Sanatorium z KRUS dla rolników. Gdzie pojechać zimą? 3 propozycje
KRUS organizuje darmową rehabilitację leczniczą dla rolników. Aby z niej skorzystać, należy podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników lub ubezpieczeniu powypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu przez okres co najmniej 18 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o rehabilitację lecznicą, lub posiadać prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy (w przypadku osób, które zachowały możliwość samodzielnej egzystencji).
Sanatorium z KRUS dla rolników
Ponadto rehabilitacja w sanatorium z KRUS-u dostępna jest dla osób zagrożonych całkowitą utratą zdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub czasowo zupełnie do niej niezdolnych, ale z szansą na to, że pobyt w sanatorium i odpowiednie leczenie mogłyby przyczynić się do odzyskania sprawności i powrotu do pracy. Pierwszeństwo w uzyskaniu skierowania mają te osoby, które uległy wypadkowi przy pracy rolniczej. Jeśli rolnik skorzysta z turnusu w ramach ubezpieczenia rolników, wciąż może również leczyć się w uzdrowisku w ramach NFZ.
Turnus rehabilitacyjny dla rolnika finansowany jest przez KRUS – rolnik nie ponosi żadnych kosztów. Opłacany jest również dojazd do tego miejsca, jednak w kwocie odpowiadającej najtańszemu dostępnemu środkowi komunikacji publicznej dostępnemu na danej trasie. Z takiego leczenia mogą też skorzystać dzieci rolników.
Rolnicy korzystają z turnusów w Centrum Rehabilitacji Rolników znajdujących się w różnych częściach kraju. Które miejsca będą atrakcyjne zimą?
Czytaj także: Co wolno, a czego nie w Wigilię? Czyli dawne tradycje na polskiej wsi
Sanatorium dla rolnika w górach: Szklarska Poręba
Szklarska Poręba położona jest w dolinie rzeki Kamiennej – między Karkonoszami a Górami Izerskimi. Przyciąga krajobrazami, a jej atrakcje ucieszą zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Zimą zdecydowanym punktem, który warto odwiedzić, jest Biała Polana, czyli łagodny stok narciarski o długości około 170 metrów, na którym świetnie spędzą czas osoby, które dopiero zaczynają przygodę z nartami czy snowboardem. Wyciąg obsługuje około 500 osób w ciągu godziny.
Miłośnicy górskich wędrówek powinni udać się na Szrenicę – wzniesienie znajdujące się w Karkonoszach na wysokości 1362 metrów n.p.m. Wiosną i latem to idealne miejsce dla rowerzystów, zimą – dla narciarzy. Schronisko tam się znajdujące może być świetnym startem do górskich wędrówek, ale już widok ze Szrenicy jest zachwycający. Można dotrzeć tam drogą lub wyciągiem krzesełkowym.
Charakterystycznym punktem Szklarskiej Poręby jest Wodospad Szklarki – piękny karkonoski wodospad, którego początek jest szeroki, a koniec wpada wąską kaskadą do kotła erozyjnego. Ma ponad 13 metrów wysokości i znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Przy wodospadzie znajduje się również niewielkie schronisko, gdzie można kupić pamiątki i coś zjeść.
Czytaj też: Niezwykłe wsie na mapie Polski. Takich miejsc jest w naszym kraju tylko sześć
Turnus nad morzem dla rolnika: Świnoujście
Polskie morze zimą jest zdecydowanie niedoceniane. Co prawda kąpiele i plażowanie raczej odpadają, ale spacery bez tłumu turystów obok mogą być niezwykle przyjemne. Uzdrowisko dla rolników nad morzem może więc być strzałem w dziesiątkę dla wszystkich miłośników Bałtyku.
Będąc w Świnoujściu, koniecznie warto odwiedzić latarnię morską, która mierzy 65 metrów i jest najwyższą latarnią na polskim wybrzeżu. Zbudowano ją w połowie XIX wieku, jednak w wieku XX przeszła remont i od tego czasu jej przekrój jest okrągły. Zwiedzający mogą wejść na wieżę widokową, która od 1 listopada do końca lutego jest otwarta między godziną 10:00 a 16:00.
Podczas spacerowania nad morzem można podziwiać historyczne falochrony, które powstały między 1818 a 1823 rokiem na zlecienie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Falochron wschodni ma aż 1400 metrów długości, zachodni natomiast – 350 metrów. Na jego końcu znajduje się Stawa Młyny, czyli punkt nawigacyjny w kształcie młyna, który dla wielu jest symbolem Świnoujścia.
Nie można też ominąć kilkukilometrowej promenady. W trakcie spaceru deptakiem równoległym do linii brzegowej można obejrzeć zabytki, ważne miejsca Świnoujścia oraz pensjonaty i sanatoria.
Czytaj też: Zmiany terminów wypłat emerytur z KRUS. Kiedy seniorzy dostaną pieniądze?
Jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Iwonicz-Zdrój
Ciekawą propozycją jest także sanatorium dla rolników w Iwoniczu-Zdroju. Jest to miasto w województwie podkarpackim, leżące na skraju Beskidu Niskiego – jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Zimą i o każdej porze roku miejsce to zachwyca swoim krajobrazem.
Iwonicz-Zdrój przyciąga też architekturą. Znajduje się tutaj między innymi letni pałac rodu Załuskich zaprojektowany w stylu późnoklasycystycznym. Dzisiaj mieści się w nim siedziba zarządu uzdrowiska. Pięknym obiektem są również Stare Łazienki, które dzisiaj służą kuracjuszom. Jest to budynek w stylu secesyjnym, który powstał w XIX wieku, jednak gruntownie odremontowany został w latach 80. wieku XX.
Jak przystało na miejscowość uzdrowiskową, w dodatku z taką historią, warto odwiedzić tutaj równiez pijalnię wód. Oferowane są w niej wody lecznicze termalne, chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowe i jodkowe.
Na spacer warto udać się również do Parku Zdrojowego z fontanną, zegarem słonecznym i altaną, w której od czasu do czasu odbywają się występy.
Czytaj też: Rosja omija sankcje dzięki nawozom. To kolejne zagrożenie dla Europy?