Składka KRUS. Czy członek wspólnoty gruntowej musi opłacać ją od całości ha?
Temat, związany z opłacaniem składki KRUS przez członków wspólnoty gruntowej - poruszony został jakiś czas temu przez posła Mirosława Maliszewskiego, na co dzień przewodniczącej sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Składki KRUS członków wspólnoty gruntowej. Pewien rolnik zgłosił problem
Jak opisuje, zgłosił się do niego członek wspólnoty gruntowej, zwracając uwagę na pewien problem, który według niego stanowi "niesprawiedliwy system wyliczeń składki zdrowotnej w KRUS".
- Według przedstawionych przez niego informacji składka zdrowotna dla członków wspólnoty gruntowej, bez wyodrębnionego dla każdego z nich obszaru użytkowanych gruntów w hektarach przeliczeniowych naliczana jest w jednakowej pełnej wysokości za każdą osobę objętą ubezpieczeniem w tym gospodarstwie rolnym. Co jest równoznaczne z faktem, iż jeśli wspólnota gruntowa liczy 100 hektarów i ma 100 członków to każdy członek płaci składkę zdrowotną od całości czyli w tym przypadku od 100 hektarów - opisuje sprawę Mirosław Maliszewski.
O wyjaśnienia poprosił więc Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jak wygląda obecny stan prawny? Co odpowiada resort?
Ministerstwo rolnictwa o składkach KRUS dla członków wspólnoty gruntowej
Jak odpowiada ministerstwo, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników (oraz domowników rolników) prowadzących działalność rolniczą wyłącznie na gruntach rolnych za każdą osobę podlegającą ubezpieczeniu wynosi 1 zł za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, przyjęty dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
Stosownie do przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników przez gospodarstwo rolne rozumie się każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej. W skład gospodarstwa rolnego mogą wchodzić nie tylko grunty własne, ale także grunty użytkowane, dzierżawione czy też będące we współwłasności.
Co ważne, składki zarówno na ubezpieczenie społeczne rolników jak i na ubezpieczenie zdrowotne są składkami osobowymi.
- Oznacza to, że składki te opłacane są za każdą osobę podlegającą ubezpieczeniu w gospodarstwie rolnym. Powierzchnia gospodarstwa rolnego stanowi natomiast podstawę do naliczenia wysokości składek za każdą osobę objętą ubezpieczeniem - opisuje Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, w odpowiedzi na pismo posła Maliszewskiego.
Wiceminister rolnictwa przypomina także kolejne przepisy.
Otóż przy ustalaniu podlegania temu ubezpieczeniu domniemywa się między innymi, że:
- właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli umowa dzierżawy jest potwierdzona przez wójta, właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach;
- podatnik podatku rolnego lub podatku od dochodu z działów specjalnych prowadzi działalność rolniczą w rozmiarze wynikającym z zakresu opodatkowania;
- jeżeli własność lub dzierżawa gruntów, o których mowa w pkt 1, przysługuje kilku osobom lub jeżeli obowiązek podatkowy, o którym mowa w pkt 2, ciąży na kilku osobach - każda z tych osób uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej
- W związku z powyższym, w sytuacji gdy gospodarstwo rolne jest użytkowane przez kilku współwłaścicieli, dzierżawców, spadkobierców lub członków wspólnoty gruntowej, przyjmuje się, że każdy z nich prowadzi działalność na całej powierzchni tego gospodarstwa rolnego i wobec tego zobowiązany jest do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne od całkowitej powierzchni gospodarstwa rolnego obejmującego również całkowitą powierzchnię gruntów należących do wspólnoty gruntowej - odpowiada wprost wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak.
Natomiast podstawą do ustalenia powierzchni gospodarstwa rolnego jest dokument potwierdzający powierzchnię w hektarach przeliczeniowych, wydawany przez właściwy urząd gminy.
Przyjęta zasada ma jednak pewne wyjątki.
Trzeba mieć jednak dowody.
Składki KRUS we wspólnocie gruntowej. Trzeba przedstawić dowody
- Przyjęta zasada domniemania prawnego nie jest traktowana jako element definiujący ostatecznie prowadzenie działalności rolniczej. Domniemanie to może zostać obalone odpowiednimi dowodami. W przypadku użytkowania przez rolników gruntów rolnych wyłącznie w rozmiarze wynikającym z posiadanych udziałów lub nieużytkowania tych gruntów będących udziałem we wspólnocie gruntowej, fakt ten powinien zostać przez rolników udowodniony. Dowodami takimi mogą być m.in. złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, oświadczenia członków wspólnoty i innych osób - odpowiada Michał Kołodziejczak.
Składki KRUS. Rolnik może iść do sądu
Złożone przez rolników dokumenty podlegają ocenie właściwej jednostki organizacyjnej KRUS.
- Następnie w sprawach spornych wydawane są rozstrzygnięcia w drodze decyzji administracyjnej, które podlegają kontroli sądowej. Rolnicy kwestionujący decyzje KRUS w sprawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne mogą zatem skorzystać z prawa złożenia odwołania od decyzji do sądu - zaznacza wiceminister rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Sanatorium KRUS. Dlaczego tak długo się czeka? Ile jest miejsc? [INTERWENCJA]
CZYTAJ TAKŻE: Podwójny KRUS dla rolnika. Kto może skorzystać i na jakich warunkach?