Rolnicy a borelioza. Jak dostać odszkodowanie z KRUS?

Rolnicy ze względu na charakter swojej pracy są grupą wyjątkowo narażoną na ukąszenie kleszczy. Te ostatnie są szczególnie aktywne latem, kiedy przypada intensywny sezon prac polowych. Dodatkowo w ostatnim czasie kleszcze spotkać można już nie tylko w lasach czy gęstych zaroślach, ale również na łąkach, polach czy nawet w miejskich parkach. Tym samym znacząco wzrosło ryzyko ukąszenia przez nie, a w konsekwencji zachorowania na boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Borelioza chorobą zawodową rolników
Jak wynika z art. 12 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, „za rolniczą chorobę zawodową uważa się chorobę, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, jeżeli choroba ta jest objęta wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu pracy”. Natomiast według informacji ze strony internetowej KRUS, borelioza oraz inne choroby odkleszczowe (w tym m.in. kleszczowe zapalenie mózgu) znajdują się w wykazie chorób zawodowych rolników.
Jak wynika z danych udostępnionych przez KRUS, w 2022 roku wśród osób ubezpieczonych w Kasie odnotowanych zostało 160 przypadków boreliozy i 11 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Natomiast w 2023 roku KRUS z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zachorowaniem na boreliozę wypłacił 163 odszkodowania, a z powodu zachorowania na kleszczowe zapalenia opon mózgowych – 11 odszkodowań.
Czytaj też: Choroby zawodowe rolników. Kiedy przysługuje odszkodowanie lub renta z KRUS?
Stwierdzenie boreliozy przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego
W przypadku zachorowania przez rolnika na boreliozę może on otrzymać jednorazowe odszkodowanie z KRUS. Aby jednak było to możliwe, do ukąszenia przez kleszcza musi dojść w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. W przypadku rolnika do obowiązków takich zalicza się najczęściej pracę w gospodarstwie.
Aby móc ubiegać się o odszkodowanie z powodu boreliozy jako choroby zawodowej, rolnik musi w pierwszej kolejności zgłosić jej podejrzenie do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Ten natomiast kieruje rolnika na badania do jednostki orzeczniczej. Jeśli na podstawie badania wyda decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej, rolnik może ubiegać się o odszkodowanie z KRUS.
Jak uzyskać odszkodowanie z KRUS z tytułu boreliozy?
Szczegóły związane z procedurą ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie z KRUS z powodu choroby zawodowej jaką jest m.in. borelioza, określone zostały w zarządzeniu nr 40 Prezesa Kasy Rolniczego ubezpieczenia społecznego z dnia 6 lipca 2017 r. w sprawie zasad przyjmowania zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej, ustalania jego okoliczności i przyczyn oraz rozpatrywania wniosku o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.
Jak wynika z par. 4 tego zarządzenia, rolnik, aby uzyskać odszkodowanie, musi złożyć do komórki ds. świadczeń KRUS, w której ustala się uprawnienia do jednorazowego odszkodowania, specjalny wniosek. Dodatkowo jest zobowiązany załączyć do niego decyzję państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej, a także poświadczenie okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Następnie komórka ds. świadczeń KRUS wydaje, na podstawie prawomocnego orzeczenia lekarza rzeczoznawcy Kasy lub komisji lekarskiej Kasy ustalającego uszczerbek na zdrowiu, decyzję przyznającą jednorazowe odszkodowanie. Decyzja ta wydawana jest na formularzu KRUS ROL-2.
Czytaj też: Pogoda szykuje kilka niespodzianek na majówkę. Najnowsza prognoza IMGW
Jednorazowe odszkodowanie z KRUS w tytułu boreliozy: Ile wynosi?
Odszkodowanie z KRUS z tytułu choroby zawodowej takiej jak np. borelioza wynosi od 1 stycznia 2025 roku 1 431 zł – za każdy procent uszczerbku na zdrowiu powstałego w wyniku rolniczej choroby zawodowej. Odszkodowanie to może jednak wzrosnąć do kwoty 20 660 zł w przypadku orzeczenia niezdolności do samodzielnej egzystencji powstałej na skutek rolniczej choroby zawodowej.