Nie spełniasz warunków do ubezpieczenia KRUS? To przysługuje ci na wniosek

Jak przypomina KRUS, osoby, które nie posiadają na co dzień ubezpieczenia w rolnictwie, mogą mimo wszystko starać się o tzw. ubezpieczenie dobrowolne.
Dobrowolne ubezpieczenie KRUS od wypadku przy pracy rolniczej
Wspomniana sytuacja dotyczy szczególnie osób, którym ubezpieczenie wygasło wcześniej z różnych względów. Chodzi np. o takie przypadki jak:
- zatrudnienie na umowę o pracę,
- przyznanie prawa do renty lub emerytury,
- przyznanie prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych
Jak zaznacza KRUS, jeśli dana osoba nadal prowadzi działalność rolniczą w posiadanym gospodarstwie rolnym - może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia od wypadku przy pracy rolniczej.
- Osoby niespełniające warunków do podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu, dla których działalność rolnicza stanowi stałe źródło utrzymania, mogą ubezpieczyć się dobrowolnie po złożeniu stosownego wniosku w jednostce KRUS - zaznaczają przedstawiciele Kasy.
Dobrowolne ubezpieczenie KRUS od wypadku przy pracy rolniczej. Ile kosztuje?
Jaki jest koszt takiego ubezpieczenia? Obecnie składka miesięczna na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 26 zł miesięcznie (kwartalnie 78 zł).
- Ubezpieczenie dobrowolne może zapewnić Ci prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lud długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej - podkreślają przedstawiciele Kasy.
Co trzeba zrobić, by przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnego KRUS?
Co konkretnie trzeba zrobić, by to takiego ubezpieczenia przystąpić? Przede wszystkim - wypełnić odpowiedni wniosek w swojej placówce.
Wspomniany dokument to KRUS_UD-5 [KLIKNIJ, ABY POBRAĆ WNIOSEK ELEKTRONICZNIE]
- Wypełniony wniosek złóż w jednostce KRUS, właściwej ze względu na miejsce prowadzenia (położenia) Twojego gospodarstwa rolnego - zaznaczają przedstawiciele Kasy.
- Tagi:
- ubezpieczenie
- KRUS