Renta wdowia dla rolników. Tak sprawdzisz, ile możesz dostać
Renta wdowia to inaczej świadczenia w zbiegu, w skład których wchodzi własne świadczenie wdowy lub wdowca oraz renta rodzinna po zmarłym małżonku. Renta wdowia dla rolników wypłacana będzie – podobnie jak w przypadku innych świadczeniobiorców – od 1 lipca 2025 roku. Wnioski o nią składać jednak można już od 1 stycznia 2025 roku.
Kalkulator renty wdowiej dla rolników. Jak działa?
Na początku nowego roku ZUS na swojej stronie internetowej udostępnił „Kalkulator łączenia świadczeń z rentą rodzinną”. Pozwala on wyliczyć, ile w przybliżeniu wyniesie świadczenie w zbiegu w zależności od wybranego wariantu.
Mogą z niego skorzystać m.in. osoby pobierające świadczenia z KRUS, a więc jest to również kalkulator renty wdowiej dla rolników. Jego użycie wymaga wykonania kilku prostych kroków:
- wybór instytucji, która ustaliła prawo do świadczenia – poza KRUS jest możliwość wyboru ZUS, BESW (Biuro Emerytalne Służby Więziennej), WBE (Wojskowe Biuro Emerytalne) oraz ZER MSWiA (Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji);
- wybór (z rozwijalnej listy) przysługującego świadczenia (np. emerytura rolnicza);
- wpisanie aktualnej, miesięcznej kwoty brutto wybranego świadczenia;
- powtórzenie powyższych kroków dla kolejnego świadczenia;
- wybór (opcjonalnie) dodatku do świadczeń (np. dodatek pielęgnacyjny, dodatek kombatancki) i wpisanie jego kwoty;
- wpisanie (opcjonalnie) świadczenia zagranicznego;
- kliknięcie przycisku „oblicz”.
Po wykonaniu powyższych czynności kalkulator renty wdowiej dla rolników zaprezentuje możliwe warianty świadczeń w zbiegu. Jako pierwszy pojawi się ten najkorzystniejszy pod względem finansowym. Jak jednak informuje ZUS, otrzymane wyniki to wyłącznie wartości szacunkowe i w związku z tym nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Czytaj także: Renta wdowia 2025: Najważniejsze informacje o nowym świadczeniu
Nie tylko kalkulator renty wdowiej dla rolników: Ankieta dotycząca świadczeń w zbiegu
Kalkulator renty wdowiej dla rolników nie jest jedynym narzędziem udostępnionym przez ZUS, a dotyczącym świadczeń w zbiegu. Na stronie internetowej ZUS znaleźć bowiem można jeszcze specjalną ankietę zatytułowaną „Renta wdowia. Sprawdź, czy masz uprawnienia do połączonych świadczeń”.
Dzięki jej wypełnieniu m.in. rolnicy mogą dowiedzieć się, czy mają prawo do pobierania świadczeń w zbiegu. W komunikacie na temat tej ankiety zamieszczonym na stronie KRUS można przeczytać: „Warunki do otrzymania renty wdowiej są takie same dla każdego emeryta/rencisty, bez względu na to czy otrzymuje świadczenie z KRUS czy z ZUS, czy z innego organu rentowego”.
Czytaj też: Rolnik znalazł "skarb" na swoim polu. Czy ma do niego prawo? Czy na nim zarobi?
Ankieta składa się z siedmiu pytań bądź poleceń. Są one następujące:
- Czy masz prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną, lub czy masz złożony wniosek lub wnioski i czekasz na decyzję o takich świadczeniach?
- Wybierz płeć.
- Wybierz lub wpisz swoją datę urodzenia.
- Wybierz lub wpisz datę śmierci małżonka, po którym przysługuje Ci renta rodzinna.
- Czy do dnia śmierci Twojego współmałżonka pozostawaliście we wspólności małżeńskiej, czyli prowadziliście wspólne gospodarstwo domowe lub łączył Was inny rodzaj więzi?
- Czy jesteś obecnie w nowym związku małżeńskim zawartym po śmierci współmałżonka, po którym przysługuje Ci renta rodzinna?
- Czy łączna wysokość brutto wszystkich świadczeń, które pobierasz, bądź jednego z nich przekracza trzykrotność najniższej emerytury (obecnie 5 342,88 zł)?
Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych wystarczy wybrać przycisk „sprawdź” umieszczony na dole po prawej stronie. W wyniku tego otrzymuje się informację o tym, czy spełnia się warunki pozwalające na ubieganie się o rentę wdowią.
Czytaj także: Ubezpieczenie w KRUS nie tylko dla rolników. Kto jeszcze może skorzystać?
Renta wdowia dla rolników: Wniosek
Aby móc pobierać rentę wdowią, rolnik musi złożyć wniosek o ustalenie zbiegu własnego świadczenia z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. W przypadku posiadania uprawnień do świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników wniosek taki musi złożyć w KRUS. Natomiast jeżeli posiada uprawnienia do świadczenia również z innego organu (np. ZUS), wówczas to w nim może złożyć wniosek o zbieg świadczeń.
Wniosek o rentę wdowią można złożyć dowolnym Oddziale Regionalnym lub Placówce Terenowej KRUS. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty. Można to również zrobić – jak informuje na swojej stronie internetowej KRUS – „[…] przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS - ePUAP w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym”.
Czytaj także: KRUS wypłaca odszkodowanie rolnikom. Ile wynosi i komu przysługuje?
- Tagi:
- renta wdowia
- ZUS
- KRUS