega wymagana liczba lat pełnienia funkcji sołtysa uprawniająca do uzyskania świadczenia pieniężnego – z 8 lat do 7 lat.
Ponadto uproszczona zostaje procedura postępowania dowodowego w sytuacji, gdy wnioskodawca nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa (pisaliśmy o tym także szerzej w lipcu).
W praktyce oznacza to, że osoby, którym wcześniej odmówiono przyznania świadczenia np. z powodu brakujących kilku dni do pełnych ośmiu lat pełnienia funkcji - będą mogły po 16 września złożyć od nowa wnioski. I - według nowego prawa - wspomniane świadczenie powinno zostać przyznane.
KRUS podaje warunki, jakie trzeba spełnić, by dostać dodatek dla sołtysów
Jak informuje dziś KRUS, od 16 września 2024 r. świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa może uzyskać osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:
- osiągnęła wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna),
- pełniła funkcję sołtysa przez okres co najmniej 7 lat (bez względu na to czy funkcja była pełniona przed czy po 1990 r.),
- nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w związku z pełnieniem tej funkcji.
Co zrobić, by otrzymać dodatek dla sołtysa? Gdzie są wnioski?
W celu otrzymania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa należy złożyć, do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS, wniosek o ustalenie prawa do tego świadczenia. Na podstawie złożonego wniosku KRUS rozpatrzy prawo do świadczenia i wyda stosowną decyzję w sprawie.
- Wniosek o świadczenie powinny złożyć również te osoby, które już wcześniej składały w KRUS wniosek, ale otrzymały decyzję odmawiającą – zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami – np. z uwagi na pełnienie funkcji sołtysa przez okres krótszy niż wymagane dotychczas 8 lat czy też pełnienie tej funkcji wyłącznie przed wejściem w życie ustawy o samorządzie gminnym - informują przedstawiciele KRUS.
UWAGA! Świadczenie wg znowelizowanych przepisów przyznawane będzie od daty spełnienia wszystkich warunków, ale nie wcześniej niż od wejścia w życie zmiany do ustawy i nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie (zasady te dotyczą również osób, które otrzymały decyzję odmawiającą i ponownie wystąpią z wnioskiem).
Druk wniosku o świadczenie dostępny jest na stronie KRUS [KLIKNIJ]