Kołodziejczak: pracujemy nad zmianą przepisów o emeryturach rolniczych
Stanowisko rolników jest takie: ciężko pracujemy, przez wiele lat opłacamy składki, dlatego należą nam się wyższe emerytury.
Resort rolnictwa wyhamowuje ich zapędy wyjaśniając: wasze emerytury są co najmniej takie same, jak najniższa wysokość świadczenia w ZUS. Dodatkowo, corocznie, są podwyższane.
Czy apele samorządu rolniczego o to, by emerytura rolnicza nie była tak niska, jak „renta alkoholowa”, poskutkują?
Samorząd rolniczy interweniuje w sprawie niskich emerytur rolniczych
Polscy rolnicy mają dosyć niskich emerytur. Wskazują, że po co najmniej 25-letnim okresie ciężkiej pracy na roli i opłacaniu w tym czasie składek, rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 marca 2024 r. wynosi 1 780,96 zł! Tyle samo, jak podaje samorząd rolniczy, otrzymują osoby pobierające tzw. „rentę alkoholową”, którym przyznaje się świadczenie mimo że nie przepracowali wymaganej liczby lat. Czy to sprawiedliwe? Zdaniem rolników - nie. Dlatego, w ich imieniu, Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się w tej sprawie do premiera Donalda Tuska oraz resortu rolnictwa.
Michał Kołodziejczak, sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w piśmie skierowanym do KRIR wyjaśnił, że emerytury są corocznie podwyższane, zarówno w systemie powszechnym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak i w systemie rolniczym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
- Waloryzacja jest przeprowadzana w marcu, a dla emerytur i rent rolniczych wypłacanych kwartalnie – w kwietniu, w ustalonych dla każdego świadczeniobiorcy terminach płatności. KRUS waloryzuje emerytury lub renty z urzędu, czyli bez konieczności zgłoszenia odpowiedniego wniosku przez osobę uprawnioną i informuje o podwyższeniu świadczenia wydając decyzję – podaje Michał Kołodziejczak.
Przedstawiciel resortu rolnictwa podał również, że w ubiegłym roku nastąpiła zmiana zasad waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalnorentowych przez powiązanie wysokości emerytury podstawowej z KRUS z wysokością najniższej emerytury z ZUS.
- Waloryzacja emerytur i rent rolniczych polega na pomnożeniu kwoty emerytury podstawowej przez wskaźniki wymiaru ustalone indywidualnie dla każdego świadczenia (dla części składkowej i dla części uzupełniającej) – zaznaczył Michał Kołodziejczak.
Co to oznacza dla rolnika? Jeżeli świadczenie ustalone w określony powyżej sposób będzie niższe od kwoty najniższej emerytury pracowniczej, to zostanie ono z urzędu podwyższone do tej kwoty.
Renta alkoholowa – świadczenie tylko dla niektórych
Michał Kołodziejczak odniósł się także do kwestii przyznawania tzw. „renty alkoholowej”. Jak podał, jest to potoczna nazwa świadczenia, które jest przyznawane osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu "naruszenia sprawności organizmu".
- Świadczenie to jest przyznawane przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) osobom, które ze względu na swoje zdrowie nie są w stanie pracować (częściowo lub całkowicie). Aby je otrzymać konieczne jest wykazanie pogorszonego stanu zdrowia wynikającego z różnych schorzeń w tym choroby alkoholowej. ZUS może przyznać to świadczenie z powodu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy na podstawie oceny stanu zdrowia ubezpieczonego oraz jego zdolności do podjęcia pracy. Istnieją kryteria określone w przepisach prawa powszechnie obowiązującego, jakie należy spełnić aby nabyć uprawnienie do tego świadczenia, w tym uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy, osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego zależnego od wieku oraz wykazanie, że niezdolność do pracy wystąpiła w odpowiednich okresach. Decyzję o stwierdzeniu niezdolności do pracy, podejmuje lekarz orzecznik oraz komisja lekarska – wyjaśnił.
Rolnik musi przepracować 25 lat, by dostać emeryturę
25 lat – tyle minimum musi przepracować rolnik, by mógł ubiegać się o emeryturę rolniczą. W innym wypadku, konieczne jest ubieganie się o świadczenie z ZUS, które są obliczane na podstawie zgromadzonych środków.
Składka KRUS: 660 zł/kwartał
Wysokości składek na ubezpieczenie społeczne rolników co kwartał publikowane są na stronach KRUS. I od III kwartału 2024 r. dla tych, którzy mają gospodarstwa do 50 ha oraz domowników (w każdej kategorii obszarowej) wynoszą one 660 zł na kwartał. Suma ta zawiera zarówno składkę na ubezpieczenie emerytalno – rentowe, jak i ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe oraz macierzyńskie. Najwyższa stawka składki wynosi 2 967 zł/kwartał i dotyczy rolników posiadających więcej niż 300 ha.
Będą zmiany w przepisach dotyczących emerytur rolniczych?
Co istotne sekretarz stanu resortu rolnictwa zaznaczył, że w jego ministerstwie obecnie rozpoczynają się prace nad nowelizacją przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i „w związku z tym analizowane są różne propozycje zmian w tych przepisach”.
O jakich propozycjach zmian w emeryturach rolniczych mowa? Takie pytanie zadaliśmy ministerstwu rolnictwa. Czekamy na wyjaśnienia.
Czytaj także: Dodatkowe 6 tys. dla specjalnej grupy emerytów KRUS
- Tagi: