Rolnicy chcą emerytur cząstkowych w KRUS. Wystosowali specjalny apel

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej pismem z 24 marca zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR). Wniósł o realizację kilku postulatów zgłoszonych przez delegatów w czasie posiedzenia Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Sokółce. Postulaty te – jak zaznaczono w piśmie – dotyczą „strategicznych kwestii dla polskiego rolnictwa i gospodarki wiejskiej”.
Emerytury cząstkowe w KRUS: Postulat podlaskich rolników
Jednym z postulatów Podlaskiej Izby Rolniczej są emerytury cząstkowych w KRUS. Rolnicy wnoszą o takie rozwiązania prawne, które umożliwią ich wprowadzenie. Dzięki temu, jak można przeczytać w piśmie, rolnicy będą mogli stopniowo przechodzić na emeryturę, a jednocześnie – w ograniczonym zakresie – pracować jeszcze w swoim gospodarstwie. Rozwiązanie takie zapewnić ma dwie korzyści. Pierwszą z nich będzie płynne przekazywanie gospodarstw następcom. Natomiast drugą – zapewnienie stabilności finansowej rolnikom, którzy przechodzić będą na emeryturę. Dzięki rozwiązaniu będą mogli bowiem dalej, chociaż już na mniejszą skalę, wykonywać swoją pracę.
Czytaj też: Czy będzie druga waloryzacja emerytur w 2025? Ten warunek musi być spełniony
Nie tylko emerytury cząstkowe w KRUS: O co jeszcze apelują podlascy rolnicy?
Emerytury cząstkowe w KRUS nie są jedynym postulatem kierowanym przez Podlaską Izbę Rolniczą do KRIR. W swoim piśmie rolnicy wnioskują również o:
- wprowadzenie do uprawy roślin gospodarujących wodą w sposób oszczędny;
- wypłatę środków na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest;
- wprowadzenie wakacji kredytowych dla rolników w strefach objętych ograniczeniami z powodu rzekomego pomoru drobiu i ptasiej grypy.
Rolnicy już wcześniej postulowali o zmiany w emeryturach
Postulat podlaskich rolników związany z emeryturami cząstkowymi w KRUS nie jest jedynym w ostatnim czasie dotyczącym zmian w emeryturach. Jak można bowiem przeczytać na stronie internetowej Krajowej Rady Izb Rolniczych, 9 stycznia 2025 roku jej Zarząd przedstawił „Stanowisko w sprawie nowelizacji obecnie obowiązujących przepisów i wprowadzenie zmian w systemie emerytalno-rentowym rolników”. Stanowisko to zostało następnie przekazane Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także do sejmowych klubów i kół parlamentarnych.
Część postulatów Zarządu KRIR dotyczyła emerytur. Apelowano przede wszystkim o połączenie okresów składkowych z ZUS i KRUS. Wnioskowano o zmianę przepisów związanych z przyznawaniem i naliczaniem emerytur dla tych rolników, którzy byli ubezpieczeni zarówno w ZUS, jak i w KRUS. Nowe zasady miałyby umożliwić naliczanie emerytury proporcjonalnie do liczby lat, które dana osoba przepracowała w każdym z systemów emerytalnych.
Inne postulaty związane z emeryturami rolniczymi dotyczyły:
- wyrównania wysokości emerytury rolniczej z KRUS z minimalną emeryturą z ZUS (obecnie minimalna emerytura z KRUS stanowi 90 proc. najniższej emerytury z ZUS);
- przyznania dodatku do emerytury rolniczej wynoszącego 300 zł z tytułu pełnienia przez rolnika przynajmniej przez dwie kadencje funkcji członka Rady Powiatowej Izby Rolniczej;
- umożliwienia uzupełnienia składek w KRUS w przypadku braku 25 lat składkowych;
- umożliwienia zaliczenia do lat składkowych okresu nauki w szkole rolniczej w przypadku osób, które jako uczniowie pracowały w gospodarstwie rolnym rodziców.
Czytaj też: Zasiedzenie służebności przesyłu. Ważny wyrok dla właścicieli działek