ARiMR, KOWR i KRUS - gdzie zarabiają najmniej? Jest szansa na podwyżkę?
![](/media/cache/db/c3/dbc3311ebb956c4a3889d81969870f40.jpg)
Tak wynika z pisma przygotowanego przez wiceministra rolnictwa Adama Nowaka, które stanowi odpowiedź na interpelację poselską Filipa Kaczyńskiego. Polityk z klubu Prawa i Sprawiedliwości z początkiem stycznia zwrócił uwagę na nierówności dotyczące wynagrodzeń wypłacanych pracownikom zatrudnionym w instytucjach podległych ministrowi rolnictwa.
W KRUS niższe zarobki niż w ARiMR i KOWR
Jak zauważył Filip Kaczyński, niechlubnie wybijającą się jednostką jest właśnie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- W porównaniu do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa różnice przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia są znaczące. Nierówności dotykają głównie pracowników niższego strzebla obsługujących mieszkańców – zaznaczył poseł Filip Kaczyński.
Wzrost pensji w KRUS powinien wynieść 25%?
Trudną sytuację mają potwierdzać, jak dodał poseł Kaczyński, problemy związane z naborem pracowników, których główną przyczyną są proponowane niskie warunki wynagrodzenia.
Polityk wskazał, że zgodnie z założenia ustawy budżetowej przewidziano wzrost wynagrodzeń w tzw. budżetówce na poziomie 4,1%. W opinii Kaczyńskiego - w stosunku do pracowników KRUS podwyżka powinna być o wiele wyższa, wynosząca nawet 25%.
- Pracowników KRUS na pewno to nie usatysfakcjonuje (wzrost pensji o 4,1% - przyp.red.), gdyż tak naprawdę to nie podwyżka tylko urealnienie płac w związku z przewidywaną inflacją. Pracownicy niższego szczebla wnoszą, aby zwiększyć fundusz płac w KRUS o co najmniej 25% - stwierdził Filip Kaczyński.
Poseł zwrócił się do resortu rolnictwa z następującymi pytaniami:
- Jakie działania podjęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie dysproporcji płacowej wśród pracowników instytucji podległych na podobnych stanowiskach?
- Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmie niezwłocznie kroki mające na celu wzrost wynagrodzeń pracowników KRUS niższego szczebla na proponowanym przez nich poziomie 25%?
Ministerstwo rolnictwa: działamy w kierunku podwyższenia wynagrodzeń pracowników KRUS
Do sprawy nierówności wynagrodzeń w KRUS, KOWR i ARiMR odniósł się Adam Nowak, wiceminister rolnictwa. Podał, że ministerstwo rolnictwa dokłada wszelkich starań, aby wynagrodzenia pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego były satysfakcjonujące, adekwatne do powierzonych zadań i włożonej pracy.
- W tej sprawie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymuje stałe kontakty robocze z przedstawicielami związków zawodowych w KRUS – zaznaczył Adam Nowak.
W sprawie pensji pracowników KRUS, jak zapewnił, podjął interwencję w Ministerstwie Finansów.
- Dostrzegając i mając na uwadze zasadność zwiększenia wynagrodzeń dla pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, skierowałem w tej sprawie prośbę do Ministra Finansów o przyznanie dodatkowych środków finansowych na zwiększenie w 2025 r. wynagrodzeń osobowych dla pracowników KRUS o 108.050.200 zł, tj. o 20% w stosunku do planu funduszu wynagrodzeń na 2024 r. - czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską.
Wyjaśnił, że ostatecznie w ramach Funduszu Administracyjnego KRUS otrzymała 5% wzrostu na funduszu wynagrodzeń. Tym samym, tłumaczył dalej wiceminister Nowak, mając na uwadze zapisy ustawy budżetowej na 2025 rok fundusz wynagrodzeń KRUS został zwiększony o kwotę 27.378 tys. zł. Te pieniądze będą przeznaczone m.in.: „na wyrównanie wynagrodzeń do minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz na wzrost wynagrodzeń wszystkim pracownikom KRUS o zapisany w ustawie budżetowej wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w wysokości 105,0%”.
Na koniec Adam Nowak obiecał, że wraz z prezesem KRUS, będzie podejmować działania, aby wynagrodzenia pracowników tej instytucji sukcesywnie wzrastały w kolejnych latach.
Czytaj też: 600 tys. osób ma prawo do dodatku rolnego do emerytury i renty. Komu przysługuje
- Tagi:
- wynagrodzenia
- ARiMR
- KOWR
- KRUS