Kiedy rozpoczną się wypłaty w ramach tzw. renty wdowiej? Od kiedy wnioski?
Przypomnijmy: tzw. wdowia renta, to nowe przepisy, które pozwalają wdowom - lub wdowcom - otrzymywać równoczesną wypłatę dwóch świadczeń - np. swoją emeryturę i część renty rodzinnej.
Renta wdowia - nowe przepisy
To ważne zmiany, ponieważ wcześniej, gdy w małżeństwie emerytów umierał np. mąż, to żona musiała wybierać: albo zachować swoją emeryturę, albo wybrać rentę rodzinną.
Po zmianach w przepisach wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać część renty rodzinnej po małżonku, lub wybrać rentę rodzinną i do kwoty tego świadczenia dodać część własnej emerytury.
W praktyce jedno świadczenie będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części.
Odpowiednio będzie to:
- 15% - od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.;
- 25% od 1 stycznia 2027 r.
Przypomnijmy: o planowanym wejściu w życie nowego prawa pisaliśmy szerzej pod koniec sierpnia:
CZYTAJ TAKŻE: Wdowy i wdowcy będą mogli pobierać dwa świadczenia
- Świadczeniobiorca (wdowa, wdowiec) będzie mógł sam zdecydować, czy chce pobierać np. całość swojego świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót - wyjaśniał już wcześniej KRUS.
Niedawno Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało z kolei komunikat, w którym zapowiada, jak wspomniane rozwiązania będą w praktyce funkcjonować od nowego roku.
Renta wdowia. Jakiego limitu nie można przekroczyć? Ile można dostać?
Jak przypomina resort, renta wdowia będzie wypłacana bez żadnego zmniejszania - do limitu, jakim jest trzykrotność najniższej emerytury. Kwota ta co roku jest inna - ze względu na waloryzację.
Dla przykładu: w tym roku wynosi ona 1.780,96 zł, zatem renta wdowia mogłaby być wypłacana bez pomniejszania (o tzw. kwotę przekroczenia) do kwoty 5.342,88 zł.
Warto jednak pamiętać, że ustawa wejdzie w życie dopiero w roku 2025. Wspomniane kwoty będą więc inne - nieco wyższe.
Kiedy będzie wypłacana renta wdowia?
I tu od razu kolejne ważne przypomnienie, na które zwraca uwagę ministerstwo. Bo o ile ustawa wejdzie w życie z początkiem nowego roku, o tyle pierwsze wypłaty nastąpią dopiero od 1 lipca 2025.
- Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, a korzystać ze świadczenia będzie można od 1 lipca 2025 roku. Rozwiązanie to ma umożliwić Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych oraz innym organom emerytalno-rentowym przygotowanie się do realizacji programu - wyjaśniają przedstawiciele ministerstwa.
Od kiedy można składać wnioski o rentę wdowią? Gdzie będą dostępne?
W praktyce wspomniane informacje oznaczają, że od 1 stycznia 2025 będzie można jedynie składać wnioski. A pierwsze przelewy nastąpią w lipcu 2025.
Jak zapowiadali już wcześniej rządzący, wzory wniosków o rentę wdowią będą dostępne już w grudniu 2024 r. na stronie internetowej KRUS i we wszystkich jednostkach organizacyjnych.
Kto może skorzystać z renty wdowiej?
Poniżej przypominamy ponadto podstawowe kryteria, aby móc otrzymać rentę wdowią:
Wdowa i wdowiec otrzyma wsparcie, jeśli spełni następujące warunki:
- osiągnie powszechny wiek emerytalny - co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
- pozostawał/a we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
- nabył/a prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wyżej wymienionego wieku emerytalnego;
- nie zawarł/a nowego związku małżeńskiego.
- Prawo do dodatkowych pieniędzy zyskają również osoby, które małżonka straciły kilka lat temu - zapowiada resort.
Według szacunków, z ustawy skorzysta około ok. 2 milionów Polek i Polaków.
Jak dodaje resort, dziś co piąta osoba powyżej 65. roku życia zagrożona jest w Polsce ubóstwem. Wprowadzane przepisy mają zapewnić stabilność finansową i bezpieczeństwo materialne osobom starszym po śmierci ich małżonka.
- Gdy ludzie są ze sobą przez całe życie, a jedna osoba odchodzi, to jest to ogromna osobista tragedia. Nie chcemy, żeby była to również tragedia finansowa. Koszty życia maleją niewiele, a budżet domowy kurczył się dotychczas o ponad połowę – wyjaśnia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
CZYTAJ TAKŻE: Stawki za ekoschematy 2024 są jednak większe [OSTATECZNE KWOTY]