Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS nie dla wszystkich. Kto nie skorzysta?
Ubezpieczeniem zdrowotnym obowiązkowo są objęci rolnicy, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu w KRUS (zarówno na wniosek, jak i z mocy ustawy) oraz rolnicy, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu z innego tytułu i prowadzą działalność rolniczą w gospodarstwie, którego powierzchnia jest równa 1 lub poniżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych. Oprócz tego obowiązkowo objęci są domownicy rolnika pracujący na stałe w goospodarstwie, osoby pobierające emeryturę lub rentę rolniczą, członkowie rodzin rolników, domowników, emerytów i rencistów oraz pomocnicy rolnika.
Kto nie może podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu w KRUS?
Nie wszystkie osoby ubezpieczone w KRUS mogą podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu. Kto z niego nie skorzysta?
-
Osoby pobierające rentę strukturalną. Świadczenie to przysługuje rolnikom w wieku przedemerytalnym, którzy przekażą gospodarstwo następcy lub innemu rolnikowi.
-
Osoby, które nie prowadzą już działalności rolniczej, ale kontynuują ubezpieczenie rolnicze na funduszu emerytalno-rentowym.
-
Osoby, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu w KRUS z mocy ustawy i wykonują dodatkowo umowę agencyjną, umowę zlecenie, inną umowę o świadczenie usług, co do której obowiązują przepisy dotyczące zlecenia lub pełnią funkcję w radzie nadzorczej, a ich miesięczny przychód z tego tytułu nie przekracza wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Czytaj też: Masz grunty rolne w miastach? Szykują się rewolucyjne zmiany
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. Najważniejsze informacje
Należy pamiętać, że osoby, które spełniają warunki do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym w KRUS muszą dokonać zgłoszenia do tego ubezpieczenia, aby mogły skorzystać ze świadczeń zdrowotnych. Po zweryfikowaniu danych osoby, KRUS przekazuje je do NFZ. Dopiero od tego momentu osoba nabywa uprawnienia do świadczeń. Zgłoszenia należy dokonać na druku KRUS UD-2Z. W przypadku zgłoszenia dziecka, które ukończyło 18 lat, dodatkowo należy dołączyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Dokumenty można złożyć osobiście w KRUS, wysłać pocztą lub za pomocą skrzynki podawczej ePUAP.
Do ubezpieczenia zdrowotnego należy zgłosić się w ciągu 14 dni (dotyczy rolników i domowników) lub 7 dni (dotyczy członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty). W przypadku rolników i domowników ubezpieczenie zdrowotne trwa do końca miesiąca, bez względu na to, w jakim dniu miesiąca ustało ubezpieczenie społeczne. Wraz z ich ubezpieczeniem zdrowotnym ustaje też ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny.