Sanatorium za darmo także dla rolników. KRUS podaje, jakie warunki trzeba spełnić

Jak informuje KRUS, każdego roku z rehabilitacji leczniczej korzysta około 14 tys. rolników. Pobyt w zakładach rehabilitacji KRUS jest bezpłatny. Skierowani pacjenci otrzymują także zwrot kosztów dojazdu.
Czytaj też: Renta wdowia dla rolników. KRUS wyjaśnia ważną kwestię dotyczącą wniosków
Kto może skorzystać z sanatorium w ramach KRUS?
Podstawowym warunkiem, który muszą spełnić rolnicy, by móc ubiegać się o wyjazd do sanatorium jest podleganie ubezpieczeniu w KRUS. Nie każdy ubezpieczony kwalifikuje się do takiej rehabilitacji. Wymagane jest spełnienie jednego z poniższych warunków. Trzeba:
- podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie,
- podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą,
- mieć ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zdolność do samodzielnej egzystencji.
Trzeba również rzecz jasna spełnić określone wymagania dotyczące stanu zdrowia. Z rehabilitacji leczniczej realizowanej w ramach KRUS mogą korzystać osoby zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym lub uznane okresowo za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, które rokują poprawę stanu zdrowia w wyniku leczenia i rehabilitacji.
Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą mają osoby, które uległy wypadkowi przy pracy rolniczej. Od 1 stycznia 2023 roku z rehabilitacji leczniczej w ramach KRUS mogą korzystać osoby uprawnione do emerytury rolniczej.
Jak dostać się na turnus rehabilitacyjny z KRUS?
Jak wyjaśnia KRUS, świadczenia przyznawane są na wniosek lekarza, który stwierdzi, że są wskazania do odbycia rehabilitacji leczniczej. Do wniosku należy dołączyć zlecone przez lekarza badania. Wypełniony wniosek należy złożyć w oddziale regionalnym lub placówce terenowej KRUS. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty. Wzór wniosku dostępny jest na stronie KRUS. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany przez lekarza inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS, rolnik dostanie propozycję terminu i miejsca wyjazdu. Po wyrażeniu zgody otrzyma skierowanie. Rehabilitacja odbywa się w formie 21-dniowych turnusów w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS.
O pobyt w sanatorium można ubiegać się co roku. Osoby, które mają prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni oraz osoby z ustalonym prawem do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym mogą skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego co 6 miesięcy, licząc od zakończenia poprzedniej rehabilitacji.
Jak informuje KRUS, nie ma określonego minimalnego ani maksymalnego okresu oczekiwania na wyjazd na turnus. Termin jest związany z limitem skierowań, który może zostać zrealizowany w ramach środków przeznaczonych na zakup świadczeń rehabilitacji leczniczej.
Czytaj też: ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty. Pula środków to 80 mln zł
Dokąd można wyjechać do sanatorium w ramach KRUS?
Zakłady rehabilitacji leczniczej KRUS znajdują się zarówno w miejscowościach nadmorskich, jak i w górach. Należą do nich:
- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu-Zdroju
- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS NIWA w Kołobrzegu
- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS "Kresowiak" w Horyńcu-Zdroju
- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu
- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS „Granit" w Szklarskiej Porębie
- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS "Sasanka" w Świnoujściu
Czytaj też: Sprawa o zasiedzenie gruntu a oględziny nieruchomości. Wyrok Sądu Najwyższego
- Tagi:
- sanatorium
- rehabilitacja
- KRUS